Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Ce imi place mie inversunarea asta!! Si cu cata vehementa ati condamnat un om doar pe baza a ceea ce a aparut in presa. Cati dintre voi sunteti doctori si mai ales, cati in drept? Pe de alta parte cand urla antenele, tot unii din voi striga in gura mare ca sunt acuzatii nefondate, manipulare etc. Nu tin partea nimanui, doar remarc si eu..

In alta ordine de idei, mie mi se pare absoolut stupid sa vii cu acuzatii pe o teza de DREPT intr-o revista sau ce o fi numita NATURA. E ca si cum eu, jurista fiind, m-as duce sa imi dau cu parerea despre niste articole despre chimie in revista Dreptul. Penibil.
Pe de alta parte, este fff posibil, in drept, ca acelasi pasaj sa se regaseasca in n articole, mai ales daca se vb despre jurisprudenta, cum e si in cazul acela de pasaj dat exemplu aici, cateva pagini mai inainte. Si eu am in lucrare pasaje preluate din hotarari. Cat timp hotararea apare la bibliografie..chiar nu vad nicio pb. Iar regulile schimbate ..da, in jurul anului 2003 regulile nu impuneau citarea sursei la subsol ci la sfarsitul lucrarii. In timp regulile astea s-au schimbat. Oricum, cine are un doctorat stie ca fiecare scoala doctorala are cerintele ei, cerinte care nu au fost uniforme pe la inceputul anilor 2000. Ca sa nu mai vb de profesorii indrumatori..fiecare cu hachitele lui.
Legat de prejudicierea statului..din cate stiu eu, doar in armata si politie conta doctoratul in sensul ca, in urma cu cativa ani, primeai un spor de doctorat si daca se punea pb sa fi avansat la gradul de general sau chestor nu mai dadeai un examen. Se cere la postul de premier sa ai doctorat? Se da un spor pt asta? La asta s-a referit omul cand a zis pb ca nu a prejudiciat statul.


eucenice, din ce circula acum pe net ca fiind dovezile de plagiat in cazul Ponta, reiese clar ca e plagiat 100%.

Si nu e vorba de copy-paste la pasaje din hotarari.

Iar un plagiat e un plagiat, nu are treaba cu anul intocmirii lucrarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

The evidence of plagiarism is overwhelming,” says Marius Andruh, a chemist at the University of Bucharest and president of the Romanian council for the recognition of university diplomas. If the allegations are borne out, “a serious discussion is needed in Romania and abroad to prevent this in the future,” says Andruh.

Daca un chimist isi permite sa faca asemenea afirmatii..si eu as putea sa spun ca formulele dintr-o carte de chimie sunt copiate din alta..
Repet, nu tin cu personajul..dar cercetarea in drept este destul de diferita de cea din alte domenii. Si mi se pare totalmente deplasat ca un chimist sa isi dea cu parerea despre o teza in domeniul dreptului. Pe de alta parte, ma intreb de ce domnul in cauza nu si-a pus problema cum a validat MEC teza..ca doar nu si-o fi acordat omul singur titlul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Offf, ce ne place manipularea, inghitim orice aberatie scoate dn Ponta pe gurita!!!
Contrar numelui, revista e una de renume mondial, si nu doar pe parte de "natura".Contrar aparentelor, politicienii fura, si nu pentru ca mor de foame sau stau cu chirie, ci pentru ca le-a intrat in sange hotia. Ce crezi, ca nastase a furat ca nu avea ce sa le puna copiilor pe masa? Poate daca fura un ou avea circumstante atenuante, la fel si ponta, daca plagia la un referat mai treaca mearga, dar nu, el a vrut sa aibe patalama de doctor la mana!
Antenele cand urla o fac fara dovezi, merg doar pe manipulare ieftina. Noi cand "urlam" avem dovezi puternice in spate.

Sa mai continui?


Renume mondial in drept??Te rog sa imi indici membrii din colectivul redactional al acestei reviste care sunt juristi de prestigiu. Sa fim seriosi..a publicat articolul pentru ..notorietate..iti dai seama cate accesari a avut azi?

Hai ca ne-ai lamurit!
Ce "colectiv redactional" tovarasa?
Cand este vorba de cercetare si asumarea autorului si Ghita de pe strada poate sa te traga de maneca sa-ti spuna ca ceea ce sustii ca iti apartine este plagiat daca acesta este plagiat si Ghita o stie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eunice, din pacate teza in sine a D-lui Ponta e o rusine pentru breasla . Nu iti trebuie 4-5 ani de drept sa copiezi dintr-o carte in alta si nici facultatea terminata sa te prinzi cand doua propozitii sunt identice. Dealtfel Ponta a recunoscut ca a copiat doar procentajul mai ramane de stabilit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Criteria for publication

The criteria for publication of scientific papers (Articles and Letters) in Nature are that they:
•report original scientific research (the main results and conclusions must not have been published or submitted elsewhere)
•are of outstanding scientific importance
•reach a conclusion of interest to an interdisciplinary readership.

Further editorial criteria may be applicable for different kinds of papers, as follows:
•large dataset papers: should aim to either report a fully comprehensive data set, defined by complete and extensive validation, or provide significant technical advance or scientific insight.
•technical papers: : papers that make solely technical advances will be considered in cases where the technique reported will have significant impacts on communities of fellow researchers.
•therapeutic papers: in the absence of novel mechanistic insight, therapeutic papers will be considered if the therapeutic effect reported will provide significant impact on an important disease.

The difference between an Article and a Letter is explained in the manuscript formatting guide.

Articles and Letters published in Nature have an exceptionally wide impact, both among scientists and, frequently, among the general public.


Cica astea sunt criteriile ca sa publici in Nature. Nu iti trebuie oare un colectiv redactional?? Eu asa stiam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Si iata si colectivul editorial
http://www.nature.com/nature/about/editors/index.html

oameni de stiinta, e adevarat, nu le contest calitatile..dar in domeniul lor de activitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deceneus, pacatele mele ma acuzi de nevinovata, unde am combatut eu rasplatirea paraciosilor? si copiii mi-i invat sa parasca tot in ciuda opozitiei lor dramatice. Mai bine sa zica lumea ca sunt paraciosi decat sa o incaseze pe ascunselea.
De fapt Deceneus cred ca ma discriminezi pentru ca nu am doctorat dar nu mi s-a parut ca m-ar ajuta in viatza profesionala asa ca am ignorat subiectul.
Marina

Scuze ! Rectific.
Viviana si nadaflorilor au fost cele care au afirmat ca promovez delatiunea. Stiam eu ca era vorba de o moderatoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eunice, acu' sincer, ce vrei tu sa demonstrezi?

Omu' era bazat cu Nastase in spate, i-a facut unu teza si el nici macar nu s-a obosit sa verifice daca e OK(dar s-au obosit altii!) si acu' dadu de necaz cu Basescu care stie tot si nu-l vrea obraznic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


About Nature

Welcome to Nature, the weekly, international, interdisciplinary journal of science.


Citations and Impact Factor

Nature is the world's most highly cited interdisciplinary science journal, according to the 2010 Journal Citation Reports Science Edition (Thomson Reuters, 2011). Its Impact Factor is 36.101. The impact factor of a journal is calculated by dividing the number of citations in a calendar year to the source items published in that journal during the previous two years. It is an independent measure calculated by Thomson Reuters, Philadelphia, USA.

Aims and scope

Nature is a weekly international journal publishing the finest peer-reviewed research in all fields of science and technology on the basis of its originality, importance, interdisciplinary interest, timeliness, accessibility, elegance and surprising conclusions. Nature also provides rapid, authoritative, insightful and arresting news and interpretation of topical and coming trends affecting science, scientists and the wider public.

Nature's mission statement

First, to serve scientists through prompt publication of significant advances in any branch of science, and to provide a forum for the reporting and discussion of news and issues concerning science. Second, to ensure that the results of science are rapidly disseminated to the public throughout the world, in a fashion that conveys their significance for knowledge, culture and daily life.

Nature's original mission statement was published for the first time on 11 November 1869.

History of the Journal Nature

History of the Journal Nature has specially commissioned essays and videos, and timelines and an interactive forum, bringing to life the science published in Nature since 1869.

Sample issue

Free online access to the 22 December 2011 issue of Nature.

Contact the journal

Provides contact details for editorial, subscription, librarian and advertising departments.

About the editors

Like the other Nature titles, Nature has no external editorial board. Instead, all editorial decisions are made by a team of full-time professional editors. Information about the scientific background of the editors may be found here.

A full list of journal staff appears on the masthead.

Nature Awards

Nature currently supports two awards. The Nature Awards for Mentoring in Science are run by Nature, and recognise key scientists who have made outstanding contributions to mentoring younger scientists. In addition, Nature supports the Eppendorf Young European Investigator Award, which is given annually to a young scientist who is chosen by an independent scientific panel.


Repet: nu tin cu personajul, de felul meu sunt destul de obiectiva. Dar chiar numai mie mi se pare cel putin ciudat modul in care s-a lansat aceasta acuzatie?? Hai, incercati sa fiti obiectivi, independent de simpatiile politice..Daca atacul asta s-ar fi lansat la aceeasi maniera asupra unui personaj simpatizat de voi, la fel ati fi reactionat??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

yap, exct la fel. Laura Kovesi din ce am azut merita fix acelasi tratament, din ce am vazut in link-urile date pe acest subiect am exact aceiasi parere ca despre Ponta, o trista trisoare.




Mergi la inceput