Unde gresesc?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui vega_78

Coracora, multumesc, ai fost tare simpatica!
Cu sexul e ca si cu banii. Exista o vorba "Banii nu conteaza, ci lipsa lor". Nu cred ca exista casnicii fericite in care partenerii nu au relatii intime. Nu e cazul nostru, noi suntem doar mult sub medie. Stiu ca unii privesc cu mirare la asa ceva, dar exista cupluri in care e pur si simplu inutil sa tuni si sa fulgeri, ca tot nu rezolvi nimic. Nu-l scot din mutenie. EU sunt in mutenie si el nu observa. Mergem la munca, vorbeste despre lucruri practice, sau despre munca. Ne intoarcem de la servici, el vorbeste despre munca.....Ok si eu am momente in care-i vorbesc despre munca mea, rare.
Stiu ca par rece cand spun anumite lucruri, insa asta-i modul in care reactionez in general, incercand sa-mi pastrez ratiunea (pana explodez si atunci nu mai conteaza).


Dificila situatie aveti totusi. Hmmm...
Partea cea mai dificila dupa mine este ca:
1. Tu vrei sa-ti traiesti viata activ, esti o persoana care vrea sa respire pe toate narile - este o expresie esti dispusa la concesii dar simti ca deja ai cam ajuns la o limita insa esti ca intr-o capcana pentru ca ai copii, ai sot, ai familie dar nu "iese" balansul intre acest pol si polul tau personal si nu (mai) stii cum sa faci sa fie bine cumva pentru ambele parti.
2. Sotul tau care este "copt" are si el "stilul" lui greu de scos de acolo, este opozant felului tau de a fi si de a trai genul de om caruia nu-i poti reprosa mai nimic concret insa cu care nici nu iti traiesti viata.

Poate gresesc dar asa simt eu pe masura ce citesc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela_04,tu ai avut cu cine comunica...din ce inteleg din povestea ta,sotul tau a stiut sa gestioneze situatiile de criza din casnicia voastra.Si te iubeste.Si eu am patit la fel dupa nastere,dar impreuna am depasit criza,
Insa la Vega criza e de la inceput si a devenit cronica,ca sa zic asa.

Schimbarea e posibila(niciodata nu e prea tarziu)dar trebuie sa vrea amandoi,nu unul singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:




Marius,te corectez,este vorba de 3 copii si nu doi!

vega,imi pare rau dar eu cu mintea mea de femeie matura,nu pot pricepe cum potzi planifica un copil(asa cum spui tu ca atzi facut),dupa o luna de relatzie!

Citat:
citat din mesajul lui vega_78

Primii doi copii au fost planificati. Al treilea nu.


Eu insist pe tema asta,pentru ca mie personal acolo mi se pare ca s-a deschis "cutia Pandorei",inca odata am aceata...retzinere cind citesc postarile vegai!

oricum este irelevant ce simt eu,important este sa gasitzi voi solutzia,insa ce e inceput pe fundatzie instabila...n-are cum sa reziste!

Stiu ca exista solidaritate feminina,stiu ca multe dintre colegele de forum nu vor intzelege in veci ce vreau sa transmit,insa parerea meaa fost,este si va ramine....barbatul nu e doar obiect de decor,o jucarie(eventual sexuala),e o persoana cu sentimente,cu inteligentza proprie!

Hai ca ma duc la ale mele!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai mai Dana, ca normal ca barbatii sunt oameni cu suflet si inteligenta.Cine considera ca barbatul e un obiect sa-si ia un televizor.

Asta nu presupune ca trebuie sa fie considerati zei sau ingeri iar femeile scorpii sau....ci cei care ar trebui sa sustina,sa respecte si sa iubeasca femeile.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Hai mai Dana, ca normal ca barbatii sunt oameni cu suflet si inteligenta.Cine considera ca barbatul e un obiect sa-si ia un televizor.

Asta nu presupune ca trebuie sa fie considerati zei sau ingeri iar femeile scorpii sau....ci cei care ar trebui sa sustina,sa respecte si sa iubeasca femeile.....



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Si viceversa

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mada, daca atunci cand s-a instalat situatia asta la noi incepeam si eu sa numai vorbesc cu el cu saptamanile...eu tac, tu taci, sa vedem cine castiga si e mai tare, acum probabil eram in aceasi situatie ca si Vega.
La fel imi spunea si mie ca nu are nimic, nu-l deranjeaza nimic, ca vrea sa se odihneasca ca este f obosit. Sta si el un pic la calc sau se culca vreo 2-3 ore apoi noaptea statea iar pe calc iar era obosit si tot asa...

Eu nu cred ca sotul ei nu o (mai) iubeste. Nimeni nu e pacalit sa faca 3 copii, sau sa stea intr-o casnicie ani la rand daca ceva nu il retine acolo... zic si eu...

Criza a devenit cronica pt ca pare mai mult un razboi al nervilor si al orgoliilor decat o casnicie.
unul din ei va trebui sa-si calce pe orgoliu si sa faca primul pas. pt ca o casnicie cu trei copii nu e doar ceva asa ...de proba ...for fun.
cand te casatoresti nu mai esti doar tu acolo. bunastarea fizica si psihica a partenerului tine si de tine. Nu poti fi fericit niciodata daca partenerul tau nu este si invers.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La faza cu retinutul...e posibil sa fie si comoditatea.....daca el a spus"ce draguta esti cand taci".....si tacerea a durat 3 saptamani....hm..e posibil sa fie unul din exemplarele alea egoiste rau de tot,care-si fac viata usoara...folosindu-se si de asa-zisa jumatate.


Mai,din ce stiu io....si nu zic mai multe,nici o femeie fericita nu intra in depresie...daca are parte de sex,intelegere si armonie,nu face depresie...

Femeia are nevoie sa fie iubita,alintata sprijinita si in schimb daruieste fara limite tot ce tine de ea ca femeie si sotie....daca nu are nic` din ce e enumerat mai sus....normal ca secatuieste la un moment dat si face depresie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Oboseala cronica duce ;la stari depresive. Uneori destul de grave.

Iar cand iti asumi sarcina de a avea grija de copii si casa iar el de cumparaturi si servici... nu stiu cum e cu trei copii dar eu nu cred cu unul singur ca ma descurcam fara sa ma ajute sotul meu...

iar nr 2 cu siguranta nu era pe drum in conditiile unei astfel de casnici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Mai,din ce stiu io....si nu zic mai multe,nici o femeie fericita nu intra in depresie...daca are parte de sex,intelegere si armonie,nu face depresie...

Femeia are nevoie sa fie iubita,alintata sprijinita si in schimb daruieste fara limite tot ce tine de ea ca femeie si sotie....daca nu are nic` din ce e enumerat mai sus....normal ca secatuieste la un moment dat si face depresie...
Madalina
Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Am eu un caz - happy si cu sotul si cu colegul de birou. Care la randu-i e happy cu nevasta si cu colega de birou.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nimic personal, doar dorinta de echilibru.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput