Victor Ponta, acuzat de plagiat

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:


am avut curiozitatea sa citesc comentariile de la interviul autorului articolului din nature din gandul.

Refuz sa cred ca toti de-acolo sunt postaci! (asta daca nu cumva e permis sa postezi 50 de mesaje de pe acelasi IP consecutive)
Ori in conditiile astea.....praful o sa se aleaga de tara asta, daca majoritatea oamenilor il vad alb si nevinovat pe Ponta si nu fac decat sa sara cu comentarii "colorate" la gatul lui Basescu, care oricate bube o fi avand, sigur nu e vinovat de plagiatul lui Ponta (a nu se confunda cu mediatizarea plagiatului, care e evidenta, mi-aduc aminte de discursul lui de dupa alegeri cand repeta obsesiv titlul de "dottore")

Edit: la comentariile de la www.gandul.info/news/quirin-schiermeier-autorul-articolului-din-nature-pentru-gandul-nu-avem-niciun-dubiu-asupra-plagiatului-in-teza-de-doctorat-a-lui-victor-ponta-plagiatul-a-fost-confirmat-de-mai-multi-experti-9761043" target="_blank">acest articol ma refeream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

nu mey, ne vine sa plangem ca saracu ponta e acuzat de asa ceva, a naibii basescu asta si securitatea lui

Marina


faptul ca si ponta a plagiat (a comis o infractiune) nu absolva de vina orice alt opozant al partidului pe care il reprezinta si nici nu il scuteste pe base de o excursie la "mama dreak"...sa-i ia pe toti, poate ne-o fi mai bine fara, hoti, tupeisti si plini de figuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


am avut curiozitatea sa citesc comentariile de la interviul autorului articolului din nature din gandul.

Refuz sa cred ca toti de-acolo sunt postaci! (asta daca nu cumva e permis sa postezi 50 de mesaje de pe acelasi IP consecutive)
Ori in conditiile astea.....praful o sa se aleaga de tara asta, daca majoritatea oamenilor il vad alb si nevinovat pe Ponta si nu fac decat sa sara cu comentarii "colorate" la gatul lui Basescu, care oricate bube o fi avand, sigur nu e vinovat de plagiatul lui Ponta (a nu se confunda cu mediatizarea plagiatului, care e evidenta, mi-aduc aminte de discursul lui de dupa alegeri cand repeta obsesiv titlul de "dottore")

Edit: la comentariile de la www.gandul.info/news/quirin-schiermeier-autorul-articolului-din-nature-pentru-gandul-nu-avem-niciun-dubiu-asupra-plagiatului-in-teza-de-doctorat-a-lui-victor-ponta-plagiatul-a-fost-confirmat-de-mai-multi-experti-9761043" target="_blank">acest articol ma refeream.


adevarul e ca nu ai de unde sa sti cine sau cate persoane au tastat la comenturile alea si nu e obligatoriu sa fie autentice...e an electoral ce naiba...

ps. am primit o oferta de activitate online...moderator chat...eu am crezut ca e vorba de moderare chat...dar de fapt trebuia sa chat-uiesc pretinzand ca o fac de pe telefon...era sms chat, trebuia sa fiu cine voia interlocutorul (blonda, bruna sau roscata, 18, 30 sau 55 ani..etc)...culmea e ca unul dintre "colegi" era barbat (si el tot "femeie" era pentru "fraieri")...am lasat-o baltaa dupa prima zi de "munca"...aviz celor care cred ca papuselele din pozele de pe net sau din diverse reviste sunt si ele ce raspund la chat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Mama ce articol...cum il face pe Ponta...
Cum naiba de mai respira???

Rufus, Tora si iadele


din partea mea, sa-l faca cum vor! dar ma distreaza teribil ce satisfacut esti ca "il face pe Ponta", dar cu numai 2-3 zile in urma USL-ul era facut in toate felurile aici pe forum ca se deda la "atacuri abjecte la persoana". Cand e importiva persoanelor din USL, e cu frecare de palme, batut pe umar si ras copios, cand e impotriva PDL-istilor, sunt 'atacuri suburbane si abjecte" .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Te inseli, Laura!
Nu simt nici cea mai mica satisfactie sa constat ca cel de care atarna, in mare parte, viitorul familiei mele este dovedit hot ordinar. Ca sa fiu sincer, sunt ingrozit de gest si, mai ales, scarbit/siderat de explicatiile pe care le da sau felul in care trateaza problema. Este absolut nepasator de ceea ce gandesc oamenii despre el, altii decat cei cu interese.
Nu-mi place Ponta, e drept, n-am avut nici o clipa vreo speranta pusa in el atunci cand s-a schimbat guvernul; dar sa constat ca e doar un hot ordinar, sa vad cum pleaca din ministrii pe care i-a numit pentru ca sunt la fel de hoti ca el, este infricosator pentru conturarea viitorului. Nu, nu e absolut nici o satisfactie.

Si eu cred ca-i mana lui Basescu aici (vorba lui CTP, a cam anuntat de cateva zile ca-l va rade cu ceva-acum totul capata sens), dar nu mana lui basescu a scris "dupa dictare" o lucrare cu care, prin frauda, si-a adjudecat un titlu.. Omul care a acuzat hotia PDL-ista timp de ani de zile, care a promis romanilor ca va curata tara de banditi, nu este decat, el insusi, un hot comun. Nici macar mai rasarit.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Deci, ministrii, in frunte cu primul ministru fura, procurorul general fura, presedinta camerei deputatilor fura, cei din fostul guvern furau si ar mai fura, cei din actualul guvern se pregatesc, altii saliveaza de pe margine avand ca unica ambitie sa se vanda cat mai scump, presedintele are "probleme de moralitate", la vedere, nerezolvate, (plus altele care nu sunt "la vedere").
Tara, tara, vrem ostasi!
(DD are doctorat? )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ma, dar stiu ca a copiat la greu. Sau nu a facut el lucrarea, pur si simplu. Le-am vazut in oglinda pe un site.
Am mai vazut pe adevarul o lucrare aparuta cu aceeasi tema, dar acolo la subsol erau citate toate sursele plus diverse comentarii ale autorului, o lucrare de doctorat muncita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Nu am citit tot ce s-a scris la acest mesaj si poate repet ce s-a mai spus. Nu prea imi place politica si incerc sa nu ma amestec in discutii politice dar as ridica o serie de probleme (teme de discutie) legate de "deriziunea" actului intelectual in general si a doctoratului in mod special.

Mesajul meu nu este unul politic. Nu ma intereseaza daca persoana in cauza este de la PNL, PSD, PDL, daca il cheama Basescu, Antonescu sau Ponta. Mesajul meu se refera la principii, norme si valori.

Daca lucrurile sunt asa cum sunt prezentate de CTP as ridica urmatoarele probleme:

Credibilitatea primului ministru pe plan international
Ce greutate pot avea cuvintele lui Ponta in fata unor lideri politici care au un Phd castigat prin munca si sudoare.

Credibilitatea pe plan intern
Cred ca Ponta isi pierde credibilitatea in fata intelectualilor din Romania. Ma ingrozeste ideea ca politica prin "mineriada" ar putea sa (re)devina forta motrica a politicii din Romania. Ma refer aici la faptul ca pe timpul mineriadei a existat o prapastie intre intelectualitate si majoritatea poporului.

Credibilitatea guvernului actual
- ministrii contestati si schimbati
- plagiatul lui Ponta
- incompatibilitatea lui Mircea Diaconu
...este un pic prea mult. Evident ca acestea sunt contestate in primul rand de suportul popular (democratic vorbind) dar poate sa aiba o implicatie la alegerile parlamentare.

Credibilitatea sistemului de invatamant romanesc
Prejudiciul adus sistemul de invatamant romanesc este - dupa parerea mea - foarte mare. Si asa nu stateam prea bine: rectori si profesori universitari prinsi cu spaga de la studenti, rezultatele dezastroase la primul bacalaureat organizat corect, absenta totala din zonele superioare ale topurilor universitatiilor la nivel mondial, etc.

Ca si comentariu la cazul in sine, nu ma surprinde nimic. Cred ca daca scotocesti bine, prea multi dintre profesorii universitari din Romania si-au luat titlul de profesor si doctoratul mult prea usor. Nu ma refer neaparat la plagiat dar si la:
- teze cu valoare stiintifica redusa
- carti publicate pe banii lor in tiraj de 10 exemplare numai ca sa aiba o carte publicata
- articole publicate pe bani in reviste de specialitate obscure, articole fara valoarea stiintifica
- mese festive, cadouri si spagi
- si lista poate continua

Din pacate insa exista o regula care spune ca liderii societii trebuie sa fie exemple pentru societate. Aici nu merge zicala: "fa ce spune popa nu ce face popa" pentru ca in final nu dam socoteala in fata lui Dumnezeu ci in fata altor pamanteni afectati de globalizare. Nu vreau sa ajungem la situatii de genul: "hai sa-l angajam pe X ca a facut facultatea in Somalia decat Y care a facut-o in Romania". Exagerarea este evidenta dar intelegeti ce vreau sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Deci, ministrii, in frunte cu primul ministru fura, procurorul general fura, presedinta camerei deputatilor fura, cei din fostul guvern furau si ar mai fura, cei din actualul guvern se pregatesc, altii saliveaza de pe margine avand ca unica ambitie sa se vanda cat mai scump, presedintele are "probleme de moralitate", la vedere, nerezolvate, (plus altele care nu sunt "la vedere").
Tara, tara, vrem ostasi!
(DD are doctorat? )


Imi aduci aminte de bancul cu presedintii care zburau cu avionul si scoteau mana pe geam si spuneau deasupra carei tari zboara... La Romania se fura ceasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Banc:
Liviu Pop catre Ponta: "am un proiect de lege nou despre Plagiat dar cred ca l-ai mai citit undeva..."
Ponta: "nu-i nimic, punem totul in ghilimele si ma treci pe mine la bibliografie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN
Din pacate insa exista o regula care spune ca liderii societii trebuie sa fie exemple pentru societate. Aici nu merge zicala: "fa ce spune popa nu ce face popa" pentru ca in final nu dam socoteala in fata lui Dumnezeu ci in fata altor pamanteni afectati de globalizare. Nu vreau sa ajungem la situatii de genul: "hai sa-l angajam pe X ca a facut facultatea in Somalia decat Y care a facut-o in Romania". Exagerarea este evidenta dar intelegeti ce vreau sa spun.


Basescu este liderul tarii de 8 ani.
Cate nerozii si infractiuni (da, infractiuni) a comis el in acest rastimp? Nenumarate. Vezi incidentul cu "tiganca imputita", lovirea copilului la mitingul electoral, refuzul justificarii sumelor imense de bani de care dispune fiica cea mare, auto-repartizarea ileaga a casei din Mihailesti (dupa ce isi donase in prealabil casa uneia din fete!!!).
DE CE au ramas toate lucrurile astea nepedepsite?
Cum il putem noi considera pe acest om drept liderul natiunii?

Am insirat toate astea pentru a pune in oglinda acuzatia (nedovedita) care i se aduce lui Ponta cu despotismul flagrant al presedintelui tarii. Stiti ce? Eu sunt convinsa ca Ponta are lucrarea de doctorat in ordine. Insa chiar de n-ar fi asa, zau ca i-as tolera aceasta "scapare" pentru ca pe langa cate marsavii a comis Basescu, el e doar un mic copil.

Mergi la inceput