Disneyland Paris - 7 -

Disneyland Paris - 7 - | Autor: Marox

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Multumesc pentru raspuns, Iris ! Cred ca voi telefona si eu direct la hotel.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Cred ca e randul eu sa va povestesc pe scurt despre experienta noastra la Disneyland + Paris.

Am plecat cu multe emotii pentru ca am asteptat atat vacanta asta si aveam atat de multe asteptari, incat ma temeam sa nu fiu dezamagita. Acum pot spune sincer ca a fost mai mult decat ma asteptam. Am avut noroc de o vreme superba (soare, cca 21 grade C) si de lipsa aglomeratiei din sezonul de varf sau weekend - am fost in DL miercuri, joi , vineri, dar vineri deja era mai aglomerat. Cu temele facute de acasa, am reusit sa vedem toate atractiile pe care le-am dorit (cu o singura exceptie) din Park si mai multe decat planificasem din Studio.
Am profitat de orele 8-10 de dimineata pentru atractiile deschise si ne-am asezat la coada la atractiile aglomerate care se deschideau la 10 inainte de a intra valul de vizitatori. La pavilionul printeselor Disney am stat o ora la coada si ne-am dat seama ca ar mai fi trebuit sa mai stam inca vreo ora, asa ca am renuntat. Fetele mele nu si-au dorit prea mult sa faca poze cu personaje, erau mai incantate de intrarea la atractii. Timpul de asteptare a fost de 0 - 30 min, dupa noroc.
Preferatele lor au fost Small world, Peter Pan, Buzz, Trenul Circului, Castelul Frumoasei Adormite (cu dragonul si atelierul de sticlarie de la parter, unde se confectionau in direct diverse)si am avut o surpriza cu cea mica care a fost incantata de Space Mountain si Crush's Coaster. De la ultimele doua, eu si Alexandra am iesit cu picioarele tremurand, nu le recomand decat pentru copiii foarte curajosi. Le-au mai placut Cabana lui Robinson, Adventure Isle si Palatul lui Aladin. Din pacate era inchis la Big Thunder Mountain.

La studio recomand spectacolele Animagique si Cinemagique, Stitch live (excelent, interactiv, dar trebuie sa le traduceti la ureche copiilor ca sa prinda poantele) si Playhouse Disney live (la fel, trebuie tradus, spectacolele sunt in engleza sau franceza). Si sa nu pierdeti paradele: la 17 in Park si 14.45 in Studio, dar e bine sa prindeti un loc bun cu 15-20 min. inainte.

Am putut intra in parcuri cu sendvisuri si sticle (din plastic!) cu apa si suc. La controlul de securitate, alegeti coada din stanga, chiar daca e mai lunga, merge cel mai repede pentru ca doar scaneaza, nu deschide bagajele ca la celelalte cozi. Nu am mancat in parc, am luat doar inghetata.

Pentru a lua masa noi am mers in doua seri la mall-ul de la Val d'Europe, unde am mancat foarte bine si foarte rezonabil ca pret. Am mers cu RER sau cu bus-ul 50. Am mancat cate ceva si in Village.

Cumparaturi am facut la Auchan (care este la mall) si la Relay (se afla in cadrul garii, langa intrarea in parc).
Ca sa nu ma sacaie fetele si sa se opreasca la fiecare magazin din Park, am mers la magazilul Disney din Village si le-am luat jucarele, suveniruri, pentru ca acolo au toata gama si aceleasi preturi ca in parc. Din pacate unele mi s-au parut exagerat de scumpe, de ex. rochitele de printese (60-70 de euro).

Despre hotel: Santa Fe e similar cu un hotel de 3 stele de la noi, foarte curat, destul spatiu, paturi mari, liniste. Pentru micul dejun va recomand sa va duceti inainte de ora 8, la 8 e deja o coada luuunga. Noi aveam tichete pentru ora 8, dar in ziua 2 si 3 ne-am dus mai devreme si nu a fost nici o problema, plus ca nu mai era deloc coada. Mancarea e multa, proaspata, doar la capilolul carne stau mai slab (doar 2 sortimente) si nu au oua. Dar orice flamand sau mofturos se poate satura cu toate celelalte.

Am zis ca povestesc pe scurt, dar m-am lungit...despre Paris am sa povestesc alta data sau in alta parte.

Concluzia ar fi ca a meritat fiecare clipa de asteptare, fiecare banut, ca m-am bucurat ca un copil si in plus mi-am umplut sufletul de bucuria copiilor mei (numai uaau, uaaaau, si uiteee! auzeam, plus chiuiturile de acompaniament)si ca fiecare copil ar trebui sa vada DL.

Daca aveti intrebari am sa ma stradui sa raspund, mie informatiile de aici mi-au folosit f. mult, n-am pierdut acolo timpul cu orientarea si informarea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Foarte utile informatiile!
multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Foarte utile informatiile!
multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Vali vreau sa te intreb cum a fost cu transportul de la Beauvais (asa ati ajuns? sau prin Paris?) si la intoarcere cum ati ajuns la aeroport?
Noi plecam pe 9 aprilie, pana in Beauvais; am planificat sa luam autobuzul pana in Paris unde vom vedea cele mai importante obiective cu un autobuzul rosu... apoi mergem la Hotel in Disney! Si apoi avem 2 zile jumate pentru parcuri, urmand ca in ultima zi sa plecam spre Beauvais seara sa ne cazam... si dimineata la aeroport!
Sper sa fie vacanta viselor... ca si eu am putine temeri privind entuziasmul manifestat ce toti cei care merg la Disney!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a

Vali vreau sa te intreb cum a fost cu transportul de la Beauvais (asa ati ajuns? sau prin Paris?) si la intoarcere cum ati ajuns la aeroport.



Claudia, noi am facut intai drumul Beauvais - DL cu un shuttle bus (aici am avut neplacuta surpriza ca sa ne astepte o masina mare pe care am impartit-o cu alti calatori, desi rezervasem o masina mica privata, dar de, le-a fost mai convenabil sa trimita o masina sa ne ia pe toti si nici pana acum nu mi-au returnat diferenta de bani - e vorba de Beauvais Shuttle Services sau Transport Linea, opereaza sub ambele nume), pentru ca fetele mele suporta rau drumurile cu autobuzul .
La intoarcere, tot pentru a reduce raul de drum, am luat trenul de la Paris la Beauvais (f. buna alegere, ieftin, curat si comod) si un taxi pana la aeroport (10 min, 12 euro).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Super reportaj in seara asta pe France3 despre aniversarea celor 20 ani de Eurodisney. Se pregateste un spectacol grandios in aprilie, cu proiectarea unui film pe zidurile castelului, cu jocuri de apa si focuri de artificii. Se va schimba si parada si vor avea 2 care noi.

Impresionanta toata munca din spatele decorurilor. Confectionarea rochiilor cu multa migala si in buna parte manual este o opera de "haute couture". Au aratat intretinerea robotilor, sculptatul arbustilor, aprovizionarea zilnica in hrana, exercitiile de prim ajutor facute de pompieri. Cel mai vindut obiect in buticuri este brelocul, vind cam un milion pe an. Apoi cordeluta cu urechi a lui Minnie.

Singurul lucru care m-a agasat un pic era ca toti cei care erau intervievati (inclusiv directorul general cu zimbet american -desi francez - foarte generos, aratind dinti prea stralucitori ca sa-i fie dati de la mama natura) au insistat o leaca prea mult pe latura magica. Adica toti se minunau de sansa pe care o aveau de a lucra intr-un loc de vis. Desi salariile pareau medii, nimic exceptional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Are cineva amanunte despre restaurantele din parc cu personaje Disney? De preferat cu printese :) Se poate rezerva in avans? Se poate comanda tort? Vom fi in parc de ziua de nastere a fetitei si am vrea un dejun/cina mai deosebita...un pret aproximativ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Fran,

gasesti info cateva pagini inapoi; si noi vom merge luna asta si la fel, il aniversam pe baitelul nostru acolo; poti face rezervare la receptie cand ajungi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui fran

Are cineva amanunte despre restaurantele din parc cu personaje Disney? De preferat cu printese :) Se poate rezerva in avans? Se poate comanda tort? Vom fi in parc de ziua de nastere a fetitei si am vrea un dejun/cina mai deosebita...un pret aproximativ?

Fran
Iepurete mititel
Iepurete a crescut


Pe site ara un tarif de 50 euro/persoana pentru mic dejun cu printese si 15 euro/persoana pentru mic dejun cu Mickey si Minnie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Ella-tot citesc din urma, dar cred ca am sarit peste postarea cu restaurantele, ca nu gasesc nimic...voi ce ati ales?
Lorikay-as vrea dejun/cina , nu micul dejun- pe ala il luam la hotel in fuga, sa prindem cele 2 ore de dimineata cand e parcul mai liber.

Mergi la inceput