Copil adoptat - cum se comporta la adolescenta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antibes1970 spune:

Hai ca nu am mai scris de cateva zile.
Nu imi umbresc bucuria , dar exact asa cum povestea aici o fata , ca medicul de familie , prietenii , toti ii ziceau sa nu adopte , asa am facut si eu greseala de a fi sincera cu niste colegi si ei ( oameni de treaba de altfel ) au inceput sa imi spuna de cunoscuti de-ai lor , care au adoptat si ca s-a "sfarsit prost" in toate cazurile
Nu sunt batuta in cap si nici negativista , din contra !
dar vreau sa aud si pareri bune !!!
de un final fericit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

nadaflorilor
M-ai facut sa rid ,pai acest tip de adoptie am facut-o si eu ,nu este nimic ilegal ,legea veche permitea asa ceva cetatenilor romani cu domiciliu in alta parte.Problema cea mai mare a fost ca a trebuit sa nu merg la serviciu un an de zile si statul acasa (fara sa fi platita)are un cost destul de mare.
Eu tin legatura si acum cu autoritatile si ei stiu absolut totul despre copilul meu.


in cazul ei i se promitea ca va fi acoperita, adica ea isi va vedea de viata ei linistita si o persoana de bine, stimulata la fel de bine, o va tine la curent cu eventuale controale...iar cand se interesa ea de adoptie acest gen de metoda nu era legala, era o gaselnita sa se strecoare printre parintii adoptivi stabiliti in tara, ea trebuia sa pretinda ca s-a intors in tara si ca traieste aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
nu sunt considerati inferiori, sunt considerati un risc, copii scosi din tara ies cu totul din sistem si li se poate intampla orice, de exemplu sunt traficati (au fost cazuri cand incercand sa dea urma copiilor infiati si scosi din tara nu li s-a mai dat de urma) ... e discriminatoriu si pentru copii, adica daca nu au fost doriti de o familie din tara ii dam ...sa scapam de ei

Poate pentru cei care traiesc in lumea a 3-a. Sunt sigura ca cei care traiesc LEGAL in tari civilizate nu pot sa scape sub radar. Aici ca sa aduci un copil in tara trebuie inregistrat la centrelink. Pai sa nu vaccinezi copilul, sa nu fie in evidenta la un medic de familie, sa nu mearga la scoala, imediat se sesizeaza autoritatile. Plus ca sunt sigura ca se poate organiza cu autoritatile de aici sa tina ochii pe un copil adoptat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
nu sunt considerati inferiori, sunt considerati un risc, copii scosi din tara ies cu totul din sistem si li se poate intampla orice, de exemplu sunt traficati (au fost cazuri cand incercand sa dea urma copiilor infiati si scosi din tara nu li s-a mai dat de urma) ... e discriminatoriu si pentru copii, adica daca nu au fost doriti de o familie din tara ii dam ...sa scapam de ei

Poate pentru cei care traiesc in lumea a 3-a. Sunt sigura ca cei care traiesc LEGAL in tari civilizate nu pot sa scape sub radar. Aici ca sa aduci un copil in tara trebuie inregistrat la centrelink. Pai sa nu vaccinezi copilul, sa nu fie in evidenta la un medic de familie, sa nu mearga la scoala, imediat se sesizeaza autoritatile. Plus ca sunt sigura ca se poate organiza cu autoritatile de aici sa tina ochii pe un copil adoptat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




eu nu am spus nimic de autoritatile statului unde ar fi dus ea copilul, nu am de unde sa stiu ce gandea ea despre partea asta a povestii, ea mi-a povestit doar cum trateaza partea de poveste care are legatura cu romania si cum e incurajata sa creada ca merg lucrurile chiar de cei care ar trebui sa aplice niste reguli si sa aibe grija ca niste conditii (cele prevazurte de lege) sa fie indeplinite

ps. e in suedia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

eu raman asa ..putin descumpanita cand vad astfel de intrebari...
cum se comporta un copil adoptat in adolescenta??!!

l-a fel de bine pot intreba de unde stii cum se va comporta in adolescenta copilul nascut de tine???!!!

chiar nu exista vreo reteta minune...nici vreun raspuns ferm la nici una din cele doua intrebari!!!

n-ai de unde sa stii ce va fi si cum se va comporta copilul tau , adoptat sau nascut de tine .

toate am trecut prin mii de intrebari , am citit sute de pagini , despre adoptii , inainte de a incepe intreg procesul adoptiei .

eu am invatat un singur lucru , f clar , din toata aceasta informare , nimic si nimeni nu-ti garanteaza ceva concret in legatura cu sanatatea fizica sau psihica a copilului tau .
si cu cat vrei sa stii mai multe cu atat constati ca de fapt nu stii nimic , si , nu-ti ramane decat sa te lasi in seama Celui de Sus .




ps.manuelita ce faci??niste pozici noi cu fetita ta nu-mi mai trimiti!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Am chiar acum in casa o adolescenta adoptata , venita in vacanta la fata mea....eu cred ca cel mai mult conteaza educatia care i a fost data, dragostea primita.....este un copil bun si exact se comporta ca fiica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

excat ce imi place sa aud .

avem insa 2cazuri apropiate - 2 baieti infiati si amandoi s-au intors in familia biologica fara nici un fel de regret sau dragoste fata decei care i-au infiat . cunosc ambele familii in ambele cazuri , iar aceasta experienta mi-a dat de gandit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Gabi pot sa-ti dau exemple cate vrei si dintr-o parte si din partea cealalta. Cunosc tineri adoptati care isi considera familia adoptatoare ca pe o binecuvantare si cunosc cazuri in care proprii copii au fugit de acasa si dorm pe strazi . Aici nu ma refer la niste oameni amarati care sa traiasca de pe o zi pe alta, ci din contra. Asa ca exceptii sunt in ambele cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

azi e o zi trista pt ideea de adoptii
BebeAnda se plange la celalalt subiect de actiuni partinitoare ale directiilor, Simona si Alabina de comportamentul AM, iar aici, Gabriela ne da exemple extreme despre evolutia adoptiei.
Gabriela, unde crezi tu ca au gresit acei parinti? la ce varsta au plecat copiii? Familiile naturale i-au primit pur-si-simplu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna,
de multe ori stau si ma intreb de ce impactul psihologic este atat de mare in momentul in care un copil adoptat face o greseala, nu cumva si copii naturali gresesc la fel de mult dar nu sunt judecati atat de aspru, de ce se spune " vai a avut grija de el si uite acum ce ii face" " eeei gena", dar copii naturali cand isi omoara parinti, fura se drogheaza sau mai stiu eu ce alte grozavii mai fac, cu cine mai seamana, a cui gena o mai are," aaa asa este el construit, rau"" ei educatia ", construit din ce? nu sunt la fel ca si ceilalti.
Nu cumva ar trebui noi sa ne schimbam mentalitate, principiile si sa nu mai judecam, ca poate toti am gresit in viata,indiferent de genetica noastra, cu ce este diferit un copil natural de unul adoptat, sincer eu nu am vazut nicio diferenta intre ei, fizica si nici mentala, doar o marginalizare a noastra ca este adoptat.
Daca copilul meu va alege mama naturala in locul meu mai tarziu niciodata nu-l voi judeca, eu nu-l cresc doar pentru mine sa ma ajute la batranete, il pregatesc pentru societate , sa pot sa-i dau aripi, sa nu depinda de nimeni.
Daca vrea sa-mi deschida usa va fi primit, daca nu, asta este, cati copii naturali nu-si viziteaza parinti cu ani sau pur si simplu uita de existenta lor, da, dar ceilalti nu sunt judecati, sunt naturali.
O seara buna

Mergi la inceput