Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

MENICS nu vreau sa se mai inchida la culoare...nici vorba sa le bronzez....poate nu m-am exprimat eu bine..m-am patat pe fata in sapt 5-6, si pe frunte...si sper sa nu se mai inchida sau sa apara mai multe.

oare nu e bine sa mergem la piscina?si cum ramane cu gravidele care fac innot saptamanal? nu cred ca e contraindicat piscina.voi?

embarazada de 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

bioana, scuze, nu am inteles.. trebuie sa ai mare grija nu cumva sa ramai vre-o clipa necremuita! cu piscinele , eu stiu ca sunt periculoase ori din cauza clorinarii excesive ori din cauza riscului de a lua diverse boli de piele...cele mai indicate sunt cele cu apa de mare...

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

caldura mare.. cred ca iar imi fac bagajul si plec la poiana


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:


buna dimineata,
IPopica??? ce-ai facut ma? nu mai spui nimic??
restul gravidoaselor? stati la umbra?? cine era cu cazaturile pe aici?? azi era ca o comit si eu.. de fapt este a doua oara cand imi scapa glezna ca deh eu am platforme...
va doresc o zi frumoasa, eu mai bag ochiu pe aici sa citesc noutatile..


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna dimineata.
Menisc felicitari si DD ajuta ca au iesit bine analizele ,in sfirsit poti pe deplin sa stai linistita....ar fi bine sa mergi un pic la poiana ,cred si sunt sigura ca ti-ar prinde foarte bine dupa cite griji ai avut si emoti in ultimul timp.
Pe mine acum 2 zile ma durut burta dar nu erau contracti,era o durere pe sub burta mai mult....cred ca o fi din cauza mariri uterului.De luni intr-o saptamana plec la Dr. si sper sa fi totul in ordine,sunt curioasa cum e colul la mine,pina acum a fost bine,placenta la fel sarcina foarte bine asezata ,deci totul perfect vorba Doctorului.
Noi de azi intram in sapt.20 timpul mie i-mi pare ca trece prea repede,nu stiu daca si ultimile 2 luni vor trece la fel de repede
Ma duc sa va citesc un pic din urma....
Va salut pe toate si va doresc o zi usoara de munca si frumoasa

Looana
+19


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata

Am fost aseara la eco (Menics, la 20:30 am ajuns acasa si mi-a fost lene sa mai intru ), da donsoara din craci de zici ca-i paianjen. Doamna ecografist era cam aiurita si pe fuga (am fost ultima programare) si cam uita ce zice; io i-am explicat ca vreau sa vad ca locul de insertie si respectiv picioarele sunt in grafic si nu au nimic, ea a insistat sa-i masoare creierul - asta ca sa-l bage in fibrilatii pe jumatatoi, ca dimensiunile "cereb" sunt pentru 2 saptamani mai putin decat ar avea demoazela. Dar iete ca de data asta eu nu m-am stresat pe aceasta tema, ca am vazut-o pe madam le docteur ca-i sta gandul numai la ce are ea de facut dupa serviciu, asa ca m-am concentrat sa vaz io singura ce ma interesa. Si banuiesc ca daca era ceva flagrant de rau pe acolo le-ar fi vazut si ea pana la urma. Deci n-am vazut nici o galma pe nicaieri, nici la placenta nici pe cracuti, si-i misca pe amandoi la fel de vioi, nu-i niciunul mai teapan, asa ca am concluzionat ca e in grafic. Si-n plus isi schimbase radical si pozitia; de unde vinerea trecuta era cumva paralela cu solul si cu spatele la public, acum statea pe diagonala, cu capul in partea dreapta a buricului, cracutii in ovarul meu stang, si cu fata (eco a fost 2D, deci pot sa spun ca are un craniu dragut). La plecare mi-a dat numai poze cu creierul, inima si femurul, deci nimic de ansamblu, si nu-i doresc decat sa i se faca si ei cand o fi insarcinata, o ecografie cum mi-a facut ea mie. Nici ca ma mai duc vreodata la alt doctor in afara de al meu (dar la al meu nu gasisem liber).

Buuun. Acu' sa va povestesc si ceva draguuut. Pe la miezul zilei de marti, ma observ eu in oglinda la toaleta ca am ramas doar intr-un cercel. Da-i si cauta-l, in toaleta, in birouri, pe sub birouri, pe etajele pe care mai fusesem, ce mai, am alertat toata firma. Cand am plecat am cautat si pe la masina, pe sub scaun, pe langa scaun ... nimic. Seara ii bocesc nitel jumatatoiului, ca cerceii mei luati in primul an de facultate, unde mai gasesc io bile de-alea frumoase. Asta insensibil "nu e prima pereche de-o pierzi asa ca potoleste-te, c-o stresezi pe fie-ta". (barbatii astia calca pe gheata f subtire uneori). Intr-un final ma duc sa ma curat/cremalesc pe fata (v-am zis ca mi-au inflorit bubele) si iaca minune: cercelul meu statea frumos in farfuriuta dedicata de pe polita

(ieri mi-am uitat portofelul la birou, mi-am dat seama abia la clinica; noroc ca aveam tot dosarul cu mine plus una bucata jumatatoi cu portofelul aferent)

Bioana, nici noi nu prea stim ce sa facem legat de celulele stem. Parerile sunt f impartite si ce-i drept nici nu am apucat sa studiem in amanunt problema. Daca te uiti pe site-urile firmelor direct implicate, e un "must do". DAca rasfoiesti diverse publicatii mai descoperi si ca te poti trezi ca ai recoltat degeaba ca afectiunea copilului tau nu poat efi tratata cu propriile-i celule si pana gasesti donator cam pierzi trenul .... ne-am propus si noi sa ne punem la punct cu acest subiect si sa setam si o intalnire cu firma care recolteaza la clinica unde o sa nasc eu cel mai probabil si sa vedem ce si cum. E destul de piperat pretul, si de unde credeam ca avem, mai strangem si suntem in grafic, iete ca apar tot felul de neprevazute (eu nici vitaminele nu le luasem in calcul, si-s destul de mult si astea). Asa ca partea asta chiar trebuie s-o gandim foarte la rece. (la noi ar fi cam 1.950 EUR cu tot cu depozitarea pe 18 ani; daca s-ar plati anual, ar veni 988 recoltarea si procesarea si inca 105 eur pe fiecare an de depozitare - pentru sange + cordon; doar sange e cu vreao 200 eur mai ieftin)

Laurika, felicitari pentru putzica!

Almy, nesimteala am cat cuprinde. Dar ma enerveaza asa ca idee. Merg si eu pe principiul ca nu e rau intentionata, ci ca doar nu-si da seama ca ce spune ar putea avea efecte adverse.

V-am si mai intru eu azi; ca de maine va las iar nesupravegheate; daca plecam nu stiu daca si de unde mai apuc sa intru .




gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna dimineata tuturor!
Popi, bine ca ai vazut-o pe bebe si te-ai linistit ca e ok. Concediu placut!
Laurika, felicitari pentru . Sa fiti sanatosi amandoi!
Aseara sunt sigura ca l-am simtit pe bebe . L-a simtit si sotul meu . Ma simt asa bine acuma!
O zi buna si sanatate in continuare tuturor!

Andreea 18+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Neata buna!

Am reusit de am citit si eu din urma.

Menics, felicitari! Ati scapat de stres!

Popica, ma bucur ca si d-soara ta e bine. Va doresc sa aveti rezultate la fel de bune si sa va bucurati pana la capat de minunea voastra.

Nicoleta, felicitari pentru scolarita silitoare. Cred ca esti foarte mandra, tocmai ce a terminat si al meu clasa I, asa ca te inteleg perfect.

La noi e foarte cald, nici nu imi vine sa ies din casa. Bafta fetelor care invata si au examene, in august am si eu titularizarea si numai gandul la invatat nu imi sta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Neata fetele... asa mai pe la pranz


Laurika - felicitari pentru baietel

Popi - te-ai linistit. Deci, domnisoara zvarle din picioare si se ia la intrecere cu tine. Acu o lasi in pace?

Ioana - multumesc.

Looana - timpul trece in mod constant, depinde de noi cum crede ca trece. Vor veni si momente cand vei simti ca sta pe loc.

Menics - deci te duci la balaceala. Mai fa una si pentru mine, ca de mine e depare rau marea si nu ajungem anul asta sigur. Sper doar sa-i mai treaca panica sotului de cupil mic si sa ajungem la anul. Asta pt ca in primul an al Biei n-am fost nicaieri cu ea din cauza sotului panicos "e prea mica, daca se intampla ceva cu ea".


Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Neata burtici!
Gata examenul,o sa aflu pe 8august rezultatul.
Popi ma bucur ca bebeloaica ta e bine,cu privire la celulele stem am niste indoieli. Desi eram aparatoarea lor convinsa am vazut un reportaj ca de fapt nu prea iti folosesc,ca nu e pusa la punct tehnologia si poate doar in China s-ar putea face transplant.Dar poate peste 2ani descopera astia ca se puteau folosi si ma oftic.Asa ca o sa recoltez,de la cord blood center.
Important e sa nu fie nevoie de ele niciodata!
Laura felicitari pt baietel,maine ma duc la eco poate imi zice si mie ce e..eu pariez ca e cu fundita
Menics in weekend dam o fuga la mare,in teritoriul tau ca nu se mai poate la capitala.

Ieri am mers mult pe jos si m-a durut spatele ingrozitor,ciudat ca mi-a trecut de dimineata.Ma doare exact la coccis si nu pot sa dorm decat cu perna intre picioare.Cred ca in curand investesc intr-o perna din aceea de gravide

Burtici cu bebici va pup si va urez o zi plina de vesti bune!

Mergi la inceput