Regim in caz de diaree

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Si eu spun ca fetele,un scaun apos pe zi nu este diaree!Ai putina grija la alimentatie,dar nu exagera,poti sa il constipi!Iar despre Eubiotic nu am o parere buna,chiar un medic pediatru mi-a spus ca amplifica simptomele!Pe mine nu m-a ajutat niciodata. Nu ii da inca medicamente.Diareea inseamna 4 scaune apoase pe zi!Eu la ultima diaree cauzata de eruptii dentare i-am dat calciu carbonic(un varf de lingurita) si hidrasec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77
Face doar o data pe zi, dar e fff mult si fff moale (trebuie schimbate toate hainutele).

Nu e diaree, e doar scaun moale. Daca ar fi fost de 3-4 ori/zi -> diaree. Pt. aceasta situatie nu as administra medicamente.

Poti investiga cauza. Nu spui nimic de febra asa ca nu ma gandesc la bacterie, parazit sau virus. Poate o intoleranta alimentara?
de exemplu: fetita mea a devenit alergica la lapte(printre altele). Alergologii m-au intrebat daca avea scaune moi(nu diaree) cand era mica. Ar fi fost un semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Ok, daca ziceti voi ca nu e diaree, asa o fi. Problema e ca ii forfoteste rau burtica, probabil are si crampe. Pana acum nu i-am dat nimic in afara de mancare de regim si i-am inlocuit si laptele cu lapte fara lactoza. Deja azi parca e mai bine. Cat timp mai continuam cu laptele asta dupa ce revine totul la normal (il accepta el, dar prea incantat nu e)?Si inca ceva. Ce mai putem face sa mai potolim durerile cauzate de canini? E umflat la cei de sus, sta toata ziua cu manutele in gura, musca tot ce prinde, dar mie nu mi se pare ca ar avea de gand sa erupa prea curand. De 2 saptamani, intre 0:30 si 2-3 noaptea avem scandal. Nu doarme, e agitat, marait, vrea numai in brate etc. Se linisteste daca ii dau Nurofen sau Paracetamol, dar incerc sa nu ii dau prea des. Calgelul nu are nici un efect, Dentinox nu am gasit. Sfaturi, pleaaaaaaaaaaase, ca nu stiu cat mai rezist cu programul asta.Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

spunea cineva mai demult ca e foarte bun un remediu homeopat impotriva durerilor produse de eruptia dentara, cred ca se numeste chamomilla.
ai incercat cu jucariile speciale, care se pun in frigider ?
cat despre forfoteala din burtica, s-ar putea sa aiba efect debridat sau un produs impotriva colicilor cu substanta activa simeticona/dimeticona. intreaba medicul, pentru orice eventualitate.
problemele cu burtica s-ar putea sa fie taman de la dinti, pentru ca bb baga in gura tot ce-i pica si creste riscul de a inghiti mai multi microbi decat in mod normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Corina, multumesc de pontul cu Chamomilla. Chiar functioneaza? O sa incercam si noi. Stie cineva daca se gaseste la HelpNet de la Iancului? Se mai gaseste in alta parte prin sectorul 3? Multumesc!Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu am folosit acest remediu, deci nu stiu sa-ti spun daca e atat de bun pe cat se spune.

stiu ca s-a discutat pe la inceputul anului, tot aici pe forum, si il recomandau mai multe mamici.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169144&SearchTerms=chamomilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Corina, ! Multumesc mult pentru pontul cu Chamomilla. Reusesc si eu sa mai dorm. Ma rog, tot mai avem 2 treziri pe noapte, dar macar isi bea lapticul, apoi adoarme, nu mai sta treaz 2-3 ore ca pana acum. Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Problemele cu burtica sunt de multe ori de la dinti, cand erup saliva e foarte acida si de aici si caca moale si de multe ori iritatia la fundulet. Poate ca nu e diaree, dar cred ca tot e bine sa fii atenta cateva zile la dieta, nu excesiv sa nu se constipe dar nici sa nu manance foarte multe fructe sau alte alimente acide, iaurt, etc.

O dieta buna la diaree este dieta BRAT (banana, rice, applesauce, toast). Eu i-am cumparat faina de orez si i-am pus peste mar copt, si marul l-am copt cu un pic de scortisoara, sa aiba gust mai bun. Galbenusul de ou strange si el la stomac.

La noi nu au functionat homeopatele, in cazurile mai nasole tot paracetamol sau nurofen i-am dat. Calgelul e bun, dar are efect numai vreo 20 de minute, l-am mai dat inainte de culcare. Rabdare multa, altceva nu stiu ce sa zic, si mult stat in brate la mami sau tati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Iti raspund mai tarziu, dar nu strica sa le notezi, poate vei (mai) avea nevoie. Noi avem experienta lunga si urata cu burtica.

- 1 scaun apos/zi nu inseamna diaree. Diareea inseamna minim 3 scaune apa chioara, urat mirositoare, eventual cu mucus. Febra nu apare mereu!

- pentru dureri de dinti: Dentinox. Sau masaj cu tifon. Sau rontait coaja de paine/covrigi, sub supraveghere atenta

- cand caca este acid, ustura funduletul si se poate si irita. Spala cu sapun de bebelusi si da-i cu Bepantene unguent, apoi lasa-l cateva minute fara scutec, sa se aeriseasca zona.

- reteta mar copt data de la spital: se spala merele (Golden/Ionatan, pentru ca sunt dulci) si se pun intregi, cu coaja, in tava, vreo 40 min la cuptor. Nu se acopera, nu se adauga nici zahar, nici scortisoara, pentru ca fermenteaza! Cand se racesc, le pasezi si poti adauga banana/biscuiti simpli/branza dulce de vaca. Asta-i tot.

Regimul standard pentru bolile de burtica:

Primele 2 zile:

- covrigei, sticksuri, paine prajita, biscuiti simpli (fara crema), telemea vaca, branza proaspata de vaca, supa/piure de morcovi apoi supa/piure din radacinoase, carne pui/vitel fiarta, FARA ZEAMA DE LA CARNE!!! In supa poti pune sare; normal sarat.
- orez fiert, macaroane cu branza, mamaliguta cu branza vaca/telemea, banane, mar copt, fructe din compot facut in casa, mar copt+banana+branza de vaca.

Din a 3 a zi are voie iaurt simplu.
Din a 4 zi are voie ou fiert tare.
Din a 5 a zi are voie: piure cartofi cu unt/margarina, cartofi natur+lamaie, pui la gratar, supa de pui, cascaval.

LAPTE FARA LACTOZA TIMP DE 7 ZILE!!! Apoi se revine treptat la laptele obisnuit. Ex: prima zi: 3 masuri fara lactoza+1 normal, a 2 a zi: 2 masuri fara lactoza+2 normal.

INTERZIS: snitel, kiwi, portocale, prajeli, mazare, fasole, smantana, cartofi prajiti.

Obligatoriu: 5-7 PIC/ZI, 5 ZILE, DE VIT C, puse in lapte/ceai.

De baut: apa, fiarta si racita, ceai de menta/menta+musetel, eventual, indulcit cu glucoza pulvis (scrie pe prospect cat se da, in functie de varsta).

In acelasi timp se da si calciu carbonic, un varf de lingurita, de 3 ori/zi, diluat in lapte/ceai. Se gaseste in farmaciile cu laborator, de ex Dona si costa maxim 2 lei.


Noi, in timpul spitalizarii (enterocolita cu rotavirus), am avut si varianta cu supa de radacinoase, cu un strop de ulei, pus dupa (!) ce opresti focul. Am intrebat medicul care a ingrijit-o, stiind ca nu are voie grasimi...raspunsul a fost ca putin ulei face bine la burtica.

Sanatate multa!

Mergi la inceput