Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Brigit e asigurat sotul si automat copii intra pe asig lui. Pt mine platesc doar o parte si restul il platim noi o sa fie in jur de 1000 euro ce treb sa dam noi nu mi se pare mult. Deabea astept si eu sa imi aud copilasii cum plang :). Da DD sa treaca timpul mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Neata gemenistelor,


intrebare pt mamici: ati facut eco de sold si tranfrontanelara? daca da, la ce varsta si la cine?

ps: e fantastic cum nu mai gem, scancesc sau plang cand sunt luati in brate. acum sunt cu el pe genunchi si doarme dus desi a tot scancit in patut. l-am trimis pe sot in sufragerie sa doarma. chiar daca dorm in patut noi ne trezim buimaci cu mainile intepenite pt ca avem impresia ca ii tinem in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Neata gemenistelor,


intrebare pt mamici: ati facut eco de sold si tranfrontanelara? daca da, la ce varsta si la cine?

ps: e fantastic cum nu mai gem, scancesc sau plang cand sunt luati in brate. acum sunt cu el pe genunchi si doarme dus desi a tot scancit in patut. l-am trimis pe sot in sufragerie sa doarma. chiar daca dorm in patut noi ne trezim buimaci cu mainile intepenite pt ca avem impresia ca ii tinem in brate.
ps: pt a va descreti fruntile va recomand un blog tare simpatic: ta-su blog de tata. eu rad de una singura cand il citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

'Neata, fetele!

IRIP, noi am facut eco de sold la 4 luni. Ni s-a recomandat mai devreme efectuarea ei (am inteles ca in general se recomanda la 6 luni) ptr. ca ai mei s-au nascut prematur si cica trebuia sa se vada nu stiu ce pe acolo daca e normal. Nu-mi mai amintesc exact explicatia...poate ptr. ca de-abia m-am trezit . La Carla a fost din prima totul ok, nuclei de osificare prezenti, desi ea a avut doar 1800 gr. la nastere. Cu Luca a trebuit sa revenim si la 5 luni si apoi la 6 luni ptr. a se da verdictul ca este in regula. El a crescut foarte mult in primele luni si nu a avut de la inceput conturati acei nuclei, asa ca ni s-a prescris Ca lactic 10 zile si mai multe picaturi de Vingantol. Dar la sfarsit, totul a fost in regula. De fapt, dr. nici nu ne-a speriat, ci a spus ca dezvoltarea e clar diferita si ca daca pana la 6 luni nu sunt prezenti nucleii, atunci trebuie luate unele masuri. Din fericire, nu a fost cazul.

Noi ne pregatim de vacanta. Luni dimineata plecam. Sunt cam agitata intre bagaje, cumparaturi si colac peste pupaza, astazi mergem si la nunta . Mi-e groaza de ce ma asteapta astea 2 zile pana plecam .

Sa aveti un week-end extraordinar!!!

P.S. Burtici, eu stau o saptamana si din cate imi amintesc niciuna dintre voi nu trebuie sa nasca intre timp. Asa ca, eu sper sa ne regasim in aceeasi "formatie" !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza
Noi ne pregatim de vacanta.



unde mergeti in vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip,
eu le-am facut eco, pe la 2 luni, ca fiind premature si asa mici a zis doctorul sa fim siguri ca e totul ok; mai ales ca Eva tot vomita

am facut eco: transfontaneala, de sold, abdomen superior si inferior, cardio; de fapt toate care se pot face. Le-am facut la Medicover ca are sotul asigurare. Au iesit ok, au zis numai sa mai repetam peste 6 luni asa ca sa fim siguri.

treb sa merg sa le fac si un control la ochi; dar n-am avut timp sa programez inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

mmammarutza, anna_a, multumesc pt raspunsuri. si eu vreau sa le fac tot pt ca sunt prematuri, dar probabil peste o luna ca sa mai creasca un pic.
mmammarutza, unde plecati? cam d l cate luni ati plecat cu ei in concediu?
anna_a, ti-ai gasit alta bona sau a revenit vechea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, lapte n-am avut prea mult. Baiatul mananca si LP, il pun la san apoi LP, fata doar LM, rar LP, cand imi arata cantarul ca a mancat prea putin. Nu au crescut extraordinar, doar in jur de 700gr in prima luna, dar nici nu-i indop. Deocamdata am ajutor, soacra si sotul, dar e greu si cu celalalt copil, ca si el e mic. Mie mi-au recomandat eco doar de sold la 3-4 saptamani, eu le fac si la cap, luni am programare pt baiat. Daca te avantajeaza, eu am facut programare la o clinica, Qmed, langa Budimex, muuuult mai ieftin. Dr. Stanescu, lucreaza si la Budimex si la Medlife, am mai facut eco la ea cu primul copil, dar la Medlife (preturile acolo sunt f. mari, amandoua eco pt un singur copil 260 ron, aici 140 ambele).

Balanta, ce faci?



Amary 36+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, cat timp dureaza pana te programeaza? nu le faci eco la amandoi? doar la baiat? dna dr e in varsta? are experienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Buna fetelor. Sunt si eu noua pe aici. Am o sarcina gemelara, 15+ saptamani si voiam sa intreb ceva..sigur sunteti mai experimentate. Iau progesteron 600 mg pe zi in 3 ture*200 mg, cam la 8h, si seara inainte cam cu 1 ora de cand vine timpul incepe sa se intareasca burtica si o durere asa difuza prin abdomen.Aseara am luat no-spa, s-a mai calmat dar tot m-a durut o bucata de vreme.
Nu am facut cerclaj, la ultima echo la 13s doctorul a zis ca e totul bine, desi nu cred sa-mi fi masurat colul.
Voi ati luat doza mai mare de progesteron pe zi? Inafara de asta iau doar vitamine, Aktiv Mami de a Doppelherz, f bine ma inteleg cu ele.

Felicitari pentru toate gravidutele si mamicile. Cu mult ajutor de la Doamne Doamne ajungem cu sarcina la capat si toti sanatosi, sunt convinsa

Mergi la inceput