Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta multumesc ptr exemplele date, chiar ma bucur ca ai scris despre asta ca aveam o temere.Da e adev opresc cresterea bebeilor.
Mai avem putin si trecem peste 34 sapt, si din acel moment putem sa ne consideram norocoase.
Te ai hotarat unde nasti? Cred ca ti ar fi bine sa fii aproape de casa....
Chiar ma gandeam ce repede se arunca dr sa ti faca injectiile de la primele contractii, cand ar putea fi amanata 24 h nasterea si facute atunci, cum a fost cazul fetei de la piersicute.
Referitor la contractii cred ca sunt mai multe sincera sa fiu de teama nu le am numarat niciodata, oricum e mai bine dupa nospa si scobutil.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
se pare ca am ratat un moment important..chiar nu ma asteptam sa nasca miruna dar ma bucur ca toul a decurs asa de repede si de bine, bebeii vad ca sunt f ok, au greutati bune. Miruna refacere rapida si laptic cat mai mult pt bebelusi.
observ ca majoritatea gemenilor nu prea depasesc 36 sapt si ma cam ingrozesc pt ca la noi chiar e o problema daca nu ajung la 37 sapt ma va trimite la bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, o sa nasc la timisoara, dar inca nu stiu daca la stat sau la privat. la privat sunt dezamagita fiindca acolo nu au medici care sa faca ecografii la bb-i...cheama de la spitalul de copii daca e nevoie (pe banii pacientei, bineinteles). nu, nu ma deranjeaza banii, ci ideea in sine. adica cum sa nu aibe medici care sa faca eco la bb-i????
eu nu zic ça o fi nevoie de asa ceva, dar poti sa stii? adica la ce pozitii au ei in uter, de la inghesuiala...
la stat nu sunt conditii grozave dar cred ca echipele de medici sunt mult mai sudate si mai rutinate pe cazurile dificile.
dr cu care vreau sa nasc zice sa mergem la stat (din pacate o sa lipseasca din tara intre sapt 35 si 36, asa ca nu trebuie sa ma apuce atunci ).

yasmin, sunt destule fete care au ajuns la 37 sapt cu gemeni. nu in perioada asta, dintre fetele de pe forum, dar ele exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza!

Eu stiam fix invers cu corticoizii, ca pot determina un salt in cresterea bebeilor, ca ei umfla. Am citit niste cap mai vechi de la trombofilie in care tonirro, care a avut mari pb cu retardul de crestere intrauterin primise betametazona si i se spusese f clar ca masuratorile bebelinei care ulterior erau mai bune erau asa din cauza administearii lor, ca era o crestere cumva artificiala, pe care dr ei nu a luat-o in considerare, pt monitorizaj ghidandu-se tot numai dupa fluxuri.
Ma ajutati pls sa ma lamuresc, de unde info ca opeesc
cresterea?

Pe mine la nasterea Mirunei m-a cam socat faptul ca dr ei nu a venit. Nu stiu cum as fi reactionat eu la o asa faza, o admir f mult ca a fost puternica si ca a vazut numai partile pozitive ale experientei, faptul ca ceilalti medici care au preluat-o s-au purtat ok cu ea si bebeii.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, undeva, in niste studii, gasisem si eu ca dupa cortico are loc o crestere brusca, dar ca apoi urmeaza retardul; insa nu am salvat linkurile. cazul lui toni nu il stiu bine, ca n-am avut puterea sa citesc tot despre ea. mi s-a parut prea trista povestea ei si am incercat sa stau mai la distanta. oricum, la ea mi se pare f f normal ca i-a dat cortico, fiindca chiar erau probleme mari...
ce imi amintesc insa, este ca atunci cand a scris ca a facut diprophos, a zis si de faptul ca desi multa lume facuse dexa in jurul ei, bb-ii aveau probleme respiratorii.
in schimb, musette a facut si ea dexa (nu inteleg de ce i-a dat dr, dar ma rog). baietelul ei avea avans de crestere iar spre ultimele saptamani a tot pierdut din el. si era cumva inexplicabil, fiindca ea avea si doza mare de fragmin si lua si medyn forte despre care se spune ca ajuta mult la crestere. eu pun asta pe seama dexa.
amica mea cu gemeni, desi a avut risc mare de nastere prematura (cerclaj facut de urgenta la 17 sapt, pierdere partiala de dop gelatinos din sapt 22, col intredeschis din sapt 22, contractii multe inca dinainte de cerclaj), totusi nu a primit dexa. pe cand musette, da. sigur, ele au medici diferiti.

da, nici eu nu am inteles de ce nu a venit dr mirunei la nastere, dar totusi a fost pe maini bune. am inteles ca aceasta dr oprescu este printre cei mai experimentati dr pe sarcini gemelare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Multumesc balanta...da stiu ca mai sunt cazuri cand ajung la 37 s dar observ ca frecvent e in jurul a 36 saptamini.
vad ca discutati de dexametazona...nici nu stiu ce sa mai cred ...nu as vrea sa imi mai fac si din cauza asta o mie de ganduri pt ca eu le-am facut la 28 saptamani...sper sa nu incetineasca cresterea bebelusilor. Poate dr. meu s-a grabit sa mi le prescrie pt ca nu aveam motive asa intemeiate ma refer colul era ok, contractii normale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Multiple courses are not recommended because studies have shown that two or more courses can result in decreased infant birth weight, head circumference, and body length.

yasmi81 stai linistita tu ai facut doar o doza, se spune ca de la 2 in sus....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

inca un exemplu

One course of antenatal corticosteroids reduces the risk of respiratory distress syndrome and neonatal death. Weekly doses given to women who remain undelivered after a single course may have benefits (less respiratory morbidity) or cause harm (reduced growth in utero). We aimed to find out whether multiple courses of antenatal corticosteroids would reduce neonatal morbidity and mortality without adversely affecting fetal growth.



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Treatment of pregnant mothers with a single course of antenatal corticosteroids significantly reduces neonatal mortality and morbidity. Multiple weekly courses are often given. However, the safety and efficacy of repeated courses of antenatal corticosteroids have not been adequately studied.

We also compared the outcomes in function of gestational age subclasses. In the 25-27 weeks subgroup, delivery room intubation, surfactant treatment and patent ductus arteriosus (PDA) were less frequent in ACS infants; they had also shorter ventilation and oxygen duration. In the 30-31 weeks subgroup, ACS infants had a lower incidence of mechanical ventilation and a shorter duration of oxygen therapy. Finally, no differences were found in the 28-29 weeks subgroup and in the 32-34 weeks subgroup.
Effects of incomplete antenatal corticosteroids are variable: they give some benefits to infants of 25-27 weeks gestational age, fail to show any difference in outcomes in the 32-34 weeks subgroup and are doubtful between these extremes.antenatal corticosteroids (ACS)



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anabel, hai ca am reusit sa identific o parte din studiile citate. Cum spuneai si tu, pb mari apar la administrarea multipla, unele vorbesc de administrare sapt sau dedoua ori pe saptamana, ceea ce intr-adevar e fff mult.multumesc mult de trimiterile respective, eu inca habar nu am ce sa fac, ma documentez.

Balanta, asa este, abordarile medicilor sunt fff diferite, nu prea exista o parere unanima. Sunt cazuri atat de distincte, cel al lui toni si cel al lui musette, cum zici si tu. Am vazut destui dr care fac corticoizi doar sa suflle si in iaurt.
Inteleg oarecum si atitudinea asta, insa trebuie cantarite fff bine toate aspectele, uneori less is more.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput