Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

anna, brigit ar trebui sa nasca pe la sfarsitul lui septembrie.

Brigit, dar cine te-a invatat sa te cantaresti seara. Asta e prima regula cand vine vorba de cantarit: nu te cantaresti seara ci dimineata, dupa ce te duci la toaleta, fara sa mananci nimic si eventual fara pijamale sau alte tzoale pe tine. F important este sa te cantaresti la aceasi ora. Daca azi e acntaresti la 6.30 si maine te trezesti la 7.30, rezultatul nu e concludent. Deci, maine dimineata, pe stomacul gol, dupa ce faci pipi, urca-te pe cantar. Aia este greutatea reala si in cazul nostru nici macar aia caci retinem apa dar oricum e mult mai apropiata de realitate.

Comenzile sunt facute pe internet cu termen de livrare 1-2 zile la scoici si 1-5 zile la carucioare. In ambele cazuri am fost sunata si mi s-a confirmat comanda. Te anunt zilele urmatoare daca am intampinat probleme cu ei.

Ralu ai eco sapt asta? Tinem pumnii

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mie mi-au zis la viena ca nu e bine sa merg cu sarcina gemelara mai mult de 38 de sapt incheiate, chiar daca la eco pare totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, nici pe mine nu ma lasa dr mea nenascuta dupa 38, ea mi-a zis deja ca 37+ e optiunea ei, dupa aceea devine f greu de monitorizat si de anticipat orice eveniment.

Anne, sa stii ca punctul de reper e cantarit bine. Deci kilele de le aveam la plecare sunt ok. Acum am inceput sa ignor cantarul din baie, dar azi pt ca fusesem complimentata aseara m-am incumetat asa.

Buburuzii mei dau din maini si picioare de indata ce mananc/beau ceva rece. De la o felie de pepene mananc acum o bataie, fix in col ma loveste banditul cel mic.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna seara dragi mamici,

Imi cer scuze pentru deranj-chiar daca nu sunt insarcinata si nu am gemeni eu va citesc cu pasiune , sincera sa fiu eu va consider eroine -Va doresc sarcini cat mai usoare si bebei sanatosi
Anne -vroiam sa-ti spun ca alegerea pe care ai facut-o in ceea ce priveste Inglesina nu te v-a dezamagi. Eu am cumparat Tris de la Inglesina si il mai folosesc inca -baietelul meu are aproape 2 ani si este unul dintre cele mai rezistente . Scoica se adapteaza foarte bine la masina si poti sa o folosesti si afara pana cand vor creste bebeii.


Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

despre ce vise vorbiti acolo fetelor? aaa? oare despre acele vise .
Ciudate analizele. EU stiam ca fierul intra in "componenta" hematiilor si atunci logica Ralucai e logica . Dar daca docteorul spune ca exista o explicatie, atunci ii dam crezare cezarului

Eu nu sunt o persoana religioasa, dar cand ma gandesc la fetele noastre am asa un sentiment pozitiv, optimist si o incredere ca totul va fi bine. Am un feeling ca DD nu-si va bate joc de un om care s-a chinuit 9 luni ca sa tina in brate 2 bb. Bineinteles ca eu vorbesc din pozitia privitorului care inca nu a ajuns pe ultima suta de metri cand sunt convinsa ca si eu voi fi asaltata de ganduri si griji.

Brigite, eu am terminat cu carucioarele si scoicile. Sa innebunesc si nimic altceva. Ma dor ochii, sunt epuizata si frustrata din cauza lor. Dupa ce ne-a zis Mammarutza ca nu tinem carutul mai mult de 1 an jumate, am sunat si intrebat in stanga si in dreapta si mai toti mi-au spus ca il folosesc maaaxim 2 ani si cel mai des la plimbarile lungi cand obosesc si se retrag in carucior. Asa ca, desi mi-a ramas gandul la peg perego, am ales un carucior mai ieftin Mikado, side by side (diferenta de latime este de doar 17 cm), cu certificat de siguranta CEE nu stiu de care, sport, cu 2 portbebe (cred ca sunt landouri), huse, roti de cauciuc (nu ca cele de la Cam) pe care am dat 1700 de lei. Acu` vreo 2 luni am aruncat un ochi pe carucioare pt bb dar doar asa ca Ralu...ca sa-mi fac o impresie. Si am salvat link-ul de la Mikado caci imi placuse. Intre timp m-am razgandit, am mai cautat iar m-am razgandit si am ajuns inapoi la Mikado :))) Asa arata http://www.shopbebe.eu/carucioare-pentru-gemeni-si-tripleti/500-carucior-gemeni-mikado-duet-2-in-1-.html

Scoici am luat de la Inglesina cu baza auto (dar nu isofix caci imi e greu sa gasesc ceva compatibl cu masina noastra model 2011 iar la mail-urile pe care le-am trimis prin care intrebam de compatibilitate, nu am primit niciun raspuns.... asa ca am ales baza auto prinsa in centuri pt ca mi se pare ca ofera ceva mai multa siguranta ca o scoica prinsa cu centura...dar poate e doar imaginatia mea caci la ce obosita sunt, orice e posibil). SCosese Iglesina un model Huggy cu tot cu baza la 600 de lei dar nu-l mai produc. Asa ca am cumparat scaun si baza la 750 de lei/bucata http://idealbebe.ro/inglesina-scaun-auto-huggy-multifix-2012-p-10876.html .
Si gata fetelor. Nu mai vreau sa vad si sa aud de carucioare ca am capiat zilele astea. Stiti care e faza si mai buna? Pe toate astea le plateste sotul iar eu raman cu cardurile intacte.... dar pt alte cumparaturi bineinteles
Va fac cinste ca am scapat de un stres. Ce doriti? o bere? un whisky?

+ 24 Tudor si Stefan


https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/17Maggio2012FotoOlmedo



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Am editat din nou mesajul, e vb de bebelusul tau;

Cu eco ... da, am avut control sapt trecuta (cu eco de verif inimioare si masurat col transvag) era bine tot, dar am zis ca vreau sa ii am si masurati, ca apoi urm. eco o am in 2 sapt nu pot sta mai mult de 2-3 sapt fara

Brigit, neaparat dimineata sa te cantaresti, pe stomacul gol si eventual intestine goale si cam la aceasi ora, eu variez de dimineata pana seara cu 2 kg chiar, dar verific si vad ca nu e relevant.

Mie nu mi-a zis nimeni de peste 38 de sapt, dar nu cred ca as putea sta eu asa mult, in sinea mea si eu visez la 37+

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne45, multumim de vizita si de aprecieri!

Ralu, am vazut acum pijamalele, sunt de la rococo, apreciez faptul ca astia de la bebelusul tau nu si-au pus adaosuri nesimtite.
Bine, din poza chiar nu ma prind daca e si alta smecherie in afara de faptul ca se incheie cu nasturi in fata, dar vorba aia daca nu e gasesc o pijama cu nasturi si mai ieftina.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, mie mi se parea ca bluzele au in afara de nasturi, si doua bucati de material peste sani ... am mai vazut chestia asta la camasile de spital de la medlife, care se ridicau si dedesubt era gaura pe unde iesea sanul ...
Eu am intrat pe siteul asta ca stiu unde au depozitul si m-as putea duce sa vad, ca e aproape cumva, daca m-ar primi ... eu nu stiam ce e cu rococo asta

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaaa!
Gemenistelor, bag seama ca dormiti mai bine de cand s-a racorit, nu mai scrie nimeni la ore mici.

Ralu, rococo sunt astia de mai jos, au mai ales haine de gravi, erau si in Afi cotroceni pe vremea cand mai ieseam si eu pe la shopping, probabil ca mai sun t si acum.
http://www.hainedegravide.ro/

Cu camasile stiu ce zici, e un fel de buzunarel asa. Trebuie sa pun pe lista si niste sutiene de alaptare. Pe astea va trebui sa ies sa le iau personal, cred. Incetul cu incetul o sa incerc sa imi organizez lista si pe considerentul asta, in mare mizez pe shoppingul online.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

NEATZA. eu tot varza m-am trezit. M-am foit toata noaptea, l-am izgonit pe sot din pat, am deschis geamul si to degeaba. Am ochii impaianjeniti si creierul terci.

Anna 45 si un

Adijo ce faci scumpa? Cum te simti?

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Anne nuu nici vorba de sex si daca era un singur bebelus nu as fi facut, cu doi nici nu visez la asa ceva . Sunt norocoasa ca al meu sot intelege si e de acord cu mine in privinta asta; vorba lui Brigit cand nu-o mai putea, o gasi el solutie


Citeam mesajul tau si imi aduceam aminte de o conversatie purtata acu` ceva ani cu o colega de serviciu. Vroia al 2-lea copil cu al 2-lea sot si nu reusea. La un mom dat o intreb daca sotul s-a verificat ca poate este problema la el "abstinenta 4-5 zile si apoi se duce la un laborator"... "vaaaai fata dar eu am un sot viril" a fost raspunsul ei prompt. Eu nu intelegeam ce au perele cu merele. Continuarea a venit ca o unda de soc "barbatul meu nu poate sa stea nicio zi fara sex si tu zici sa stea 4? El e viril, ii trebuie de 2 ori pe seara" . Eu parca eram caci refuzam sa inteleg ce are virilitatea cu o analiza esentiala (ca isi dorea si el copil). Dar sunt atatea momente cand prefer sa nu fie "viril" ca poate ma doare capul, poate sunt la ciclu, poate dormim la mama acasa sau pur si simplu nu am chef ce fac atunci?
Ce faceati fetelor cu un viril ca asta? Cine va mai intelegea?



+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit, sutiene sa-ti iei cat mai aproape de nastere si poti sa-l trimiti si pe sot. Te masori imediat sub sani pentru circumferinta si dai cu presupusul la marimea cupei (sau cupii cum o fi corect caci nu mai judec ). Sa nu iei acum caci te vei mai ingrasa (minunat nu?) iar sanii se vor mari considerabil...asa am fost si eu sfatuita, nu vorbesc din propria experienta

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput