Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pe larg, raspunsul lui Ponta: http://www.mediafax.ro/politic/ponta-despre-scandalul-de-plagiat-si-ultimul-copil-isi-da-seama-cine-imi-spunea-dottore-daca-am-gresit-renunt-la-titlul-de-doctor-9760032



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Poate cu ocazia asta se face oridine si in invatamantul romanesc si se vor introduce peste tot programe de detectare a plagiarismului, asa cum este in alte parti. Eu am terminat un masterat in decembrie si diploma mea nu a putut fi acceptata pana nu a trecut printr-un program de detectare a plagiatului. Si nici vorba sa faci o teza copiind din alte carti si articole si apoi sa ai si tu o contributie cat de cat acolo(asta am facut-o in RO dar nu aici unde sunt acum). In lucrare nu se trec reproduceri exacte din texte din carti sau articole ci doar interpretari ale textelor facute intr-un mod academic. Se fac cursuri unde inveti cum interpretezi aceste articole, cum sa faci cercetari ca sa te ajute sa iti gasesti un subiect si exista instructiuni speciale cum trebuie scrisa o teza, ce este permis si ce nu este permis. Nu stiu acum daca in Ro se practica asa ceva, cel putin pe vremea cand am terminat eu facultatea, inainte de 2000 nu. Si e adevarat ca s-au schimbat intre timp anumite reguli. Daca V. Ponta nu a facut greseli grosolane de copiere fara referiri exacte, posibil sa nu fie asa de "grav" daca in 2003 cand zice el ca a facut teza, sa fi fost diferite regulile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu mai stiu, parca postase cineva link-ul cu plagiatul, oricum de AICI reiese clar ca e copiat/plagiat 100%.
Copiate inclusiv concluziile, care ar trebui sa fie personale!!

Una peste alta, nu te obliga nimeni sa fi doctor!! Daca nu esti capabil sa aduci ceva nou printr-o teza de doctorat, nu mai te apuca deloc de asta!! Lasa-i pe altii, care stiu ce si cum pot aduce plus de valoare, nu plus de copy-paste!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

am googalit putintel, vad ca basescu si-a dat demisia fix pentru ca incepusera interpelarile si anchetele in dosarul flota.



Google face si el ce poate, putine surse se pastreaza din 1996. E depasit deja subiectul, dar d-nul presedinte avea atunci alte interese pentru care a demisionat. Sau sa-l credem pe cuvant pentru ca dumnealui a zis mereu doar adevarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Marina

am googalit putintel, vad ca basescu si-a dat demisia fix pentru ca incepusera interpelarile si anchetele in dosarul flota.



Google face si el ce poate, putine surse se pastreaza din 1996. E depasit deja subiectul, dar d-nul presedinte avea atunci alte interese pentru care a demisionat. Sau sa-l credem pe cuvant pentru ca dumnealui a zis mereu doar adevarul?


Bine, ne-ai lamurit cu Basescu, e cum vrei tu sa-i spui, mai are cat mai are in functie, doi ani, doua luni, doua saptamani...da-l incolo.
Concret: ce ne facem cu Ponta? (parerea ta, desigur...)

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Marina

am googalit putintel, vad ca basescu si-a dat demisia fix pentru ca incepusera interpelarile si anchetele in dosarul flota.



Google face si el ce poate, putine surse se pastreaza din 1996. E depasit deja subiectul, dar d-nul presedinte avea atunci alte interese pentru care a demisionat. Sau sa-l credem pe cuvant pentru ca dumnealui a zis mereu doar adevarul?


Bine, ne-ai lamurit cu Basescu, e cum vrei tu sa-i spui, mai are cat mai are in functie, doi ani, doua luni, doua saptamani...da-l incolo.
Concret: ce ne facem cu Ponta? (parerea ta, desigur...)



Ce putem sa "ne facem" , daca nu demisioneaza? Sa plateasca opozitia pe unii sa manifeste mai multe zile la rand, asa cum cica a facut USL-ul asta iarna, ca poate merge si de data asta si scapam de primul ministru.
Parerea mea este ca suntem fara scapare. Nu cred sa apara ceva extraterestri la toamna care sa candideze, asa incat unii dintre carismaticii astia, (ca sunt acum la putere sau in opozitie), ne vor conduce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ce ne facem cu Ponta?! Da' de ce, a gresit el cu ceva?!

Citat:
Renunt la titlul de doctor daca se stabileste c#259; am gresit cu bibliografia


Dupa replica asta e deja din ce in ce mai clar ca tot doctoratul a fost ceva de genul:

Citat:
Nastase: hai ma Victoras, n-ai si tu cateva mii de euroi?, ca te ajut sa-ti tragi o diploma imediat! Nu tre sa faci nimic, am eu cativa studenti care cu asta se ocupa, le dai acolo 100 de euroi la fiecare, si se rezolva. Mai dam vreo cateva sute ca sa bifeze cineva niste prezente pe-acolo, te iau eu sub tutela mea, ca sa nu mai dai spaga si la alt indrumator, ceva atentii la secretara, si la cine mai trebuie, si in 4 luni esti doctor cu acte-n regula!


Nimeni care si-a facut studiile pe bune, nu renunta cu atata lejeritate la ele!!

Trist este ca discutia asta, cu alte personaje decat Nastase si Copy-lotul s-a desfasurat in cazul altor zeci de doctorasi minunati din tara asta, ramasi inca nedescoperiti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Nu mai stiu, parca postase cineva link-ul cu plagiatul, oricum de AICI reiese clar ca e copiat/plagiat 100%.
Copiate inclusiv concluziile, care ar trebui sa fie personale!!

Una peste alta, nu te obliga nimeni sa fi doctor!! Daca nu esti capabil sa aduci ceva nou printr-o teza de doctorat, nu mai te apuca deloc de asta!! Lasa-i pe altii, care stiu ce si cum pot aduce plus de valoare, nu plus de copy-paste!!



in aceeasi situatie se afla si teza Laurei Codruta Kovesi

http://static.luju.ro/files/2012/mai_2012/18/Laura_Codruta_Kovesi-teza.pdf

www.luju.ro/magistrati/parchete/scandal-la-varful-parchetelor-gip-denunta-public-teza-de-doctorat-din-2011-a-procurorului-general-al-romaniei-ca-fiind-un-plagiat-laura-kovesi-neaga-plagiatul-si-cere-csm-sa-i-apere-reputatia" target="_blank">http://www.luju.ro/magistrati/parchete/scandal-la-varful-parchetelor-gip-denunta-public-teza-de-doctorat-din-2011-a-procurorului-general-al-romaniei-ca-fiind-un-plagiat-laura-kovesi-neaga-plagiatul-si-cere-csm-sa-i-apere-reputatia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Si daca a copiat si ea e ponta mai scuzabil?
Nu pricep dece tot scoatetialte plagiate ca sa-l scuzati pe ponta dar nu ati deschis un subiect breaking news,codruta kovesi a plagiat si discutam si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Ce ne facem cu Ponta?! Da' de ce, a gresit el cu ceva?!

Citat:
Renunt la titlul de doctor daca se stabileste c#259; am gresit cu bibliografia


Dupa replica asta e deja din ce in ce mai clar ca tot doctoratul a fost ceva de genul:

Citat:
Nastase: hai ma Victoras, n-ai si tu cateva mii de euroi?, ca te ajut sa-ti tragi o diploma imediat! Nu tre sa faci nimic, am eu cativa studenti care cu asta se ocupa, le dai acolo 100 de euroi la fiecare, si se rezolva. Mai dam vreo cateva sute ca sa bifeze cineva niste prezente pe-acolo, te iau eu sub tutela mea, ca sa nu mai dai spaga si la alt indrumator, ceva atentii la secretara, si la cine mai trebuie, si in 4 luni esti doctor cu acte-n regula!


Nimeni care si-a facut studiile pe bune, nu renunta cu atata lejeritate la ele!!

Trist este ca discutia asta, cu alte personaje decat Nastase si Copy-lotul s-a desfasurat in cazul altor zeci de doctorasi minunati din tara asta, ramasi inca nedescoperiti!!


da' de ce, cand sunt studenti, asistenti care o fac moca?!!!le promiti o cariera calduta si ii exploatezi cativa ani...unii intre timp se strecoara in sistem si simuleaza ca au o cariera..ceilalti se prind mai devreme sau mai tarziu ca sunt exploatati si isi cauta de drum...

crezi tu ca sunt doar cateva zeci?! esti optimista

Mergi la inceput