Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, sa iti fie de bine iesirea din oras!
Lasa gandurile ca nu ai cumparat destule sau suficiente lucruri, ca mai e o gramada de timp sa te regrupezi.
La mine iesirile sunt putine si doar in caz de necesitate, asadar am avut weekend acasa, ca de obicei. Duminica am avut o vizita a unor prieteni care au venit sa vada finala ce la noi si asa am mai schimbat o idee, o impresie. Toate prietenele ma sfatuiesc sa fac ceva care sa se dovedeasca util in timpul asta, mi s-a propus crosetatul, dar ce sa ii faci ca sunt antitalent si in plus si perfectionista, astfel incat nu suport sa vad ce uratenii imi ies din mana. A, si stau si f prost la rabdare.
Mi-ar placea sa mai ies si eu macar la shopping, insa asa nasol m-am simtit dupa iesirea la coafor ca abandonez gandul.

Apropo de ingreunat, la mine se intampla ca am impresia ca sunt f mobila si mai fac cate o miscare ce ma face sa scrasnesc din dinti si sa dau marunt din buze, cand imi dau seama ce rigide au devenit articulatiile. Genunchii in special tin sa imi dovedeasca in ce forma de anchilozare am ajuns.
Pofta de mancare nu am mai deloc, dar foame da, e o senzatie absolut idioata, ca as manca ceva si nu imi vine sa mananc absolut nimic din ce am la dispozitie. Am nimerit si un pepene mai prosticel care mi-a stins apetitul pt ei.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Neatza,
Brigit utrogestan iau o pastila de 200 seara, ziua iau o pastila de ferro-folgamma si nelipsitul euthyrox de 100.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Curaj burtici stiu ca e greu nici eu nu mai pot sa Fac nimic dupa 5 pasi de mers pe jos nu mai pot sa respir, dar trebuie sa ne incurajam si sa trecem peste astea. Uitativa la mamici dupa ce au nascut nici nu-si mai aduc aminte de toate astea si uitativa si ce fericire le-au adus copilasii. Haideti ca nu mai avem mult si vom incepe si noi o alta viata alaturi de copilasii nostri. Va pup o sapt buna mult curaj si sa mai treaca inca o sapt repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor,
de azi sunt acasa...gata cu jobul si cu plimbarile. Sambata si duminica am fost plecati...ieri a fost cumplit, am vomitta de 6 ori, nu stiu de la ce...dar cert e ca aseara m-am speriat foarte tare pt ca am simtit o durere crunta in partea de jos a burtii incat am crezut ca a plesnit ceva. de asemenea m-au chinuit arsurile..cumplit...asadar sotul a decretat sa nu te mai aud ca vrei sa mergem undeva...acasa.
Maine trebuie sa merg sa fac analizele dar laboratorul e foarte aproape de mine asa ca nu imi fac griji.
Legat de mancare nici eu nu am pofta de mancare absolut deloc, chiar ma ingrijoreaza ca am impresia ca nu ma hranesc cum trebuie dar parca imi e sila de absolut orice.
Balanta cum esti? maine rotunjim inca o sapt, daomne ajuta in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Yasmi, ma bucur ca stai acasa!!! Cu durerea aia sper ca nu e nimik de ingrijorat, ce pastile iei acum pt contractii?

Lidia, 200 mg de utrogestan e cam putin. Daca il iei pe gura poate e bine sa ii schimbi calea de administrare, vaginal se absoarbe mult mai bine si nici nu iti chinui ficatul.
Cine iti urmareste sarcina?

Anne, eu n-as avea deloc curaj sa fac baie intr-un loc public, in perioada asta suntem atat de vulnerabile in fata unor posibile infectii, incat nici nu ma gandesc la piscine, de orice fel ar fi ele. Eu zic ca e mai bine ca nu te-ai imbaiat ieri.a bu


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Sugubina, multumesc pentru sfat !! (nustiam ca e permisa crema mentolata)

Eu azinoapte nu am mai dormit de la 3 de scarpineala ... m-am foit in toate felurile, m-am scarpinat si nu trecea deloc., m-am sculat din pat m-am spalat, de mai multe ori, degeaba..., si apoi pe la 4-5 mi-am amintit ca am calup de unt de cacao in casa, asa ca m-am apucat de preparat crema, in care am pus si 2cps de vitE (doar continutul) si un soi de fiertura de musetel (proprie) si m-am apucat de uns. Nu va spun ce relaxare dupa aceea ...nu m-a mai mancat si pe la 5,30 am adormit.

Brigit, saptamana viitoare plec la eco si apoi la 2 zile verific si aici ca sunt bine.
Daca vreti cumva Proluton depot (cred ca e de 500mg ...nu stiu ca nu am luat) spuneti-mi. (cred ca e pana in 20 lei fiola)

Uitat sa va spun ca mi-au ciocanit si mie puisorii pe interior !!!

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
17+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Da Brigit pe gura il iau ca imi este mai comod asa dar incerc din seara asta sa il bag vaginal,azi mie mai bine pana acum nu ma durut burta.Sandulescu imi urmareste sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, felicitari pt puiutii care dau din picioruse! Nasol rau cu mancarimile...
Si eu folosesc unt de shea il iau de la akoma, sunt f incantata de textura pielii. O singura greseala am facut pana acum, si anume ca nu prea m-am uns pe sani -citisem eu undeva ca masatul sanilor ar putea provoca contractii...si nu prea am insistat pe ei cum stau numai in casa nu port nici sutien, nici bustiera, si ieri am sesizat ca am veeo doua tri dungute rosii, astea sunt semne ca or sa apara si vergeturi... Adevarul e ca au cam luat proportii...

Lidia, vitamine si acid folic nu iei?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, pai nici eu nu m-am dat pana acum decat pe zona de sub buric cam 1-2 ori pe sapt.(si aia nu ma mananca) (am folosit ulei de germeni de grau), dar peste buric, pe sani si pe laterale pauza ... exact alea ma mananca ... oricum ma uitam la poze facute pt mine cu o luna in urma ... a crescut nu gluma ...
akoma iei d ela organik sau din alta parte ?

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
17+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

brigit pt contractii iau nospa si supozitoare uscosin...durerea m-a lasat relativ repede..30 min...dar mi-a fost foarte teama...nu indrazneam nici sa ma ridic...senzatia aia ca s-a rupt efectiv ceva ma speria
cam slabuta activitatea pe aici
fetele care au nascut recent daca puteti sa imi spuneti si mie ce vi s-a cerut in spital pt bebelusi?

Mergi la inceput