Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Am scris pe un topic, ca as sustine o inititativa legislativa prin care cei care divulga ilegalitati sa fie recompensati si mi-ati spus ca asta stimuleaza delatiunea. Cred ca Marina a fost revoltata!

Eu salut actiunea lui Turcescu, chiar daca gestul lui nu este considerat unul moral, si nu este un gest civic, este o actiune de lupta pentru a benficia de avantajele puterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Si ca un adaus la ce am scris Corei pot sa pun ca:
- ministrul german Guttenberg a demisionat pentru plagiat (caz din 2011)
- presedintele ungar Pal Schmitt a demisionat dupa plagiat (parca 2012)

Se va dovedi plagiatul? Nu stiu si sincer sper ca nu! Sper pentru Romania!
Daca se va dovedi isi va da Ponta demisia? Cred ca nu! O sa se treaca peste eveniment si probabil ca peste 2 luni nu o sa se mai vorbeasca despre acest incident.
Va iesi lumea in strada pentru plagiat? Cu siguranta nu! Aste este Romania...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu vor iesi, pentru ca anormalul a devenit cotidian, si lumea a inceput sa considere ilegalitatile o normalitate.
Din '90 prin media ni se repeta insistent ca atata tip cat nu exista o hotarare judecatoreasca definitiva persoana este consierata nevinovata.
Principiul juridic al prudentei asa functioneaza in justitie, dar in politica ar trebui sa functioneze principiul "mai presus de orice banuiala", pentru ca activitatea politica este una de demnitate publica.
Daca vorbim de demnitari si demnitate, atunci nu trebuie sa planeze dnici o suspiciune asupra politicienilor.

Noi am ales un presedinte care era acuzat intr-un dosar penal la data cand candida si a fost reales, si acum un premier se dovedeste penal.
Daca atunci au votat un presedinte penal ca sa scape de Nastase, acum nu cred ca va iesi nimeni in strada, pentru ca vor sa scape de Basescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN

Si ca un adaus la ce am scris Corei pot sa pun ca:
- ministrul german Guttenberg a demisionat pentru plagiat (caz din 2011)
- presedintele ungar Pal Schmitt a demisionat dupa plagiat (parca 2012)


Daca se va dovedi isi va da Ponta demisia? Cred ca nu! O sa se treaca peste eveniment si probabil ca peste 2 luni nu o sa se mai vorbeasca despre acest incident.
Va iesi lumea in strada pentru plagiat? Cu siguranta nu! Aste este Romania...




In mod sigur NU, pt. ca astia au fost educati de mici/de tineri la instructaj, sa fie nesimtiti si tenace si eu recunosc bine specia!
Categoric tot Romania va face impresie proasta in lume cu ...prostii ei si prostiile lor!
Lumea nu va iesi in strada pt. ca este dresata sa iasa numai la comanda politica si pe bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN
...................

Cora, ai perfecta dreptate! Sunt 90% de acord cu ce spui! Si mai mult, sper din tot sufletul ca plagiatul este o magarie a opozitiei actuale. De ce? Din motivele pe care le-am enumerat si le supun discutiei fara a da tenta politica acestor teme...

.....................

daca era doar o magarie a opozitiei actuale, autorul tezei nu ar fi balbait niste argumente acolo, doar or mai trece niste ore si o uita lumea, ar fi avut o pozitie mai ferma demonstrand autenticitatea 'plagiatului' (na ca am grait adanc)...mie modul cum s-a explicat Ponta imi da de banuit ca la ora explicatiilor el nu prea era sigur cum se prezinta lucr, a gasit si el (echipa lui) niste explicatii de moment, pana se pun la punct cu subiectul

cat despre autodenuntul lui Turcescu, ce sa spun...multi pupindosisti gata sa-si arate loialitatea..cand or veni ai lui inapoi la putere l'or pune vreun ministru de ceva acolo..daca nu au minister ii inventeaza unu pe masura loialitatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Am scris pe un topic, ca as sustine o inititativa legislativa prin care cei care divulga ilegalitati sa fie recompensati si mi-ati spus ca asta stimuleaza delatiunea. Cred ca Marina a fost revoltata!

Eu salut actiunea lui Turcescu, chiar daca gestul lui nu este considerat unul moral, si nu este un gest civic, este o actiune de lupta pentru a benficia de avantajele puterii.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


sa-l plateasca revista 'nature' pentru inaltul simt civic de care a dat dovada...sau revista asta o fi vreo institutie a statului roman si trebuie sa ii platim noi informatorii...


eu nu cred ca Turcescu a informat onorata revista cu privire la nelegiuirea primuluiministru...el doar se gudura, sa se gudure..au mai facut-o si altii si au primit ciolane in capatani de la tatucu Base

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Ce imi place mie inversunarea asta!! Si cu cata vehementa ati condamnat un om doar pe baza a ceea ce a aparut in presa. Cati dintre voi sunteti doctori si mai ales, cati in drept? Pe de alta parte cand urla antenele, tot unii din voi striga in gura mare ca sunt acuzatii nefondate, manipulare etc. Nu tin partea nimanui, doar remarc si eu..

In alta ordine de idei, mie mi se pare absoolut stupid sa vii cu acuzatii pe o teza de DREPT intr-o revista sau ce o fi numita NATURA. E ca si cum eu, jurista fiind, m-as duce sa imi dau cu parerea despre niste articole despre chimie in revista Dreptul. Penibil.
Pe de alta parte, este fff posibil, in drept, ca acelasi pasaj sa se regaseasca in n articole, mai ales daca se vb despre jurisprudenta, cum e si in cazul acela de pasaj dat exemplu aici, cateva pagini mai inainte. Si eu am in lucrare pasaje preluate din hotarari. Cat timp hotararea apare la bibliografie..chiar nu vad nicio pb. Iar regulile schimbate ..da, in jurul anului 2003 regulile nu impuneau citarea sursei la subsol ci la sfarsitul lucrarii. In timp regulile astea s-au schimbat. Oricum, cine are un doctorat stie ca fiecare scoala doctorala are cerintele ei, cerinte care nu au fost uniforme pe la inceputul anilor 2000. Ca sa nu mai vb de profesorii indrumatori..fiecare cu hachitele lui.
Legat de prejudicierea statului..din cate stiu eu, doar in armata si politie conta doctoratul in sensul ca, in urma cu cativa ani, primeai un spor de doctorat si daca se punea pb sa fi avansat la gradul de general sau chestor nu mai dadeai un examen. Se cere la postul de premier sa ai doctorat? Se da un spor pt asta? La asta s-a referit omul cand a zis pb ca nu a prejudiciat statul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Si inca ceva, in Drept, doctoratul iti foloseste doar daca esti cadru didactic. Ca si cadru didactic nu poti sa treci de gradul de lector daca nu ai doctorat. In rest..doctoratul in drept e o chestiune de imagine, nu tine de un folos material efectiv.

Nu tin cu Ponta, chiar nu tin, dar m-a deranjat cat de repede s-a pus eticheta de plagiator, aici, din partea unora pe care ii consideram mai ..echilibrati, daca pot sa spun asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Offf, ce ne place manipularea, inghitim orice aberatie scoate dn Ponta pe gurita!!!
Contrar numelui, revista e una de renume mondial, si nu doar pe parte de "natura".
Contrar aparentelor, politicienii fura, si nu pentru ca mor de foame sau stau cu chirie, ci pentru ca le-a intrat in sange hotia. Ce crezi, ca nastase a furat ca nu avea ce sa le puna copiilor pe masa? Poate daca fura un ou avea circumstante atenuante, la fel si ponta, daca plagia la un referat mai treaca mearga, dar nu, el a vrut sa aibe patalama de doctor la mana!
Antenele cand urla o fac fara dovezi, merg doar pe manipulare ieftina. Noi cand "urlam" avem dovezi puternice in spate.

Sa mai continui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Admin, i-as tolera lui Ponta o teza de doctorat plagiata daca asta (acest compromis) i-ar ajuta pe romanii din Romania sa scape de Basescu.

Cu un "rau" mai mic elimini "raul" cel mare.
Daca activitatea politica actuala a lui Ponta are drept consecinta fireasca (si rapida!) inlaturarea lui Basescu de la putere (prin parghii constitutionale si nu altcumva) si respectiv tragerea sa ulterioara la raspundere (penal) pentru toate infractiunile comise in timpul mandatelor, eu zic ca merita sa i se treaca prim-ministrului cu vederea presupusul plagiat (zic presupus pt ca nimic nu e dovedit).

In filmul "Cast Away", Tom Hanks si-a scos o masea infectata lovind-o puternic cu o piatra - raul mai mic, prevenind astfel o septicemie si respectiv moartea - raul cel mare. Metaforic vorbind, Romania este dpdv politic in punctul in care trebuie sa-si scoata fara anestezie maseaua infectata.

Mergi la inceput