Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eunice, din pacate teza in sine a D-lui Ponta e o rusine pentru breasla . Nu iti trebuie 4-5 ani de drept sa copiezi dintr-o carte in alta si nici facultatea terminata sa te prinzi cand doua propozitii sunt identice. Dealtfel Ponta a recunoscut ca a copiat doar procentajul mai ramane de stabilit.

Marina


poate cu ocazia asta ii vine cuiva din MEC ideea de a schimba sistemul asta de demonstrare a stiintei aspirantului la titlul de doctor, cineva aducea in discutie numarul de pagini al tezei de doctorat a premiatului cu Nobel, John Nash...in alte tari tezele de doctorat contin numai partea de contributii/rezultate personale, in Romania aspirantul trebuie sa faca dovada studiului conspectand sau repovestind lucrarile inaintasilor de aceea se ajunge la sute de pagini comparand cu cele cateva zeci de pagini ale tezelor de doctorat de prin alte tari

acum e clar ca definitiile si termenii de drept nu puteau fi substituite cu ce ii trecea prin cap lui Ponta sau cui a tehnoredactat teza (am si aici o banuiala ca nu a fost el tastatorul, nici macar nu stiu daca a indicat executantului de unde pana unde sa copieze, cred ca a zis ceva de genul...uite ia cartile astea 3 si fa si mie capitole cu titlurile astea..de cca x nr pagini fiecare)..

sigur ca daca e asa nu sa vina sa o spuna pe fata, dar prea a "balbait" justificarile

daca lucrarea era scrisa fizic de el trebuia sa stie chestiunile de ordin tehnic...cum ar fi regulile care se impuneau la tehnoredactarea unei teze la momentul acela, nu o dadea cu daca si cu parca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Domnul Andruh stie ce spune, fara suparare, chit ca e doar un chimist. Poti copia citate din alti autori, cati autori vrei, la partea teoretica. Dar trebuie sa ai bunul simt sa nu-ti asumi meritul acelor vorbe. Ghilimelele de rigoare si sursa sunt chestie de bun simt in orice domeniu, indiferent ca e vorba doar de un amarat de referat in timpul studentiei, o lucrare stiintifica sau un doctorat. Partea "originala" este obligatorie si binenteles ca trebuie sa fie originala. Partea aceasta da valoare unei lucrari de doctorat, ea este esenta si noul care duce cercetarea mai departe.

"Doctoratul constituie ciclul superior de studii universitare, a carui finalitate este dezvoltarea cunoasterii prin cercetare stiintifica originala." sursa-Wikipedia

Din pacate in Romania multi, multi(nu toti) cercetatori, asistenti...profesori universitari care plagiaza. Plagiaza in lucrari stiintifice, contracte, carti, tratate si teze de doctorat. Indrumatorul stie foarte bine care paragraf de unde/cine este. Inca o data, nu generalizez, nu toti. Cunosc persoane cu doctorat facut in Ro, care fac cercetare de exceptie recunoscuta si premiata mondial. Dar, parerea mea, sunt prea putini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Bravo, "Fetito",, ma bucur ca este cineva pe aici care imi intareste spusele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eunice, din pacate teza in sine a D-lui Ponta e o rusine pentru breasla . Nu iti trebuie 4-5 ani de drept sa copiezi dintr-o carte in alta si nici facultatea terminata sa te prinzi cand doua propozitii sunt identice. Dealtfel Ponta a recunoscut ca a copiat doar procentajul mai ramane de stabilit.

Marina


poate cu ocazia asta ii vine cuiva din MEC ideea de a schimba sistemul asta de demonstrare a stiintei aspirantului la titlul de doctor, cineva aducea in discutie numarul de pagini al tezei de doctorat a premiatului cu Nobel, John Nash...in alte tari tezele de doctorat contin numai partea de contributii/rezultate personale, in Romania aspirantul trebuie sa faca dovada studiului conspectand sau repovestind lucrarile inaintasilor de aceea se ajunge la sute de pagini comparand cu cele cateva zeci de pagini ale tezelor de doctorat de prin alte tari
acum e clar ca definitiile si termenii de drept nu puteau fi substituite cu ce ii trecea prin cap lui Ponta sau cui a tehnoredactat teza (am si aici o banuiala ca nu a fost el tastatorul, nici macar nu stiu daca a indicat executantului de unde pana unde sa copieze, cred ca a zis ceva de genul...uite ia cartile astea 3 si fa si mie capitole cu titlurile astea..de cca x nr pagini fiecare)..

sigur ca daca e asa nu sa vina sa o spuna pe fata, dar prea a "balbait" justificarile

daca lucrarea era scrisa fizic de el trebuia sa stie chestiunile de ordin tehnic...cum ar fi regulile care se impuneau la tehnoredactarea unei teze la momentul acela, nu o dadea cu daca si cu parca

Nina,mami de,




Sunt totalmente de acord cu tine la partea asta. La noi, din pacate, primul lucru la care se uita comisia e bibliogarfia - cu cat e mai stufoasa cu atat mai bine si nr. de pagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deceneus, pacatele mele ma acuzi de nevinovata, unde am combatut eu rasplatirea paraciosilor? si copiii mi-i invat sa parasca tot in ciuda opozitiei lor dramatice. Mai bine sa zica lumea ca sunt paraciosi decat sa o incaseze pe ascunselea.
De fapt Deceneus cred ca ma discriminezi pentru ca nu am doctorat dar nu mi s-a parut ca m-ar ajuta in viatza profesionala asa ca am ignorat subiectul.
Marina

Scuze ! Rectific.
Viviana si nadaflorilor au fost cele care au afirmat ca promovez delatiunea. Stiam eu ca era vorba de o moderatoare.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


si imi mentin parerea sunt impotriva recompensarii materiale a simtului civic, cine are simt civic si ceva de parat sa o faca gratis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io credeam ca primul lucru la care se uita comisia e masa si coniacul Unirea. Astea le stiu din familie ca am ceva rude cu doctorat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eunice, din pacate teza in sine a D-lui Ponta e o rusine pentru breasla . Nu iti trebuie 4-5 ani de drept sa copiezi dintr-o carte in alta si nici facultatea terminata sa te prinzi cand doua propozitii sunt identice. Dealtfel Ponta a recunoscut ca a copiat doar procentajul mai ramane de stabilit.






Sunt totalmente de acord cu tine la partea asta. La noi, din pacate, primul lucru la care se uita comisia e bibliogarfia - cu cat e mai stufoasa cu atat mai bine si nr. de pagini


La voi unde ca sa ne lamurim si noi?
Si supararea cu bibliografia stufoasa de unde vine, ca nu verifica nimeni daca titlurile din Bibliografie se regasesc in Lucrare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu e asa greu sa iti dai seama de un plagiat ordinar, o ofensa la adresa tuturor celor care si-au uat doctoratul prin munca asidua.


(da, sunt dr, si pe bune, cu originalitate pana si partea de cercetare)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

La noi - in Romania - in domeniul Drept.
Si nu vb din auzite, am simtit-o pe pielea mea. Initial am vrut sa imi aleg un anumit subiect si mi s-a spus ca ...nu s-a scris despre asta, nu o sa am bibliografie suficienta si teza nu va trece de MEC.
Repet..in drept..cercetarea e mai ciudata..daca nu citesti toti autorii care au scris ceva legat de subiectul tau, sa ii citezi prin lucrarea ta..degeaba scrii. Plus jurisprudenta de rigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eunice, din pacate teza in sine a D-lui Ponta e o rusine pentru breasla . Nu iti trebuie 4-5 ani de drept sa copiezi dintr-o carte in alta si nici facultatea terminata sa te prinzi cand doua propozitii sunt identice. Dealtfel Ponta a recunoscut ca a copiat doar procentajul mai ramane de stabilit.






Sunt totalmente de acord cu tine la partea asta. La noi, din pacate, primul lucru la care se uita comisia e bibliogarfia - cu cat e mai stufoasa cu atat mai bine si nr. de pagini


La voi unde ca sa ne lamurim si noi?
Si supararea cu bibliografia stufoasa de unde vine, ca nu verifica nimeni daca titlurile din Bibliografie se regasesc in Lucrare!


Aaaa, sa treci la bibliografie o lucrare necitata in teza...nope, inadmisibil..
Acum sa nu ma intrebi unde scrie asta..ca nu scrie..e in uzante..

Mergi la inceput