Clubul "babelor" FIV-oase 44

Clubul "babelor" FIV-oase 44 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol vesel si frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ana multumim de capitol, sa fie unul frumos si plin de vesti bune
Qiao sa stii ca nu mai fac vanatai, slava Domnului, dar sa stii ca am renuntat la aspenter si cred ca au o mare legatura. Sa fie intr-un ceas bun hormonizarea de maine
Aristico si te saturi tu mancand doar atit? eu nu cred asa ceva... Eu am mancat o portie mica de paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Fetelor am gasit acest mesaj, care a fost desemnat Topicul lunii aprilie 2012 si a castigat premiul (nu stiu care este premiul ). Este scris de adipapazi la acest topic. Felicitari Adi

Of, mai fetelor, astept liniutele mai ceva ca o noapte de somn integral.

M-a impresionat pana la lacrimi postul lui me alex si apoi cel al samirei despre frustrarea celei care nu are copil. Tin minte cum disecam starile in care ma sufocam fizic, nu mai zic ca si psihic, cand mai ramanea cineva gravida in cercul de prieteni: ma bucuram intr-o anumita proportie, dar invidia ma termina. La un moment dat, i-am zis uneia ca o urasc. Ea m-a luat in brate si mi-a zis ca se astepta sa ii spun una ca asta, dar ca va fi bine ca asa e feelingul ei. Asa a fost, pana la urma. Pt mine reactia ei a fost extraordinara, pt ca m-a ajutat sa nu ma mai simt dezumanizata ca ajunsesem sa ma intristez de bucuria prietenilor mai mult decat sa ma bucur pt ei. Ma descarcasem, exteriorizasem o stare care ma macina. Nu o mai tineam doar pt mine.

Da, imi recunosc pacatul de a fi invidiat fericirea altora. Da, m-am framantat mult ca am devenit o bruta. Am scris acest post pt cele care se invinovatesc ca simt aceasta invidie sau cum naiba sa o numim, ca sa nu se simta, suplimentar, stigmatizate. Este pur si simplu o stare fireasca, o consecinta a luptei si a insuccesului. O stare pe care, involuntar, manifest sau latent, o resimt multe dintre fetele care lupta multi ani pt a avea un bebe. Este, daca vreti, o forma meschina a feminitatii. Dar sa nu va biciuti suplimentar, acuzandu-va de dezumanizare. Ca actrita principala in rolul asta, sper din tot sufletul sa va gasiti puterea de a va supralicita frumusetea interioara. La urma urmei, a gresi e omeneste sau, ca sa inchei intr-o nota comica, scopul scuza mijloacele...

jesus, m-a apucat filozofeala.
dar, in esenta si pe scurt, va ziceam ca va iubesc
.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Frumos mesaj Adina
Many multumim ca ne-ai spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

ieeeeiiiiiii a castigaaattt!!! am propus mesajul asta in perioada in care topicul nostru era plin de aspirante aflate in focuri...ca aspirante suntem pe vecie. Doamneee, ce ma bucur c-a castigat!
Poate ne mai scrie doamna profesoara ceva asemanator, ca sunt mobilizatoare mesajele astea
ady sa sti c-am terminat cu greu supa, iar salata am mancat-o aproape jumatate. Cred ca ceaiurile astea-mi reduc pofta de mancare. Ciudat e ca n-am stari de lesin, nu simt foamea. Manac doar pentru ca trebuie. Beau ceiul de rinichi ( a scris ana cum se prepara)...de fapt, am ceaiul asta separat, ceai de salvie, de naprasnic, de cretiosara - candmi-e pofta, ca m-am invatat cu gustul - si uneori, de busuioc.

LE - a castigat un cantar din sticla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Felicitari, Adipapazi! Asa e mesajul merita acest premiu! Many, multumim ca ne-ai dat vestea!
Aristicule, felicitari ca l-ai propus. Ce preda mama ta? In fact, la scoala raspundeam fara sa ridic destele , vorbeam direct, mai ales cand ma prindeam ca nu va raspunde nimeni...nici nu ma uitam la profesor de multe ori...raspundeam asa, cu aerul ca e o nimica toata pentru mine, nici nu invatasem, le prindeam din zbor...da, eram nesuferita. Mi-ar mai trebui niste topicuri, tre' sa ma uit sa vad unde ma incadrez.
Morena, ma bucur mult ca esti bine!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

niciodata n-am inteles ce preda exact: desen tehnic si multe materii d-astea, pentru masini agricole...o data la doi-trei ani o intreb ce preda, imi explica, iar eu uit mereu ce-mi spune

Iti poti da seama ce reprezinta un om, nu dupa ce realizeaza, ci dupa ceea ce tanjeste sa realizeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Esti haioasa, Ari!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Fetelor, am o intrebare: s-a vopsit vreodata vreuna dintre voi cu henna? Am vazut acum si nuante de genul cafeniu sau castaniu deschis si ma gandeam cum or fi oare. Plus ca e un veritabil tratament pentru par si ma gandeam ca impusc doi iepuri dintr-un foc.


Numai mie mi-e somn mereu in ultima vreme sau o patiti si voi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Eu m-am vopsit cu henna acum muuult timp. M-am facut roscata. Tot ce imi amintesc e ca am stat mult cu amestecul ala in cap (o pasta)...cam 1 ora, daca nu mai mult, ca mirosea frumos, a plante, am murdarit prin baie, peste tot...si apoi, tot curgea cand ma spalam...m-a prins ploaia si imi curgeau siroaie roscate pe fatza...
Am mai retinut cu dupa ce te vopsesti cu henna, o perioada nu iti mai prinde pe par vopseaua clasica.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput