Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Deci, ministrii, in frunte cu primul ministru fura, procurorul general fura, presedinta camerei deputatilor fura, cei din fostul guvern furau si ar mai fura, cei din actualul guvern se pregatesc, altii saliveaza de pe margine avand ca unica ambitie sa se vanda cat mai scump, presedintele are "probleme de moralitate", la vedere, nerezolvate, (plus altele care nu sunt "la vedere").
Tara, tara, vrem ostasi!
(DD are doctorat? )


daca nu are...se faaaaaceee..la cati profesori defileaza prin emisiunile lui, mare lucru o teza de doctorat

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Mirela,

Revenind la plagiat. Eu nu stiu cum e la doctorat, dar (cel putin 'pe vremea mea'), lucrarea de licenta consta in partea teoretica ce presupunea tradus /conspectat din mai multe carti/articole si partea de contrubuite personala era la partea 'aplicata' a teoriei (de ex. la informatica se facea ceva program/aplicatie care sa ilustreze tema aleasa). La drept (nu stiu, intreb), care ar putea fi contributia personala? Sa propui schimbari de legi? Sa rediscuti un caz controversat si sa vii cu noi argumente intr-o directie sau alta?

In stiintele unde se poate face cercetare sau unde se poate crea (arte, conservator), se poate veni cu chestii noi 'scoase' din putul gandirii proprii prin cercetare, experimente etc, cred ca e mai "usor" sa vii cu idei noi. Dar in istorie, drept, geografie de ex., cum faci lucrarea proprie de licenta /doctorat sa fie originala?
Intreb, nu iau apararea nimanui, nu acuz pe nimeni, va rog nu dati cu parul!




Laura, exact la asta m-am gandit si eu de cand a inceput scandalul si atunci cand am auzit raspunsul lui Ponta.
Pai baietel cu studii de Drept, crezi ca era suficient sa treci in subsol sursa? Se impuneau si niste ghilimele care sa delimiteze citatul si musai "citatul" nu trebuia sa figureze la "Contributii personale" decat intr-un context de discutii.
Asta cred ca este valabil la modul general, indiferent ca este o teza tehnica sau una de ..Drept!
Dar trebuie sa il intelegem in ce atmosfera politica si-a sustinut stimabilul teza: nu va amintiti ca atunci "mentorul" lui se credea vesnic si "imuabil"?

Ce nu inteleg eu neam, este cum de agaricii astia politici isi pot inchipui ca Basescu chiar ii lasa sa-si faca de cap?
Daca nu aveau bube in cap nu ajungeau in capu' listei si daca au bube ar trebui sa stie bine-bine cine este pe capu' lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai am o banuiala, Ponta asta, ori nu prea s-a inghesuit la rasfoit lucrari stiintifice si isi inchipuie ca este suficient sa treci in subsol sursa unui pasaj asa cum se intampla cand citesti o carte obisnuita ori ne ia de prosti si vine cu argumentul sau de 2 bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Mai am o banuiala, Ponta asta, ori nu prea s-a inghesuit la rasfoit lucrari stiintifice si isi inchipuie ca este suficient sa treci in subsol sursa unui pasaj asa cum se intampla cand citesti o carte obisnuita ori ne ia de prosti si vine cu argumentul sau de 2 bani!

Eu cred ca-s ambele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Insa chiar de n-ar fi asa, zau ca i-as tolera aceasta "scapare" pentru ca pe langa cate marsavii a comis Basescu, el e doar un mic copil.


Da, dar promiteeee...
Cand va avea varsta lui Basescu va fi lider detasat. Cu ajutorul tolerantilor de azi...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai, zambiti un pic pana va inversunati iar:

http://prietenas.ro/imagini-haioase-funny-comice/politicienii-inainte-si-dupa-alegeri/#!prettyPhoto-9384/0/

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

nu am citit ce ati scris pana aici, sunt la curent in treacat cu subiectul


dar acum l-am vazut pe Turcescu spunand ca el e cel care a trimis subiectul catre Nature
cica s-a autodenuntat ca sa fie treaba oabla

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

vad ca se creioneaza o noua indeletnicire printre jurnalistii de investigatie

stiti jocul de copii "gasiti diferentele" intre doua imagini??

asa si astia ..mai nou, fac studii de acest fel pe mat de doctorat

asta ca sa fac haz de necaz

ca tema in sine, "furtul" intelectual e alta poveste si o discutie serioasa

ce mai conteaza ca e sau nu basescu in spate
sau ca e turcescu!?


cine stabileste oficial daca e plagiat sau nu??



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN
Din pacate insa exista o regula care spune ca liderii societii trebuie sa fie exemple pentru societate. Aici nu merge zicala: "fa ce spune popa nu ce face popa" pentru ca in final nu dam socoteala in fata lui Dumnezeu ci in fata altor pamanteni afectati de globalizare. Nu vreau sa ajungem la situatii de genul: "hai sa-l angajam pe X ca a facut facultatea in Somalia decat Y care a facut-o in Romania". Exagerarea este evidenta dar intelegeti ce vreau sa spun.


Basescu este liderul tarii de 8 ani.
Cate nerozii si infractiuni (da, infractiuni) a comis el in acest rastimp? Nenumarate. Vezi incidentul cu "tiganca imputita", lovirea copilului la mitingul electoral, refuzul justificarii sumelor imense de bani de care dispune fiica cea mare, auto-repartizarea ileaga a casei din Mihailesti (dupa ce isi donase in prealabil casa uneia din fete!!!).
DE CE au ramas toate lucrurile astea nepedepsite?
Cum il putem noi considera pe acest om drept liderul natiunii?

Am insirat toate astea pentru a pune in oglinda acuzatia (nedovedita) care i se aduce lui Ponta cu despotismul flagrant al presedintelui tarii. Stiti ce? Eu sunt convinsa ca Ponta are lucrarea de doctorat in ordine. Insa chiar de n-ar fi asa, zau ca i-as tolera aceasta "scapare" pentru ca pe langa cate marsavii a comis Basescu, el e doar un mic copil.


Cora, ai perfecta dreptate! Sunt 90% de acord cu ce spui! Si mai mult, sper din tot sufletul ca plagiatul este o magarie a opozitiei actuale. De ce? Din motivele pe care le-am enumerat si le supun discutiei fara a da tenta politica acestor teme...

Unde nu sunt de acord este cu privire la:
"Insa chiar de n-ar fi asa, zau ca i-as tolera aceasta "scapare" pentru ca pe langa cate marsavii a comis Basescu, el e doar un mic copil."

Nu cred ca este bine sa minimalizam! Este ca si cum ai spune "spargerea unei locuinte este floare la ureche pe langa un viol sau o crima". Ma rog, fiecare are propiul sau sistem de referinte.

Cred ca o presa adevarata, ca societatea civila, si poate peste 20 de ani si electoratul TREBUIE sa sanctioneze aceste practici si sa "forteze" lideri autentici. Sti la fel de bine ca mine ca u plagiat in Olanda duce direct la demisie...

Mergi la inceput