Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

MeAlex Numai cineva care a trecut prin ce am trecut noi poate intelege. Ma intreb tot timpul ce ar mai trebui facut, ce analize ar trebui sa mai fac ca sa nu existe si altfel de probleme. Nici nu as vrea sa cad in partea opusa, sa devin obsedata si numai cu gandul ca o sa mearga rau urmatoarea sarcina. Cea mai mare grija a mea este ca nu voi ramane din nou insarcinata, avand in vedere 6 ani de esecuri, desi doamna doctor m-a asigurat ca aspenterul ma va ajuta foarte mult de acum incolo. Am citit la fete de pe forumuri din UK ca unora dintre ele le-a fost recomandat sa faca o doza de 0.2 clexane din a doua zi de la ovulatie si pana la pozitivare cand au trecut pe doza de 0.4 si ma intreb daca nu ar fi mai de ajutor asa. Sunt inca putin naucita de cantitatea de informatii pe care am asimilat-o in ultimele 2 sapt.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ileana, ia-o usor, mai citeste, mai gandeste. Stiu cum e, si eu sunt intr-o pasa de genul asta, gasesc analize si ma gandesc daca sa le fac...pe unele le-am facut, pe altele nu. Stiu de varianta cu Clexane in doza mica de la ovulatie, sunt si pe aici fete care au incercat. M-am gandit si eu, dar nu am avut curajul. Cred ca Aspenterul face bine. Mai poti lua si Tarosin care e bun pentru capilare (are vitaminele C si P).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

fetelor, cum imi atasez si eu la profil mutatiile???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

myhadavid pentru semnatura intri la profilul tau personal acolo unde este si poza ta in stanga ecranului , apoi ai sa vezi ca se deschide o noua fereastra si ai o banda albastra pe care scrie preintre altele Editeaza profil , dai editeaza profil si te va ruga sa introduci din nou parola ta , o introduci si apoi jos de tot vei gasi Obtiuni profil , dai pe plus si se deschide Semnatura , scri acolo ce doresti dupa care Trimiti datele. Sper ca ai inteles



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Ileana, multumesc mult. Imi pare tare rau ca ai trecut prin asa ceva...iti doresc din toata inima sa fie bine data viitoare.

MeAlex, multumesc mult, sunt ceva mai linistita. Nu am ajuns azi la Fundeni, dar ma duc maine sigur. Am nr de tel al dnei asistente Viorica dar am zis sa merg acolo mai bine...oricum, multumesc mult pt intentia de a ma ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crista79 spune:

Buna fetelor,

Stiu ca s-a mai discutat subiectul asta pe forum, dar nu mai gasesc acum.:(
Sunt fericita posesoare a 3 mutatii ( PAI 4G/5G -heterozigot, MTHFR C677T -heterozigot, mutatia fact XIII heterozigot). Am reusit sa obtinem un beta pozitiv la a 3 lea FIV facut in Ungaria.
Azi am fost la medicul de familie pentru a-mi prescrie Clexane gratuit si pe langa faptul ca mi-a prescris doar 21 injectie compensate ( pentru a ne incadra in plafonul de 300 ron), a bifat pe reteta salariat .
In felul asta la farmacie aveam de platit 50% din reteta.
Mi s-a explicat ca au dreptul la 100% doar gravidele care nu au venit, dar eu am venit si nu beneficiez decat de 50%.
Va rog mult sa ma ajutati pentru a gasi legea care specifica emiterea de retete cu 100% compensat pentru toate gravidele.
Nu inteleg de ce se face diferenta intre salariat si gravida ?

Va multumesc ,
CRistina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Crista79

Nu inteleg de ce ti-a dat doar 50% compensat. Eu am primit reteta de Clexane de la hematologul in urmarirea careia sunt compensata 100% (e drept ca am fost la policlinica cu trimiterea de la medicul de familie). Mi-a spus ca voi primi aceasta reteta de la ea in fiecare luna de sarcina si dupa cat va fi nevoie. Nu am platit decat 36 de lei pentru o luna intreaga si asta doar pentru ca nu am gasit Clexane de 0.4 doar de 0.2 (am luat 60buc in loc de 30 de 0.4) si au fost mai scumpe cu 36lei. Diferenta aceasta am fost nevoita sa o achit din buzunarul meu, dar a fost super rezonabil. E drept ca s-au crucit farmacistele ca am platit asa de putin, dar nu mi-am pus intrebari de ce!

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

sa vedem daca am reusit...se pare ca DA...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

MeAlex care e diferenta intre pai 4g/4g si 4g/5g?
Eu am facut analizele doar pt 5 mutatii nu credeam ca sunt mai multe. Doamne incalcita e si medicina asta. Se pare ca mai avem de investigat si bani de dat.

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flory, ei au verificat toti factorii si ti-au dat ca raspuns doar ce mutatie ai tu, nu au mai scris negativ la ce nu au gasit. Stai linistita, tu ai spus ce factori vrei sa verifici si ei cauta sa vada daca ai, ce ai si ce tip este.
In cazul PAI, Synevo spune ca se raporteaza unul din cele 3 rezultate posibile:
-genotip homozigot 5G/5G;
-genotip heterozigot 4G/5G;
-genotip homozigot 4G/4G.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput