Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Miruna !!!
Felicitari si multumim pentru impartasirea experientei !

Anne, imi pare rau penru cumparaturile fara spor ... te intelg intr-un fel, eu am botezat mai multi copilasi si stiu cat de greu imi era sa gasesc lucrusoare si mai ales cand gaseam un magazin super ok (inca mai plang dupa unul), se desfiinta ca nu nu mai putea plati chirie ... se mutase pe online, dar din pacate nu mai dau neam de el ...
Apropos de cosmetice ingrijire bebe, hai sa vad dc mai exista unii cu cosmetice bio de unde am luat chestii f faine si au si fost testate indelung :)

Adijo, are dreptate Brigit, ca si eu am avut sangerari zdravene, puteai jura ca e menstra (doar ca nu au dourat mai mult d 24ore), ultima pe la 10sapt, apoi am ramas cu maroneli vreo 2 sapt si apoi s-a dus. Oricum si eu cred ca e ok, ca se elimina hematoamele, si e mai bine sa se elimine acum devreme decat mai tarziu cand pot fi alte riscuri .



--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Brigit, iau INNOHEP 3500. Mutatiile mele nu sunt f. grave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo,
E bine ca nu faci doza f mare, nu ar trebui sa se intample nimik de la o sg doza uitata. In principiu ti-am zis cum as face eu, acum o doza intreaga, seara jumate si apoi as relua in ritmul obisnuit.

Ralu, pai daca gasesti vreun link interesant sa il pui, si eu am experientza la nasit :), si am cumparat ceva hainute si lucrusoare pana acum. Dar stii cum e, cand iei o chestie pt cineva ca si cadou te orientezi spre lucruri mai consistente, frumusele si de firma, cum zic eu "lucruri pe care ei nu dau banii in mod obisnuit". Acum cand trebuie sa iau lucruri de zi cu zi ma ghidez in primul rand dupa cat de utile, practice si convenabile ca pret sunt. Restul, cum zic si fetele, mai primim.

Anne, eu am o obsesie cu tv-ul, nu cred ca o sa ii las deloc la tv cat sunt mititei. Normal ca bebe ala se uita la publicitate saracul, cred ca il ametise succesiunea de cadre. Toti fac asa, se uita la tv hipnotizati, te cred si eu ca unora le e mai comod sa ii abandoneze in fata tv.

Balanta, ce faci?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Gata, am gasit, organik.ro , au diverse produse, nu doar de bebe, dar bio.

Ce TV, ce copil intre perne pana la 6 luni sau oricum intre perne ca sa stea in fund?!? eu sunt complet impotriva lasatului la tv chiar si la 2-3 ani. Oricum o metoda sa nu mai fie3 asa de atrasi de tv (cand deja merg si nu-i poti opri) e sa faci imaginea alb-negru (testat la finuti) sa-i vezi ca nu mai sunt asa de interesati

(de hainute: eu nu le-am cumparat doar chestii speciale, ci si ce am considerat practic si util, lenjerie patut bebe am gasit in liberty la un mag. doar cu prosoape si lenjerii, valentini, ceva le zice )

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

sI EU MA gandesc la Balanta. Cred ca nu o intereseaza subiectul si de aceea nu a raspuns pana acum. si pt balanta noastra

Legat de cumparaturi, eu mi-am conturat 3 reguli:

- tot ce tine de siguranta copiilor (scoici, scaune, carucioare, masa de infasat, scaun de masa etc etc) nu ma uit asa atenta la bani. Noi in general punem pret pe siguranta si nici nu concep sa nu respect regula asta fix pt copii. In conceptia mea, ce este "de firma" este (de regula) si de calitate. Nu ma poate convinge nimeni ca un scaun auto Chico este identic cu unul Recaro cand eu am citit ca cei din urma fac teste si simulari pe scaunele respective.

- tot ce tine de igiena sa fie produs organic. Nu folosim pt noi produse bio dar pt copii schimbam regula. Citisem mai demult ceva f interesant http://organicshop.blogspot.ro/2009/01/importanta-ingredientelor-din-produsele.html.

- imbracamintea este...la liber. Nu intentionez sa cumpar produse multe si scumpe pt ca ei cresc repede si pt ca se murdaresc. Am auzit "X ridica-te de pe jos ca nu am dat 200 de lei pe rochita ca tu sa o murdaresti" sau "uite ce sandalute Adidas i-am luat lui X pe care am dat 300 de lei" la 2 ani sandale de 3 milioane???

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, sunt bine, multumesc .
doar ca sunt un pic melancolica pt faptul ca desi am avut si am o sarcina dificila, a trecut repede cea mai mare parte din ea si am inceput numaratoarea inversa.
ieri bb-le de langa col, toata ziua si-a miscat capul pe acolo de am stat cu frica in san sa nu cumva sa rupa apa sau mai stiu eu ce. mi-era asa de frica, incat si sa merg la baie mi se parea riscant...

eu ma déplasez din ce in ce mai greu: uneori imi vine sa merg in 4 labe pana la baie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, draga de tine!!!! Cine ar fi putut crede ca tocmai tu, care ai stat atat in pat in niste pozitii imposibile vei spune ca a trecut timpul repede?
Maine faceti 34, sunteti mari, asa ca il rugam pe bebe de langa col sa se foiasca mai putin. Cum procede zi cu controalele pe aceste ultime saptamani, cat de des tre sa te duci?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Anne, eu sunt exact de acord cu tot ce ai scris tu (si nu mai zic de scaunul recaro (nu stiam ca l-a mai obs. cineva ), ca al meu de cand a vazut ca exista si pt bebe, din asta luam, ca doar avem noi la locurile din fata si cum sa nu aibe si ei :) ca da, sunt cele mai bune)

Balanta, intr-adevar mai ai putin, dar nu cred ca nu te gandesti cu emotie si bucurie la momentee cand vor fi la tine in brate si ii vei putea plimba si vei iesi pe unde nu ai mai umblat de atatea luni de zile.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, la controale merg saptamanal acuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ralu, asa e, ma gandesc si la fericirea pe care o s-o simt cand vor sosi. dar in acelasi timp mi se pare sublim cand vorbesc cu ei si ei imi "raspund" dandu-mi cate un piciorus. cand le vorbeste sotul, n-au nici o reactie . deci e clar ca stiu ei care e mama .

Mergi la inceput