Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Teoretic, in orice tara civilizata acuzatiile ar trebui sa fie formulate de persoane calificate.
Poate sunt eu mai sensibila, insa am avut, personal, coleg de serviciu desfiintat de presa ca om. Om care a fost retinut pt 24 de ore, terfelit in presa si distrus efectiv. om care nici nu a ajuns in instanta ulterior. In conditiile in care eu as fi facut exact ce a facut si el, profesional vorbind. Nu vreau sa intru in detalii ..dar cunoscand asemenea cazuri prefer sa fiu mai circumspecta. Nu tot ce zboara se mananca..si repet, nu tin cu personajul ci prefer sa nu etichetez, cel putin nu din prima.
Marina, scuze ca nu am raspuns ieri, abia dimineata am vazut mesajul tau. Ideea, in drept este in felul urmator: iau un exemplu banal: ti se da sa scrii despre persoana vatamata. Trebuie sa scrii despre evolutia reglementarii in domeniu si invariabil, sa citezi, sa ai bibliografie. Acum, in mod evident, nu ai cum sa reinventezi nici esenta acestei notiuni si nici sa scoti alti autori decat cei consacrati, inclusiv pe plan international (si monstrii sacri nu sunt multi). Context in care sunt o groaza de lucrari care la sectiunile astea nu fac decat sa rescrie ceea ce s-a scris din 1900 toamna si pana acum (si in acest context era intrebarea - cine pe cine plagiaza). Ca cercetatorul din Bucuresti nu va gasi o alta istorie in acest domeniu, destul de strict, ca cel din Cluj. Plus ca la cate modificari legislative au avut loc..ai de scris o gramada. Asta e motivul pt care ies teze de sute de pagini, in multe din pagini nefiind nimic nou sub soare. Repet, nu achiesez la acest mod de lucru..dar daca asta se cere. Pe de alta parte, in acest domeniu, daca nu prezinti si pdv altor autori cu privire la interpretarea data de ei asupra unor norme juridice..ca sa iti poti explica punctul tau de vedere..nu ai facut nimic.
Asta nu inseamna insa ca eu spun ca Ponta a plagiat sau nu..nu i-am citit teza si fara sa o fac ma abtin de la comentarii. Doar ca ma frapeaza cat de repede se striga hotul pe baza unor afirmatii emise de un chimist. Atata tot.
Sabina, ai dreptate..


nu spun nici eu a plagiat sau nua plagiat, dar daca a plagiat sa suporte consecintele la rand cu toti plagiatorii

eu sunt de acord cu ce spui tu aici pana la partea bolduita, lucrurile stau exact cum el descri tu in toate domeniile nu doar la drept...

si acum la partea bolduita, ai si nu ai dreptate...daca ma trezeam eu "chimista" lu' peste sa fac acuzatii de genul asta si sa am pretentia sa fie luate de bune si condamnat omul, da ai avea dreptate, dar acest chimist este "presedintele comisie de recunaostere a diplomelor din cadrul Academiei Romane", presedintele e unul singur, nu se pot pune atatia presedinti cate domenii de studiu exista

chimistul mentionat este o autoritate, dar punctul de vedere publicata in Nature nu este unul oficial si nu este al comisiei pe care domnul o prezideaza, daca si-a permis sa faca o astfel de afirmatie sprw a fi publica intr-o revista fara a tine cont ca exista sau nu o pozitie a comisiei privind situatia in cauza, eu cred ca domnul se afla in incompatibilitate cu functia aia de presedinte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Vad ca a ajuns plagiatul "cea mai" penala fapta. D-nul presedinte, de exemplu, daca nu a plagiat, automat restul nici nu mai conteaza.
In plus, ma surprinde sa constat cum multor oameni li se pare normal ca furturile sa fie demascate numai cand un individ ajunge intr-o functie da rang mare in stat. Pai, asta vrem, asta ni se da, atunci.


Nu exista "cea mai penala fapta" - Aici vorbim de primul ministru nu de nea sculeru matriteru. In codul penal, plagiatul se pedepseste cu inchisoare de la 3-5 ani. Ce ar fi trebuit sa faca Ponta ca sa fie suficient de penal pentru tine si fanii lui? Un viol? Un holdup?



Pai ala care se crede mai dastept decat "sculeru matriteru" se pretinde bun de procuror care apara din partea Statului Legea si (wow!) chiar bun de prim-ministru la Statului Roman!
Cu astia am ajuns noi de rasu'-plansu'!
Ca nu cred neam ca au votat toti romanii ca prostii USL-ul de le-au iesit atatea voturi!
Cel putin la mine la tara se stie bine ca s-a furat ca-n codru cu tuciurii care au primit pamant de la unul care si-a schimbat culoarea de zici ca face reclama la lavabila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
si da, esti ft mult constrans, nu prea ai cum sa reinventezi roata in acest domeniu si cu reguli atat de rigide si orgalii asa de mari.

pai nu te obliga nimeni sa faci doctoratul daca nu gasesti nimic nou de spus in domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Vad ca a ajuns plagiatul "cea mai" penala fapta. D-nul presedinte, de exemplu, daca nu a plagiat, automat restul nici nu mai conteaza.
In plus, ma surprinde sa constat cum multor oameni li se pare normal ca furturile sa fie demascate numai cand un individ ajunge intr-o functie da rang mare in stat. Pai, asta vrem, asta ni se da, atunci.


Nu exista "cea mai penala fapta" - Aici vorbim de primul ministru nu de nea sculeru matriteru. In codul penal, plagiatul se pedepseste cu inchisoare de la 3-5 ani. Ce ar fi trebuit sa faca Ponta ca sa fie suficient de penal pentru tine si fanii lui? Un viol? Un holdup?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


el a facut ce a putut si dus capul ca toti cei care s-au complacut in aceasta balaceala academica, dar cei care au "informatia" despre ce au facut la viata lor penalii Romaniei si o tin sub cheie in eventualitatea utilizari ei cand o ajunge penalul in functie publica..unde ii incadrezi?...sau, unde ii incadram?..ei nu sunt complici la crima criminalului?!

eu nu sunt din nicio tabara, imi e scarba in egala masura si de unii si de altii, vedeias in zeghe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Precizez, nu am ramas cu dubii legat de motivul respingerii lucrari mele, in momentul in care l-am introdus si pe "invatator" in umila mea lucrare(unica modificare!) mi-a fost aprobata cu coronita


Si inca o treaba: voua nu va pare penibil si modul in care si-au strans mainile de good bye, Ponta cu dl Diaconu...ca il va apretzia mereu ca om de cultula si ca zborul lui din scaunul de menestrel este datorat nu starii de incompatibilitate ci prezidentului jucatol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Pe mine nu ma obliga, Ramonika, insa poate pe altii care isi doresc o anume cariera, da. Si din pacate e asa si nu altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
De ce a trebuit sa apeleze la reviste occidntale si prestigioase, si nu au sesizat organismele oficiale?

Chiar asa! De ce nu s-a inaintat intai si-ntai problema in proaspat innoitul Consiliu National de Etica a Ministerului Invatamantului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Daca Basescu a plagiat, sa se care si el...!!!

Conform multora Basescu a plagiat ideea de dictatura. Iar Iliescu&Nastase sunt suparati foc ca nu si-a putut primi astfel drepturile de autor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Precizez, nu am ramas cu dubii legat de motivul respingerii lucrari mele, in momentul in care l-am introdus si pe "invatator" in umila mea lucrare(unica modificare!) mi-a fost aprobata cu coronita


Si inca o treaba: voua nu va pare penibil si modul in care si-au strans mainile de good bye, Ponta cu dl Diaconu...ca il va apretzia mereu ca om de cultula si ca zborul lui din scaunul de menestrel este datorat nu starii de incompatibilitate ci prezidentului jucatol?

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



da, scena de opereta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Precizez, nu am ramas cu dubii legat de motivul respingerii lucrari mele, in momentul in care l-am introdus si pe "invatator" in umila mea lucrare(unica modificare!) mi-a fost aprobata cu coronita


Si inca o treaba: voua nu va pare penibil si modul in care si-au strans mainile de good bye, Ponta cu dl Diaconu...ca il va apretzia mereu ca om de cultula si ca zborul lui din scaunul de menestrel este datorat nu starii de incompatibilitate ci prezidentului jucatol?

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



da, scena de opereta...

Nina,mami de,






"Draga Stolo ..."



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput