Pierderea unei persoane dragi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

victoria imi pare rau, am varsat lacrimi la mesajul tau (la fel la al lui hannen). desi sunt la birou si mi-e ciuda ca mereu, parca mereu trebuie sa ma abtin de la plans, sa nu vada unii sau altii, sa nu afectez pe careva... si aseara in pat la culcare aveam un mare nod in gat care s-ar fi dus cu un bocet de 2-3 minute in hohote, dar cum dorm cu fiica-mea (care adoarme cam in acelasi timp cu mine, nu mai repede), iar m-am abtinut. mi-am inghitit nodul si am incercat sa ma gandesc la lucruri mai vesele. desi mereu imi vine in minte imaginea ei din ultimele clipe de viata pe patul de la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ramonika,condoleante....nu mi-a venit sa cred cand am citit pe forum
Imi pare foarte rau ca ti-ai pierdut mama, si imi pare rau pt ea ca s-a chinuit si nu a avut parte de o viata mai lunga.... Ma bucur ca ti-au scris cei care pot intelege durerea ta, imi pare rau pt toti... Cred ca e foarte bine ca incerci sa vorbesti,si poate e mai bine,sau mai usor sa o faci pe un forum....
Iti doresc multa putere si sper sa-ti gasesti linistea cat de curand. Imi imaginez ca este foarte greu,dar o ai pe Ruxi, si pt ea si cu ea,trebuie sa zambesti din nou


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

sincere condoleante:(
gandeste-te ca a plecat intr-un loc mai bun si indiferent unde este ea va trai mereu in inima ta si de acolo de sus iti va fi mereu alaturi
numai bine iti doresc

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Draga mea Ramonika,

Eu citesc mult pe net despre cancer(tata are cancer si simt nevoia sa ma informez ...sa stiu la ce sa ma astept in continuare)

In "studiul" meu din seara asta, uite ce am gasit pentru tine...iti voi da un citat de pe un site medical care sa-ti demonstreze ca toate starile si trairile tale sunt ABSOLUT NORMALE..

"Durerea cauzata de moartea unei persoane este o reactie normala si sanatoasa. Este un proces treptat, care ajuta oamenii sa accepte pierderea suferita si sa se adapteze la o viata fara persoana draga. De obicei dureaza 2 sau mai multi ani, pentru a trece prin procesul emotional de pierdere a unei persoane dragi. Desi durerea pierderii scade cu timpul, semnificatia pierderii persoanei dragi nu dispare niciodata.
Oamenii traiesc durerea fizica si emotionala in moduri diferite. Dupa pierderea cuiva, supravietuitorii se intreaba daca durerea lor este normala. Socul, negarea, supararea si vinovatia, sunt toate reactii obisnuite la pierderea unei persoane dragi. De exemplu o persoana poate simti manie (furie) fata de ceilalti membri ai familiei, fata de o putere suprema sau chiar fata de persoana care a murit. Sau supravietuitorii se pot simti vinovati, in cazul in care persoana care a murit a avut o boala de lunga durata si acum ei se simt usurati ca aceasta a scapat de suferinta. Acestea sunt reactii normale la pierderea unei persoane dragi. Supravietuitorii trebuie sa fie rabdatori cu ei insisi si ar trebui sa caute ajutor si suport din partea celorlati. Consilierii specializati pot ajuta unii oameni cu dificultati in depasirea procesului de pierdere a unei persoane."


DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA SI SA-TI DEA LINISTE SUFLETEASCA SI PUTERE!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria
...


De obicei dureaza 2 sau mai multi ani, pentru a trece prin procesul emotional de pierdere a unei persoane dragi. Desi durerea pierderii scade cu timpul, semnificatia pierderii persoanei dragi nu dispare niciodata.

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



Durerea da, parca mai se estompeaza cu timpul, dar intervine dorul! Mai ales la evenimente importante; de ex., cum am mai spus, mami nu mai este cu noi de 11 ani (vor fi duminica viitoare) si mi-e un dor de ea de nu pot descrie in cuvinte. Imi lipseste, mi-a lipsit intotdeauna, dar i-am simtit lipsa mult mai acut (in mod egoist) cand s-a nascut Victoria, cand Victoria a fost diagnosticata cu leucemie, mi-as dori sa poata fi aici peste o luna cand terminam tratamentul sa se bucure cu noi. In rest, incerc sa nu ma gandesc prea mult la ea, evit mai tot timpul sa vorbesc despre ea. Pe 1 iunie a murit soacra-mea si am retrait toata durerea pe care am incercat sa o inchid undeva in adancul sufletului in acesti 11 ani.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:

Durerea da, parca mai se estompeaza cu timpul, dar intervine dorul! Mai ales la evenimente importante; de ex., cum am mai spus, mami nu mai este cu noi de 11 ani (vor fi duminica viitoare) si mi-e un dor de ea de nu pot descrie in cuvinte. Imi lipseste, mi-a lipsit intotdeauna, dar i-am simtit lipsa mult mai acut (in mod egoist) cand s-a nascut Victoria, cand Victoria a fost diagnosticata cu leucemie, mi-as dori sa poata fi aici peste o luna cand terminam tratamentul sa se bucure cu noi. In rest, incerc sa nu ma gandesc prea mult la ea, evit mai tot timpul sa vorbesc despre ea. Pe 1 iunie a murit soacra-mea si am retrait toata durerea pe care am incercat sa o inchid undeva in adancul sufletului in acesti 11 ani.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA



NADIA...incerc sa-mi gasesc cuvintele...... nu le gasesc...
DUMNEZEU SA VA AIBA IN PAZA SI SA VA DEA SANATATE...MULTA SANATATE SI PUTERE!!!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Mi-am pierdut tatal acum 9 zile, ieri ar fi trebuit sa implineasca 68 ani si noi i-am facut de 9 zile....l-am pierdut dupa o sapt de suferinta...1 zi coma grad 1, 2 zile lucide in care a vrut sa vina acasa, 1 zi coma grad 2, 2 zile coma grad 3, toate survenind in urma unui accident auto, el fiind pieton...subit, tragic, groaznic...i-a fost afectat doar creierul. Am plans, plang si acum pt ca imi lipseste, pt ca stiu ca nu il voi mai vedea niciodata. Abia ma abtin sa nu plang cand piticul meu ma intreaba "unde-i Bubu meu?", aveau o relatie speciala....eu ii explic ca e la Doamne Doamne, dar el nu intelege, e mic....asa ca intrebarea vine de cateva ori pe zi.
Am momente cand cred ca am acceptat disparitia lui, modul in care s-a petrecut insa nu pot si nu vreau sa il accept, deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Mi-am pierdut tatal acum 9 zile, ieri ar fi trebuit sa implineasca 68 ani si noi i-am facut de 9 zile....l-am pierdut dupa o sapt de suferinta...1 zi coma grad 1, 2 zile lucide in care a vrut sa vina acasa, 1 zi coma grad 2, 2 zile coma grad 3, toate survenind in urma unui accident auto, el fiind pieton...subit, tragic, groaznic...i-a fost afectat doar creierul. Am plans, plang si acum pt ca imi lipseste, pt ca stiu ca nu il voi mai vedea niciodata. Abia ma abtin sa nu plang cand piticul meu ma intreaba "unde-i Bubu meu?", aveau o relatie speciala....eu ii explic ca e la Doamne Doamne, dar el nu intelege, e mic....asa ca intrebarea vine de cateva ori pe zi.
Am momente cand cred ca am acceptat disparitia lui, modul in care s-a petrecut insa nu pot si nu vreau sa il accept, deocamdata.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


CONDOLEANTE!
DUMNEZEU SA ITI DEA PUTERE...MULTA PUTERE!!!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Flavia, multumesc.


Emanouela, Condoleante, imi pare tare, tare rau

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

emanouela - cumplit
e mai cumplit cand persoana draga iti este smulsa asa fulgerator, cred ca iti este cu mult mai greu sa accepti ceea ce s-a intamplat.

eu inca am probleme in acceptarea realitatii. nu stiu cand (daca) o voi putea accepta vreodata.

Mergi la inceput