Dureri mari de stomac

Dureri mari de stomac | Autor: Ynn_lavinia

Link direct la acest mesaj

Buna. Sunt in a 24 saptamana de sarcina si de 2 zile am dureri mari de stomac. Doctorul a zis ca-i din cauza ca sunt constipata. Ce-i drept in ultimele 2 zile am "iesit putin afara". E posibil ca din cauza asta sa am dureri asa mari de stomac?? Am 2 nopti de cand nu mai dorm din cauza ascetor dureri, nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva si nici nu am mai auzit pe cineva care sa aiba asemenea dureri.
Am tot baut ceaiuri, multe lichide, dar tot nu "ies afara" si dureri am tot mai multe. Nu stiu ce sa mai fac. Doctorul mi-a zis ca nu-i indicat sa iau pastile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ynn_lavinia

Buna. Sunt in a 24 saptamana de sarcina si de 2 zile am dureri mari de stomac. Doctorul a zis ca-i din cauza ca sunt constipata. Ce-i drept in ultimele 2 zile am "iesit putin afara". E posibil ca din cauza asta sa am dureri asa mari de stomac?? Am 2 nopti de cand nu mai dorm din cauza ascetor dureri, nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva si nici nu am mai auzit pe cineva care sa aiba asemenea dureri.
Am tot baut ceaiuri, multe lichide, dar tot nu "ies afara" si dureri am tot mai multe. Nu stiu ce sa mai fac. Doctorul mi-a zis ca nu-i indicat sa iau pastile.



dureri de stomac ...sau abdominale? ca daca sunt abdominale pot sa confirm din proprie experienta ca sunt posibile in sacina ca si efect (secundar) al constipatiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ia debridat, 100mg, de 3 ori pe zi. incearca o dieta usoara si ceva miscare - mergi pe jos, atat cat te simti in regula. daca nu se rezolva problema ar fi indicata o alta vizita la medic.
sanatate!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Gasex si rennie pt stomac, daca nu mai poti. Stiu ce inseamna durerile de stomac si in sarcina. Am crezut ca mor de durere. Dar sa fii sigura ca e stomacul si nu-s alte forme de dureri abdominale. Eu una stiam ce am, fiindca am suferit de stomac si inainte de sarcini. Gasex e din plante (nu plantele n-ar fi nocive). Insa daca nu ai de ales, incearca. La fetita ma tavaleam de durere.
Ceaiul de galbenele cica face minuni, n-am incercat.
Mama care are o criza de stomac infioratoare de cateva luni de la niste medicamente, ia si tinctura de propolis dizolvata in apa. Ea spune ca asta a ajutat-o mai mult decat orice altceva (si a incercat multe medicamente).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Atentie mare, totusi esti gravida! In locul tau n-as lua niciun medicament. Daca nu esti convinsa de diagnostic, mergi la alt doctor.
Singurul medicament pe care l-am luat in sarcina, la recomandarea medicului, a fost No-spa (pentru contractii). Banuiesc ca armerge si pentru niste dureri de stomac.
De cand am ramas insarcinata si pana in prezent (cand inca alaptez), nu am luat niciun medicament si din fericire nici n-am avut motive. Eu zic ca m-a ocrotit bebelul meu. :)
Ai grija la ceaiurile de plante, nu se cunosc exact efectele lor in cazul sarcinii. Multa sanatate!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput