Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, ce anume sa iti confirm? preturile?
eu pe carut am platit tôt pana in 3300 lei (3200 si ceva).
dar scaune de masina luam altele; cum ziceam, se va ocupa sotul. el estimeaza ca va gasi la 300 eur/buc cu tot cu isofix. sa vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

hai ca am gasit un carucior la 2100 de lei dar cu taxa de 114 lei de transport. Sa fie pe bune? Sau e teapa?

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

catalina, felicitari pt rezultatele de la eco. colul l-a masurat vaginal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adriana, nu stiu de albu daca da concedii ca eu nu am nevoie din fericire ca sunt pe cont propriu.
Prichindeii nostri sunt baietei, oricum ma bucuram la fel orice erau, sanatosi si pregatiti sa vina pe lume.
Am citit ca la babute toata lumea mizeaza pe fetite la tine, toate sperantele sunt la tine !

Eu sunt muscata de tantari pe peste tot, AC sper sa montam zilele astea, ca am trecut de 27.5 si parca devine si mai greu sa dorm noaptea.

Catalina, asa sunt eu grabita, nu am apucat sa te salut pana acum, dar acum mi-am amintit si am zis sa-ti spun ca ma bucur ca stai asa de bine cu cele trei comori si la fel si colul. Sa fie bine in continuare !

Daca tot vorbeati de carucioare, scoici , landouri, va spun si eu ce am citit: Landoul este esential pentru coloana copilului ! daca aveti de gand sa il lasati in scoica mai mult de un drum scurt, sunt multe avertizari ca le dauneaza la coloana ! si ca nu trebuiesc plimbati in mod curent/obisnuit cu scoicile pe carut (desi vine vorba intre noi arata foarte dragut)



--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Nu mai stiu care dintre voi m-a intrebat, scuze: am nascut la 34 sapt. si 5 zile, greutatile 1800 gr. si 2300 gr. si da, am facut dexa in sapt. 28 si 32.

Cat priveste isofix-ul: noi am luat scaune de masina 9-36 kg cu isofix, modelul asta http://www.bebebliss.ro/cybex-scaun-auto-pallas-fix.html. Daca masina este prevazuta cu sistem isofix, atunci pe bancheta din spate se pot monta 2 scaune cu isofix. Atat masina sotului meu, cat si a mea au isofix, in ambele se pot monta cele 2 scaune si avem marci diferite de masini. Noi avem carucior ABC DESIGN ZOOM, am mai scris despre cat e de ok, iar scoicile de la ei sunt super; noi le-am folosit in masina pana la 1 an fara probleme, inclusiv pe drumuri f. lungi (pana la mare, 900 km).

Va doresc tuturor o noapte racoroasa !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

mmammarutza eu intrebasem...multumesc de raspuns......
O noapte usoara sa avem toate burticile!

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu zic sa luati in considerare si varianta scaunelor de masina sau a carucioarelor la mana a doua.
Scoicile (cu isofix sau nu ) se folosesc cateva luni, 1 an maxim. Daca e un produs de calitate, nici nu se cunoaste deteriorarea din aceasta perioada de folosire. Iar preturile sunt categoric mult mai 'umane' si puteti profita sa faceti altceva, cel putin la fel de util, cu banii astfel economisiti.





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neatza fetelor. Eu sunt treaza de la 3 dimineata si raportez doar 4 ore de somn

Balanta, cand am zis ca astept confirmarea de la tine, ma gandeam ca poate tu ai un alt model 3 in 1, cu scoici incluse, poate gasit intr-un magazin din ungaria si austria, poate la alte preturi. Uite varianta la 2200 lei cu tot cu transport http://www.ebaby.ro/index.php?target=products&product_id=1312 . Landoul nu se inclina la 180 de grade? Din prezentare mi se pare ca nu sta perfect intins.
Cand cautam scoici auto am gasit varianta asta http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-5965/baza-isofix-pentru-scaunele-coletto/ cu scaunul asta http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-3473/cosulet-auto-matteo/. In total ajungi cam la 1400 de lei pe 2 cosuri + 2 baze isofix.

Laura, eu nu sunt impotriva lucrurilor SH dar cand vine vorba de siguranta nici nu ma gandesc la SH. Daca as cumpara o scoica de la cineva cunoscut, sa stiu ca el a cumparat-o de noua, sa stiu ca este o scoica de calitate nu una cumparata de la bazar cu 3 lei 5 bucati, poate m-as incumeta sa o cumpar. Dar daca nu cunosc, nu pot sa cumpar caci ar trebui sa merg pe increderea intr-o persoana pe care nu o cunosc si nu pun siguranta copiilor mei intr-un necunoscut. Nu sunt experta in fizica sau tehnica, dar stiu cu siguranta ca materialele ce intra in componenta unei scoici, scaun de masinam, carucioare etc etc au un "termen de valabilitate", se deterioreaza in timp. Am vazut un docuemntar la un mom dat despre castile de protectie. La o disectie a lor, vezi f clar cate straturi exista intr-o casca de protectie. La un impact, toate straturile respective se modifica, apar goluri de aer sau, intr-un cuvant spus, casca respectiva nu-ti ofera protestie sporita in cazul unui alt incident. Cred ca acelasi lucru se intampla si cu scicile, scaunele si toate produsele ce tin de siguranta copiilor si nu numai. Inclusiv piesele de metal se deterioreaza....se numeste "metal fatigue" in traducere mot a mot "oboseste metalul".
Eu si sotul avem un principiu "mai bine prevenim decat sa ne dam cu pumnii in cap" si de aceea nu facem rabat de calitate caci calitatea, din punctul meu de vedere, se traduce prin grad de siguranta ridicat nu doar fitze.

Ralu sunt de acord cu tine in sensul ca am citit si eu ca multi parinti folosesc scoicile si in alte scopuri in afara de cel de transport bb in masina si am tot citit si eu ca nu este bine pt coloana. La drum lun am inteles ca trebuie facuta o pauza de 30 minute la fiecare ora si sa scoti bb din scoica. Eu nasc in octombrie si ma gandesc eu, acum, ca pe timpul iernii nu ma voi plimba mai mult de un control la dr sau ceva scurt ca doar nu-i pun schiurile in picioare de la 2 luni. Plimbarile mai lungi, ma gandesc eu, ca vor avea loc din primavara si atunci bb vor avea 5-6 luni. Sper astfel sa le mai protejez spatele. Pareri, nu stiu cat de avizate, am auzit si in favoarea folosirii scoicilor pe post de orice ca doar in uter au stat incovoiati. Pana la urma vedem si noi la fata locului, nu?
Eu ma intind un pic....poate reusesc sa atipesc

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza!!!

Si eu am avut o noapte cu treziri din ora in ora. Acum imi beau cafeaua si ma culc pt tura cea mai consistenta de somn, de la 7 la 10, pe racoare.

Anne, in principiu ai dreptate cu SH, in realitate ai ocazia sa gasesti lucruri f ok si putin folosite la SH. De ex noi avem curte, asa incat vom uza caruciorul mult mai putin decat cineva care ar face cu el zilnic vreun km doi prin parc. In varianta asta de carut modular pe mine chiar m-ar interesa un "schelet" de carucior nou si sa le cumpar eu scoicile.
Eu chiar ma uit pe toate "canalele" posibile, dar cum targetez un anumit model imi e greu sa gasesc exact ce caut iar pana acum variantele Sh e care le-am gadit cu transport cu tot ma duceau aproape cat unul nou, deci chiar nu faceau.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit suntem tovarase de suferinta? Eu am facut un dus si acum sunt cu cafeaua in mana. Al meu baiat misca de la 4 dimineata sau mi s-a parut mie? Cand mai doarme? In timp ce eram atenta la el mi-am amintit ca eu chiar sper sa nasc dupa 37 de sapt ca sa nu iasa fecioare ci balanta. Radeam singura ca toanta cand ma gandeam la Balanta noastra si la balantele mele mici

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput