Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Bun venit, LIDIA88!!! Sarcina usoara, fara evenimente neplacute si multa sanatate tie si bebelusilor!!!

P.S. Scrie repede 10 mesaje, ca urmatoarele sa se posteze imediat ce le-ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello!

Ne-am intors si noi de la control, buburuzii sunt bine, la 23 sapt au trecut amandoi de 630gr, au un avans de 2-3-4 zile fata de varsta gestationala (functie de parametri masurati) , fluxuri bune, col de 4.

Ne-am linistit dar am obosit ca lumea. Bag un dus si un somn.

Miruna, bine ai venit cu bebeii acasa, ma bucur tare mult ca te-ai refacut rapid.

Yasmi, am visat si eu tot felul legat de greutatile bebeilor. Esti stresata, incearca sa te linistesti

Ralu, imi pare rau ca ti s-a amanat eco, stiu ca erai nerabdatoare sa ii vezi...

Ady, multe sapt inainte, stai linistita ca ne descurcam! !!!

Balanta

Anne, pe unde esti, ti-o fi sosit caruciorul si acum te plimbi cu el prin casa?

Lidia, bun venit, esti o norocoasa! Daca 88 e anul in care esti nascuta esti si mai norocoasa!

Mamarutzo, iti trimit un pm.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Felicitari noilor burtici, sarcini usoare si nasteri cat mai aproape de termen va doresc

Citesc mai rar pe-aici, sunt mamica de gemeni de 3 ani si 7 luni, baietel si fetita . Pentru ca am vazut discutia despre carucioare, m-am gandit sa va impartasesc si din experienta noastra. Pana la 1 an si 2 luni am folosit un carucior Peg perego Duette SW (cel cu volan), achizitionat din Italia, on-line, de pe bimbomarket.it. A fost minunat, si acum am nostalgia acelui carucior. Nu stiu ce ne-am fi facut fara el. In multe cazuri a fost si patut, si scaun de masa, si loc de joaca (mai ales cand ii puneam fata in fata si aveau jucarii prinse de barele de protectie), iar volanul acela este intr-adevar miraculos, manevram ditamai caruciorul cu o singura mana! este adevarat ca e mare, dar noi stam la casa si masina are portbagajul mare, deci nu a fost un impediment. In concediu de mai lunga durata nu am fost in primul an, doar un weekend prelungit, asa ca a fost OK. Intre 1 an si 2 ani am folosit si caruciorul dublu, dar si carucioare simple, sport, mai ales in deplasari, care au devenit mai dese si mai lungi, iar dupa 2 ani nu au mai stat in carucioare. Ideea e ca fiecare trebuie sa aleaga caruciorul si in functie de spatiul de care dispune pt depozitare/transport, dar si de comoditate. Cat despre faptul ca au stat uneori unul in spatele celuilalt, nu a fost nicio problema, pentru ca distanta dintre scaune este suficient de mare ca sa nu se simta, contactul vizual cu parintele care impinge caruciorul nu este afectat, iar copilul care statea in spate vedea f bine totul si pe lateral.
Mult succes in alegerea trusoului (eu am stat 4 luni in pat inainte de nastere si 95% din cumparaturi le-am facut on-line) si sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Dragelor,

Sunt si eu prin preajma, intr-o continua miscare si adaptare, cocosata de spate pt ca nu mi-a sosit comoda, nedormita ot ca atunci cand adoame unul se trezeste celalalt. Sterilizez in disoerare, asa ca daca nu aveti sterilizator va sfatuiesc sa luati. Luati mai multe biberoane (daca nu alaptati la san) pt ca e un du-te vino. Va mai sfatuiesc sa va luati cartea Mama si copilul pt ca atunci cand veti fi stresata ca ceva nu e in regula sa cititi si sa nu va panicati. NOi am ajuns cu fetita intr o seara la spital ca refuza sa manance. La consult, tocmai facuse un mare caca. Ne a trimis acasa cu ea spunandu ne ca de la gaze i se tragea refuzul biberonului. ASa ca acum ne chinuim muuult sa scoatem gazele. Eu ma mulg la pompa, pt ca fiind micuti iar eu neavand sfarcuri am impresia ca ii infometez. nu scot mare lucru la pompa si nu sunt prea constanta in muls din cauza obiselii dar ma straduiesc.pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

brigit, pai mai ales noi astea, cerclatele, suntem de epilat cu benzi sau mai stiu eu ce?

anabel, si eu as avea un car de nervi in locul tau...
cum sa uite asistenta sa sune o gravida cu o sarcina cu risc, ca s-o anunte ca se anuleaza eco????

fetelor, va rog, nu ma lasati neraspunsa la faza cu sutienele de alaptare: in afara de faptul ca se scoate sanul mai usor, au vreun alt beneficiu?

camasi de alaptat mi-a gasit sotul la auchan, din bumbac 100%, la vreo 40 lei/buc.


Balanta, sutienele sunt bune si la a sustine greutatea sanilor, si sa nu se lase f tare. Tot in Auchan (fie la raionul copii fie la lenjerie intima) se gasesc d-alea la 18 lei de la Aroti, sunt f practice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Irip nu stiu ce biberoane ai dar daca nu ai de la DR BROWN nici unul cumpara unu sa vezi cum ii merge fetitei, o mamica cu aceeasi problema mi le-a recomandat. Au un sist prin care copilul nu trage aer aproape deloc. Sper sa te ajute. Multaa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

catalinaexl, biberoanele pe care le utilizez sunt d l dr browns. cred ca indiferent d marca biberonului, copilul va face colici. in maternitate utilizau Nuk. eu am din sticla biberoanele si sunt destul d grele. teebuia sa fi luat din plastic.
intrebare pt mamici: in cat timp au luat in greutate bebelusii vostri?
am iesit afara cu tancul de carucior peg perego. e crima si pedeapsa!!! eu stau la et 1 si nu voi reusi sa ies vreodata singura cu ei. ne-a cocosat si pe mine si pe sot. la trecerea bordurilor, e la fel de dificil.
balanta_tm, ti-am predat stafeta! va pup pe toate!
miruna, la cat timp ii alaptezi? ii alaptezi pe amandoi? le dai si lp? au facut amandoi vaccinul bcg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, ma bucur tare mult ca ai scris!!!
E greu si obositor la inceput, mai ales cum esti tu si operata, dar o sa intrati cu totii in ritm. Imi pare rau ca ati trecut printr-o prima sperietura cu cea mica si ati ajuns la spital.
Cred ca Tamys e inaintea balantei. Cine tine legatura cu ea? Miruna?

Unde e restul gastii, ati fugit in parc?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

Brigit draga mea, azi am facut 35 de saptamani nu am crezut niciodata in sarcina asta ca poate sa-mi fie atat de greu nu vreau sa va speri fiecare organism e diferit, insa eu simt ca nu mai pot duce e foarte greu, stau numai in pat greu ma deplasez pana la baie sau la bucatarie, sper sa mai rezist pana joia viitoare cand trebuie sa merg la control. Va pup pe toate aveti grija de voi.

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Tamys, cred ca e greu, nici nu imi pot inchipui exact. Mai ales ca tu ai avut o sarcina activa si fara pb, probabil ca iti e cu atat mai greu. Dar nu mai e mult, inca 2saptamani si chiar ca e arhisuficient. Si o sapt e bine, doua e chiar fff bine.

Si de balanta cand povesteste ca merge cu carutul cand se duce la clinica mi se strange inima. Ce sa facem, strangem din dinti, important e sa ajungem unde am dorit atatia ani.

Te imbratisez


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput