Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu aveam impresia ca balanta are 35 s dar ma bazez pe memoria brigitei. Bafta sapt asta la control. Nasti pana la urma la stat? Ai mai ridicat o problema pt mine: am sa intreb la sanador daca au eco pt bb. A spus frumos Ralu ca se apropie mare eveniment si ii vei tine in brate si le poti pupa piciorusele .

Ralu Am vazut scaunele si la Mothercare. Stii cum arata? Pana in dinti sunt dotate.



+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ce frumos spui tu acolo de picioruse in burtica la auzul vocii tale, Balanta ! Si eu abia astept sa i simt bine, dar le-am zis sa fie si cuminti ca dupa povestile voastre cu picior in col sau manute ... ma cam sperie un pic treaba asta ...

Si lasa ca si dupa ce vor veni pe lume, te vor bucura cu atatea, incat te vei topi iar si iar cu fiecare zi mai mult dupa ei, sunt sigura ! Si apoi si tu (ca si noi dealtfel) vei zice ce repede a trecut perioada de stat pe spate, apoi ce repede au facut un an, si apoi tot asa ... ca eu cand ma gandesc deja imi dau lacrimile ca sunt cele mai frumoase momente petrecute impreuna mama-copil !

Anne, eee... eu doar le-am filat pe net ca sa zic asa ( si in catalogul Mothercare) ca momentan doar asta fac, filez si ma rog sa fie bine in continuare tot, ca am inca emotii sa mi fac ff multe planuri. Dar planul pe care il aveam din-totdeauna era asa: landou pana la 6 luni sau cat incap si stau acolo :) , apoi scaun Recaro, fara scoici ca ma incurc degeaba. Iar cu landoul aveam o mica problema ca pare sa nu fie din plastic solid, ci mai moale (cel in perechea caruciorului la care visez) si pt siguranta nu era chiar ok, dar ma gandesc ca oricum nu voi pleca cu ei mai pe nicaieri ca va fi iarna, si dca e nevoie, poate imprumut un landou pegperego pentru un drum, doua.


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, ia sa pui link si cu caruciorul tau.
Mi-ati dat de lucru fetelor, pana acum am citit de exterogestatie, un concept fff interesant explicat pe blogul pus de Anne si am salivat la minunatiile de pe organik.

Din partea mea puteti pune zilnic cate linkuri aveti, ma simt ca la shopping



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Hai ca pun linkul, nu e ieftin, dar pt faptul ca e atat de stramt, si usor, pentru mine merita. Pluc ca livreaza si in Ro.
Pe langa varianta Duet, mai e si varianta M B Duo, dar e mai lat un pic si mai greu cu 1kg parca (desi vine in culori f frumoase)
http://www.bikebox-shop.de/kinderwagen-baby-jogger/mountain-buggy/duet/mountain-buggy-duet-zwillings-kinderwagen/a-1552/?plentyID=2417e77c3891083d7bb8deee02955618

Am vazut filmulete pe net cu ele in paralel si m-au convins

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralu_mv

Ce frumos spui tu acolo de picioruse in burtica la auzul vocii tale, Balanta ! Si eu abia astept sa i simt bine, dar le-am zis sa fie si cuminti ca dupa povestile voastre cu picior in col sau manute ... ma cam sperie un pic treaba asta ...

Si lasa ca si dupa ce vor veni pe lume, te vor bucura cu atatea, incat te vei topi iar si iar cu fiecare zi mai mult dupa ei, sunt sigura ! Si apoi si tu (ca si noi dealtfel) vei zice ce repede a trecut perioada de stat pe spate, apoi ce repede au facut un an, si apoi tot asa ... ca eu cand ma gandesc deja imi dau lacrimile ca sunt cele mai frumoase momente petrecute impreuna mama-copil !

Anne, eee... eu doar le-am filat pe net ca sa zic asa ( si in catalogul Mothercare) ca momentan doar asta fac, filez si ma rog sa fie bine in continuare tot, ca am inca emotii sa mi fac ff multe planuri. Dar planul pe care il aveam din-totdeauna era asa: landou pana la 6 luni sau cat incap si stau acolo :) , apoi scaun Recaro, fara scoici ca ma incurc degeaba. Iar cu landoul aveam o mica problema ca pare sa nu fie din plastic solid, ci mai moale (cel in perechea caruciorului la care visez) si pt siguranta nu era chiar ok, dar ma gandesc ca oricum nu voi pleca cu ei mai pe nicaieri ca va fi iarna, si dca e nevoie, poate imprumut un landou pegperego pentru un drum, doua.


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !




Ralu, este foarte grea deplasarea, cu masina, tu si cu 2 landouri pe bancheta din spate a masinii, va trebui sa tii unul cumva pe genunchi si altul pe langa tine... plus ca nu ai sistem de asigurare cu centuri/isofix la ele. Teoretic nu ai multe deplasari iarna, poate la vaccinuri daca nu vine doctorul acasa.... dar nu se stie niciodata.

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

tare dragut caruciorul tau, ralu....

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Gabitza, inca nu-i al meu, dar sper ca va fi !

Da, ai si tu dreptate cu incaputul lor pe bancheta din spate, va fi mai dificil, chiar daca noi avem o masina mare, si eu ma gandisem la asta ... dar inca nu am ajuns la o concluzie ... ma gandesc totusi ca landourile pt caruciorul respectiv le voi lua ca nu-i voi putea scoate afara iarna pe scaunul dat la 180 pe spate ca va fi mai frig si nu vor fi la fel de bvine protejati, apoi cu transportul in masina o sa vad care va fi treaba ... dar stiu ca nu-i simplu

Brigit, uitasem sa scriu : caruciorul de la ABC pitesti il stiam de pe siteurile germane, ca eu pe acolo imi fac idee de ce exista pe piata, dar nu l-as fi luat din germania sub nicio forma ca e prea mare totusi.
Eu nu am planuri atat de avansate, vom lua unul simplu mai lat si ii vom pune pe amandoi cat se poate, apoi mai vedem.


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Imi place tare mult, mai ales ca nu e un side by side ci pozitiile se pot schimba. E f tare. Landourile si scoicile se achizitioneaza separat?
Uh, nu stiu boaba de germana...
Edit: hai ca le-am gasit si pag in engleza

http://shop.mountainbuggy.com/buggies/double-side-by-side-twin-duet-stroller

Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, info despre el poti cauta in engleza ca e fact in State, eu am dat linkul cu preet cu tot si posib de livrare.
Il gasesti sigur pe net dupa nume. Mountain buggy duet
Exista si varinata cu landouri si costa 1053 euro, separat fiecare este 169 euro parca.
Scoicile se pun diverse modele (fabricanti) pe un cadru (variabil in fct de producatorul scoicii) care se procura de la ei, citeste pe site-uri in engleza si afli mai multe.

A.. si o diferenta esentiala intre Duet si Duo e la capacitatea de transport, daca se anticipeaza copii grasuti, atu7nci e mai bun Duo, daca in schimb ai "skiny kids" merge f bine Duet. Noi mizam pe skiny ca amandoi am fost schilozi cand eram mici si mai incolo.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, hai ca am reusit sa adun info, inca mai cantaresc alternativele. Eu nu sunt deloc hotarata, ma ajuta mult si motivele voastre de cumparare. Cum ziceam noi stam la casa, deci nu vom bate recordul la km parcursi.
Cu landouri/scoici etc imi dau seama perfect ca le vom folosi mai mult pt deplasari cu masina, si tb sa tin cont de asta, cum zicea gabita.
Apoi mai intervine inca o chestie, mai toate prietenele mele pe la 8-10 luni au inlocuit caruciorul initial, mai greu si mai robust, cu unul sport, mai usor. Am si prietene care dupa 1an nu au mai fol caruciorul ca nu mai voiacopilul sa stea in el. Acumacu 2e fffdificil sa alergi de la un an dar cine stie..
Pe considerentele astea insumate imi vine cam greu sa dau aproape 5.000 de ron pe carut si accesorii, si ma tot sucesc.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput