Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Andrada, imi imaginez surpriza copiilor cand vor afla Ma bucur pentru voi. Ce varste au copiii? Ca ma gandesc si eu cu emotie cum ne vom descurca noi la vara cu baietii nostii. Astept impresiile tale de dupa intoarcere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrada16

si tocmai cand ziceam ca am terminat ....

am incercat sa gasesc bilete de turnul eiffel cu mult timp inainte dar nu este nimic disponibil

si ma gandesc ca in schimb sa urcam in montparnasse




Andrada, nici noi nu am putut urca in Turnul Eiffel (era o defectiune/revizie la 3 lifturi) dar am fost la Catedrala Sacre Coeur, care e deosebita si in plus de acolo ai o vedere de la inaltime super.

Nici eu voiam sa nu le spun deloc fetelor despre minivacanta la Disneyland, dar m-am razgandit in ultima saptamana si le-am spus. A fost o saptamana foarte frumoasa, in care le-am prezentat pe net parcul, Parisul, si-au facut ele planuri, am inlocuit deci surpriza descoperirii destinatiei la sosire cu o saptamana de pregatire si nu mi-a parut rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrada16

si tocmai cand ziceam ca am terminat ....
nu am reusit sa rezerv hotelul, vroiam o camera nu 2
si au doar optiunea 3 persoane intr-o camera, nu stiu daca sa risc sa iau o camera pt toti 4
a rezervat cineva asa?

am incercat sa gasesc bilete de turnul eiffel cu mult timp inainte dar nu este nimic disponibil

si ma gandesc ca in schimb sa urcam in montparnasse




Daca ai indicat 4 persoane si la rezervare ti-au propus 2 camere si nu 1 inseamna ca hotelul are capacitatea maxima de 3 pers/camera. Citi ani au copiii? Daca unul are mai putin de 2 ani ar putea merge, rezervi o camera si indici 3 persoane. Daca are mai mult, la receptie iti pot impune automat sa iei inca o camera. Acuma depinde, la hotelurile F1 nu prea e receptie, asa ca poate nu va vede nimeni. Atentie insa, nu exista baie in camere, WC-urile si dususrile sint pe hol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Legat de vacanta surpriza - am fost si eu cu mandra din dotare acum 2 ani la Disneyland (avea 7 ani) si nu i-am spus unde mergem

A fost fain - ea iubeste surprizele. Asa ca ne-am urcat dimineata in avion (era cu Airfrance) si n-a inteles ce se vorbea pe acolo asa ca n-a stiut unde mergem. Ne-am dat jos, nimic.

Pe drumul spre bagaje a vazut un afis mare cu turnul Eiffel si Paris si s-a bucurat si a zis "Ura, mergem sa vedem Parisul de pe turnul Eiffel!".

Apoi ne-am dus la autocarul de Disneyland, s-a tot uitat ea si nu prea stia ce sa creada - nu stia ca exista un loc "Disneyland" pe lumea asta ....

Au fost 4 zile minunate, desi era martie vremea a fost frumoasa si surpriza a fost de mare succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada16 spune:

Buna,
ma bucur sa va cunosc :)
nu am prea avut timp sa mai trec prin zona desi, cu modificarile pe care le-am facut in ultimele zile, planurile mele sunt date peste cap si am nevoie sa le revizuiesc, sa fac rezervari, etc
copiii au 5 si 10 ani (baiatul mai mic si fetita scolarita)
si in nici un caz nu vrem sa ne despartim peste noapte, o sa risc rezervare de 3 si poate la hotel pot plati o taxa pt cel mic, ca spatiu nu imi fac probleme
eu am un program mai ciudat, lucrez o saptamana departe de casa si apoi una sunt cu ei....si tot asa
asa ca vacanta asta vreau sa fim impreuna fiecare secunda,fiecare moment cand suntem impreuna e special si savuram secundele

planul era sa nu le spun nimic, in principiu nu m-am razgandit, ei nu au zburat niciodata si eu zbor saptamanal asa ca mereu ma intreaba emotionati cum e si cand vor zbura si ei cu avionul

le-am zis, pe vremea cand a cumpara 4 bilete dus-intors chiar si la low-cost era o problema, ca vom face un efort, chiar daca inseamna sa mergem pana la bucuresti, sa ne "dam" o tura cu metroul (nici metrou nu au vazut, noi locuim la cluj) si sa ne intoarcem
asa ca urcam in avion si le spunem ca facem o tura si revenim in romania cu urmatorul avion............apoi ne "lasam induplecati" sa luam o masina prin paris si sa ne intoarcem la aeroport
si, oh, fetele lor cand coboram la DL..........

asta daca nu schimbam planul....legat de divulgarea secretului

in realitate ajungem in paris in 27 (miercuri) avem bilete DL pana sambata,cand, dupa-amiaza ne gandeam sa dam o fuga in paris la turn dar voum urca in montparnasse, am gasit bilete si acuma studiez daca intr-adevar sunt valabile oricand
apoi mergem la hotel

din pacate sunt pierduta in spatiu cand vine vorba de intoarcerea DL-Beauvais, via montparnasse
dar caut, saptamana viitoare sper sa schitez ceva mai concret

plus ca in zilele de DL vrem sa mergeam seara sa mancam la auchan si cu ocazia asta sa vizitam sea life
ma tem insa ca vom fi o echipa de 4 oameni franti, cu picioarele impleticite

mai trebuie gandit planul, insa asa as vrea sa facem
mi-ar fi placut sa pot prelungi vacanta cu cateva zile sa vizitam parisul dar eu luni, inainte de DL zbor spre casa, ajung doar marti, urc miercuri in avion cu toata gasca, duminica zburam inapoi si urmatoarea zi,luni, franta de oboseala, iau iar avionul sa ma intorc la munca........imi trebuie ceva cafea, nu gluma

dar o sa fie o oboseala delicioasa, nu?????

o zi excelenta, sper marti sa mai intru pe forum si sa va mai cer cate un sfat

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrada16

Buna,


din pacate sunt pierduta in spatiu cand vine vorba de intoarcerea DL-Beauvais, via montparnasse
...............

dar o sa fie o oboseala delicioasa, nu?????



Andrada, o sa fie o oboseala extrem de placuta, eu tot mai retraiesc bucuria si "oboseala" de anul trecut.

Pentru intoarcerea la Beauvais, via Paris, uita-te putin aici:

http://www.aeroportbeauvais.com/bus.php?lang=fr
http://parisbytrain.com/paris-beauvais-airport-train/

sunt variantele de intoarcere cu autobuzul de transfer al aeroportului (gasesti si orarul pe acea pagina) sau cu trenul, din gara Paris Nord. Noi am ales varianta cu trenul, a fost curat, placut.
Mai exista si varianta inchirierii in avans a unui shuttle bus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Apropo de surpriza, eu le-as zice copiilor de pe acum, deja e o surpriza ca e totul stabilit! Fetele mele s-au bucurat cu mult in avans, si eu cu ele :), e bucuria anticiparii. Ne-am uitat impreuna cu google street view pe aleile din parc, ne-am facut planuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Si noi mergem la Disney.. Cea mai ieftina oferta am gasit-o cu Tarom Tours. in aprilie intre 18-21. 3 nopti la magic Circus cu bilete avion tarom si 4 zile intrari incluse 2 adulti 2 copii sub 7 ani..
Vad si preturi de 1200..eu am gasit si cu 1800 euro.. Stiti cumva de la aeroport care este cea mai ieftina varianta de transport catre hotelurile disney?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Stie cineva cand sunt vacantele in franta/paris? nu as vrea sa nimeresc in vacanta lor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iubu, citeste cateva pagini in urma, tocmai a scris una dint fetele care locuiesc in Franta programul vacantelor.

De pe CDG cea mai ieftina varianta cred ca e RER. Dar verifica si TGV, e in mod sigur cea mai rapida, face vreo 10 minute.

Cat a costat prin Tarom Tours si la ce hotel?

Mergi la inceput