plecare in germania

plecare in germania | Autor: pisellino

Link direct la acest mesaj

buna ziua tuturor
sotul meu a primit o oferta foarte buna de lucru in germania in oraselul villingen schwenningen si nu stiu cum sa iau hotararea de a ne muta, noi avem un baietel cu probleme de 5 ani si stam in roma, aici merge la gradinita si la terapie de 2 ori/sapt. nu vreau sa iau o decizie care sa il afecteze pe copilasul meu dar din ce citesc pe forumuri am vazut ca in germania se fac terapii mult mai organizate pentru copiii cu probleme.ma gandesc poate ar avea o sansa mai buna de recuperare dar daca nu e asa? nu stiu nimic despre tara asta si va rog cine locuieste in germania sa-mi dea cateva informatii orice e binevenit.va multumesc


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Catalina, vino la subiectul de la diaspora, "Viata in Germania". acolo vei gasi multe raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pisellino, nu pot sa compar cele doua sisteme sanitare,mai ales la asa probleme. Voi stiti un pic limba germana? Ca veti avea nevoie la terapie sa o stiti. Poate cel mai bine e sa faceti un mic concediu in orasul ala inainte de a lua decizia finala, sa intrebati ce sanse aveti acolo sau in apropiere de terapie si sa incercati sa luati contact si sa fiti prezenti la o ora de terapie, ca sa puteti judeca. Spuneti peste tot situatia voastra speciala si cereti ajutorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

aschiutza da si eu m-am gandit la fel sa vin intai pe o sapt ca avem la cine sta in villingen si sa vad cum stau treburile, cred ca ajung cat de curand pe acolo. e cineva din villingen? stiti vreun medic/pediatru/logoped?
va pup

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pisellino, nu cred sa fie nimeni de prin zona aici pe forum (eu sunt de exemplu din Nord, multe fete sunt in München si Frankfurt). Daca nu e nimeni, poti ruga persoana la care ai sta sa iti faca rost de lista de doctori din zona si de clinici. Zona in care va mutati e buna pt economie, si din cite stiu eu bogata.

Daca veniti va trebui sa va faceti asigurare la una dintre casele de stat (cele private iau arareori pacienti cu boli cronice sau grave si platiti de va rupeti; plus ca la unele puteti lua teapa mare la batrinete sau in cazuri grave), asa ca intrebati doctorii din start ce terapii sunt preluate de casa de asiguarare de stat si de cite ori pe luna/an. Deasemena ce medicamente sau de ce mai aveti voi nevoie. Puteti sa va duceti de exemplu sa intrebati si la un sediu de asigurare de stat (ca de exemplu TKK, AOK) si sa intrebati direct si acolo care e treaba, ce cheltuieli acopera si ce doctori / clinici / terapeuti sunt in zona. Schimbul intre case dupa ce te-ai inscris e dificil si din cite stiu merge doar o singura data, asa ca informati-va bine de tot inainte, eventual duceti-va la mai multe si puneti aceleasi intrebari (diferentele cica nu sunt mari intre casele de stat, dar exista). Luati pe cineva care stie germana, nu e musai sa gasiti functionari care sa stie limbajul de specialitate in engleza (si multi se feresc sa o foloseasca in profesie , ca sa nu dea informatii gresite si sa fie apoi buni de plata).

E cel mai bine ca tu sa vii sa iti faci o impresie cu ochii si experienta ta si sa compari daca e mai avantajoasa Germania in comparatie cu Italia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

aschiutza am rezolvat intr-un fel sau altul, luni vin la stuttgart si de acolo iau trenul spre villingen unde ma asteapta persoanele cu care am vb sper sa fie frumos si sa iau decizia corecta ca voi merge la medici si la terapisti sa ma interesez ce posibilitati avem si musai tre sa ajung si la casa de asigurari cum ai zis tu sa vad ce terapii imi acopera
multumesc de informatii
o zi buna tuturor

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput