Unde gresesc?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu nu-i doresc sa Vegai sa treaca prin depresie, ea doar crede ca e in depresie...si voi la fel, cele ce ziceti ca e in depresie si o "sustineti" cu gratie sa afirme in continuare ca e in depresie...dar nu e, nu va mai "jucati" cu bolilea astea, boli serioase la creier si cu impact mare si serios asupra unui om (si celor din jur, a familiei in special) si le serviti ori de cate ori derapati sau iesiti din decor...Vega e intr-o faza de furie...pe ea si pe cei din jur, inclusiv pe cei ce o mangaie pe cat, nicidecum depresie...e furioasa ca apa nu are cursul pe care il vrea ea, nu are control asupra situatiei si alte alea, ea le stie mai bine...asa ca orice bunavointa a voastra va fi ignorata cu gratie sau blamata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

S-au spus foarte multe lucruri la acest subiect. Unele posturi au fost obiective, altele rautacioase, altele mai aproape de adevar.
VEGA a fost judecata aspru din multe puncte de vedere.
De ce unele subiecte de genul acestuia sfarsesc astfel? De ce trebuie ca unii/unele dintre noi sa dea cu parul? Cine este perfect??

Eu O CUNOSC personal pe VEGA. Si va asigur, cu mana pe inima, ca este o mama responsabila, o femeie normala, gospodina, etc etc. Are doua joburi din dorinta de a fi folositoare familiei dar si pt. ca isi doreste sa faca ceva cu viata ei, o cariera, poate.
Este o doamna cu zambetul vesnic pe buze, desi sanatatea ei, uneori chiar a copiilor, oboseala muuulta acumulata din parenting indelungat si altele ar fi trebuit sa-i stearga demult acest zambet. Este o femeie foarte sensibila, cu simtul umorului, culta si cultivata, scolita, muncita etc. Si o mama extraordinara!!! Si eu personal ii port mult respect, desi niciodata nu am avut ocazia sa-i spun acest lucru.


Va rog, incetati sa mai judecati.
Exista si persoane care simt doar nevoia unei mangaieri pe cap, sau macar a unei batai prietenesti pe umar, pe langa sfaturi practice. NU critici aspre duse pana la judecare, in niciun caz.

Cristina si Razvan (31.01.2006)




eu cand gandesc si mi se intampla sa scriu ( pe acest forum) nu judec.
imi expun punctul meu de vedere.
a fi o mama minunata nu presupune a fi o sotie minunata. chiar nu inteleg semnul "=" intre cele doua pozitii, si daca ma gandesc in continuare ( ce minune, nu-i asa?) realizez ca ai nostri copii cresc in mediul pe care il percep in jurul lor. adica mama are 2 joburi , tata vine tarziu si nu prea se inteleg unul pe altul.

si desi stiu ca voi stiti vreau sa mai spun inca o data ca toate sentimentele noastre ( neexprimate verbal ) se transmit asupra copiilor nostri.

p.s. nu stiu de ce dar mi-am adus aminte de noideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenalili spune:

Draga vega,
Mai esti pe aici? S-ar putea sa repet ce s-a mai zis caci, nu am putut citi tot sirul de mesaje ca e prea mult si obositor :(
Am inteles ca ai multe pe cap, copii, sot, servici, esti muncita la maxim, e greu sa iti pastrezi cumpatul cand ai atata stress, te inteleg.
Eu vreau sa te sfatuiesc ceea ce m-am sfatuit doctorita mea, care imi e ca si o mama, mi-a zis ca daca nu am grija intai de mine nu sunt in stare sa am grija de copil si de sot, asa ca mi-a dat o regula simpla.
In fiecare zi sa ai o ora libera, chiar si daca e doar o baie calda in care stai o ora, sau iesi la o plimbare sau stai la telefon cu o prietena
In fiecare saptamana sa ai o jumatate de zi libera, du-te la cumparaturi , fa ceva drag pentru tine
In fiecare luna sa ai o zi intreaga libera.
Mie cand mi-a zis medicul de regula asta am gandit instant ca nu am zilnic o ora libera, puse toate minutele libere cap la cap : (( si m-am gaindt ca imi e imposibil sa fac asta. Dar m-am trezit intr-o zi la realitate ca mi se destrama familia :(( si am inceput sa fac asa cum a zis ea.
Regasesc multe asemanari intre sotul meu si al tau, nu te ingrijora, daca il iubesti o sa schimbi situatia dintre voi doi, si al meu zicea la fel ca nu avem nici un fel de problema, mi-a luat cam jumatate de an sa il conving de contrariu, dar ce conteaza jumate de an intr=o viata intreaga, nu? Si al meu sot evita discutiile, spunea ca exagerez, nu cred ca exageram, dar nu stiam sa imi aleg bataliile, acum nu incep o discutie daca nu sunt sigura de success. Discutiile nu se termina acum in cearta se termina cu pupicei si cu secs.
Si sotul meu a scapat copilul pe jos, de multe ori , tot asa evita sa stea cu baiatul ca sa nu isi piarda timpul, daca nu ai incredere in sot deocamdata roaga parintii sa stea cu copii si i-ati liber, please!
Concluzia mea e ca sotul tau e un copil mai mare, l-ai alintat si si-a facut de cap, e OK, orice invat are si dezvat, in plus trebuie sa il faci sa te vada cu alti ochi ;)
Incepem acum operatiunea de dezvatare :))
Step 1.
Daca esti relaxata dupa ora libera incearca sa flirteazi putin cu el , fa-I cu ochiul , sau trimite-I sms-uri sexy : ) Daca nu poti macar nu te lua de el o saptamana, spune-i in gand ce ai de zis , sau prietenilor
astept sa imi spui peste o saptamana cum te simti apoi trecem la planul doi de atac
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui vega_78

Da, greseala mea este ca am cautat suport. Suport si la el si aici. Nu-l gasesc.
Copiii stau cu cineva in care am incredere. Am si zile in care reusesc sa stau cu ei mai mult lucrand de acasa noaptea.
Da, nu sunt o femeie sigura pe mine si nici hotarata. Ca femeile sigure pe ele si hotarate nu se deprima, nu? Insa cu siguranta sunt iubitoare.
Sincera sa fiu, in timpul saptamanii singura mea grija este sa ajung mai repede la copii. Cu orice pret. Da, gresesc enorm cand ma gandesc ca trebuie sa ajung acasa mai repede si nu sa merg la firma lui.
Nu am asteptat sa mi se spuna ca-s perfecta si el un gunoi. Nu ma vad asa si nici pe el nu-l vad asa. Am reusit sa spun anumite lucruri recente si oarecum relevante. Insa amanuntele sunt multe si nu intereseaza pe nimeni, fiindca oricum mi se va spune ca-s in capul meu si nu in lumea reala.
Ok, in lumea mea ireala sotul meu nu a venit cu mine la ecografiile baietilor fiindca nu a reusit sa ajunga. Si tot in lumea reala, cand eu stateam sa nasc bebele 3, a luat mobila veche deteriorata care a costat destul de mult si pe care l-am rugat sa nu o ia, dar nu s-a putut abtine. Si cand a fost sa ma internez in spital imi spunea ca nu mai avem bani, dar se descurca el cumva.... In aceeasi lume reala anul trecut am fost la mare, fara bani, cumparam cate o inghetata la copii pe zi, iar el seara statea pe net si cumpara tablouri proaste. Imi ceruse parerea, i-am spus ca nu-mi plac si ca nu-s ok, insa iar nu s-a putut abtine. Dar probabil ca multa lume imi va spune: daca astea-s placerile lui si el castiga bani suficienti, care-i problema? Asa este, in definitiv. Insa nu-mi stau si mie niste mici placeri in gat, cand iubitul meu imi spune "sigur draga, du-te si te tunde sau ia-ti o fusta, dar stii ca nu avem bani!" Sau cand acelasi iubit imi spune "stii ca te iubesc, insa nu am niciodata bani si timp sa-ti iau ceva" Si ceva, poate insemna lejer un buchet de flori sau o carte, ca nu vreau luna de pe cer.
Si stiu ca daca m-as desparti de el, toata lumea m-ar blama pe mine, fiindca el saracul este un baiat bun. Si el imi spune asta: sunt un baiat atat de bun, nu ma cert niciodata cu tine si nu vorbesc niciodata urat. Insa sincer, nu pot sa concep un divort, mi se strange stomacul de greata cand ma gandesc la asta.
Si merg sa ma aricesc perfecta si ironica in lumea mea ireala. Da, ironia ma ajuta sa nu plang. Mare greseala. Daca varsam rauri de lacrimi, poate era mai bine.
Si cu asta, eu nu mai scriu nimic, fiindca nu are sens.


mai, nashpa. asta nu-i viata. dar ce putem noi face? sa-ti schimbam sotul cu unul nou plin de calitati? tu l-ai ales, tu i-ai facut 3 copii, vrand-nevrand. ma gandesc ca-n toata situatia asta nasoala, e cam ciudat si neverosimil ca el sa fie zmeul cel rau si tu alba-ca-zapada neprihanita. un prim pas, dupa mine, ar fi sa-ti admiti si tu greselile, care or fi alea. si in momentul in care n-o sa mai fii tu aia alba si el ala negru si veti fi amandoi gri ( in capul tau, in perceptia ta, in viziunea ta despre casnicia voastra), abia atunci va fi loc de negociere si compromis. pana atunci, tu esti perfecta si impecabila, super! ce folos, te-ntreb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Vega, iti reamintesc: nu pune la suflet cuvintele rele ale unor oameni straini. In afara ca acestea nu conteaza delocpentru tine, ele nu pot fi venite decit din necunoastere.

Si, Ingrid are dreptate. E un nou trend, mai spalat, mai uscat. Nici Marius nu era inainte asa. Era mult mai dragut, amabil si intelegator.

Tot ce ai de facut este sa scapi de bolovanii de vina pe care ii ai de carat fiindca ai facut greseala de a te gindi mai mult la sentimentele altora decit la ale tale.

Daca vrei sa vorbesti cu cineva, scrie-mi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Toata lumea se schimba.....unii in bine,altii in rau...

Dar totusi,acel "deloc" din postarea de mai sus,da o palma tuturor celor de aici care si-au rupt din timp ca sa scrie un sfat,o parere.
Nu e tocmai frumos sa spui unor oameni asa ceva.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Mada, reciteste, te rog.
Am scris: "cuvintele rele nu conteaza ..deloc pentru tine".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenalili spune:

Vega, are u there?
mai, poate trebuia sa citesc intai toate postarile si apoi sa iti raspund.
Mai intai sa iti spun ceva vesel, mai, si sotul meu drag nu ma suna cu zilele la telefon si nici nu imi raspundea la apeluri, asta tot de teama sa nu il cicalesc si ptr ca era si f ocupat. Acum e mai bine ma suna o data in zi sau primesc macar un mesaj. Am patit-o si eu sa uite de mine, m-am infuriat cumplit ca tot asa trebuia sa ma ia cu masina de la servici si a intarziat o ora, mi s-a facut rau, am crezut ca a avut accident, am inceput sa sun pe la rude, colegi, cand in final a aparut mi-a zis ca a fost asa de stresat la job ca a uitat cat e ceasul. Nu l-am inteles atunci, pana cand intr-o zi mi s-a intamplat si mie sa am lucrari urgente , fara sa imi dau seama am stat in plus 2 ore fara sa il anunt. Nici lui nu i-a convenit sa ma astepte ... ups!
Eu cred ca esti o femeie puternica si nu are nici o legatura asta cu faptul ca ai facut o depresie. Depresia e in urma unui stres prelungit si probabil ca ai nivelul de serotonina scazut. Se poate intampla oricui, nu te necaji din cauza asta, se trateaza, probabil ca medicul ti-a dat ceva medicamente, tine-te de tratament ca dureaza ceva timp pana da roade. Incearca sa iti faci timp pentru tine, nu te stresa cu doua joburi daca el castiga bine, fa sport si mananca ceea ce iti face placere tie, asta te va ajuta cu depresia.
Eu ti-am scris mai sus sa incerci sa flirtezi cu sotul tau, dar nu cred ca poti deocamdata, tu acum esti prea inversunata pe el, caci e diferit de tine si te calca intruna pe nervi.
Imi sustin ideea de mai sus, si anume ca el este un copil chiar daca e mai mare ca tine ca varsta, si care orice copil egoist isi face toate mofturile si isi streseaza mama( adica tu draga mea), dar asta nu inseamna ca nu te iubeste
Cu toate astea poti sa il schimbi, incetut, cu vorba buna si cu rabdare, ca pe copii mama draga. Cand iti spune ca pentru tine nu sunt bani spune-i calma ca nu-i frumos sa se poarte asa cu tine, el sa isi faca mofturile si tu nimic, cu vorba buna si pupicei scoti bani de la el, nu cu cearta cicaleala. Nu te enerva prea tare, majoritatea barbatilor sunt asa cand e vorba de bani
Daca nu te lasa sa iti faci poftele sau sa iei si tu decizii, incearca sa ii explici frumos ca ar fi bine sa faceti cu randul o data decide el , o data tu, fara nervi fara vorbe urate. Cum iti educi barbatul asa il ai.

Faptul ca te iei de el intruna, chiar daca e pe buna dreptate, il va indeparta de tine, si din cate am inteles nu vrei asta, nici o femeie cicalitoare nu e sexy,
Invata sa ii comunici ceea ce vrei de la el fara cearta, altfel te va ignora in continuare, sunt sigura ca stii cum sa faci asta, tu il cunosti mai bine, stii pe ce butoane sa apesi ca sa execute comanda ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Vega,daca ai inceput sa iti arunci frustrarile pe un om care doar a incercat sa iti dea un sfat,sa iti deschida ochii unde si cum gresesti(ceea ce chiar tu ai cerut),mie mi se pare ca asta spune multe despre caracterul tau. Mi-e mila de familia ta,sincer. Si daca pana acum eram oarecum reticenta in ceea ce priveste ajutorul medical pt tine,acum iti recomand fara ezitare. Trateaza-te,mama draga!
Fata de oamenii atat de josnici si nesimtiti nu pot decat sa am acelasi sentiment pe care il ai tu fata de divort.
Eu zic ca ar trebui inchis subiectul,si asa madame nu mai binevoieste sa vina sa imprastie ciorile rautacioase si plus ca s-a ajuns prea departe cu PM-ul sent to Raza de soare. Urat,urat,urat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Vega,daca ai inceput sa iti arunci frustrarile pe un om care doar a incercat sa iti dea un sfat,sa iti deschida ochii unde si cum gresesti(ceea ce chiar tu ai cerut),mie mi se pare ca asta spune multe despre caracterul tau. Mi-e mila de familia ta,sincer. Si daca pana acum eram oarecum reticenta in ceea ce priveste ajutorul medical pt tine,acum iti recomand fara ezitare. Trateaza-te,mama draga!
Fata de oamenii atat de josnici si nesimtiti nu pot decat sa am acelasi sentiment pe care il ai tu fata de divort.
Eu zic ca ar trebui inchis subiectul,si asa madame nu mai binevoieste sa vina sa imprastie ciorile rautacioase si plus ca s-a ajuns prea departe cu PM-ul sent to Raza de soare. Urat,urat,urat!

Cea mai fericita mamica de Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!


Bun, presupunand ca Vega ti-ar fi trimis un PM injurios, tu de ce nu-i raspunzi scriindu-ti injuriile tot acolo, pe PM...?

Mergi la inceput