Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denisa multumesc de sfat , am sa caut sa-mi fac o programare la D-na Avram .




februarie 2010 sarcina oprita din evolutie 8 saptamani
aprilie 2010 embolizare fibrom uterin
2011 - 3 IUI nereusite la Cluj
aprilie 2012 laparatomie fibrom uterin

Mutatia Factor XIII Val 34 leu - heterozigot
Mutatia PAI 1- heterozigot
Mutatia MTHFR C667T - heterozgot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

O sa fac FIV la Timisoara cu Dr. Stelea Lavinia. Din cauza programului de la servici ar fi complicat de mers in alta parte. Initial cand am primit rezultatul de la trombo am zis ca sunt norocoasa ca nu trebuie sa ma intep. Dupa ce am fost la gineco m-am dezumflat. Acum astept sa ajung si la hemato si vedem ce-i de facut. Mihaescu stiu ca are ceva lucrare legat de trombofilie in sarcina.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

ziua buna

Mi-au venit si mie rezultatele mutatiilor...si stam cam asa:
Factorul XIII - heterozigot
PAI-1 Heterozigot
MTHFR C677 T - heterozigot

Ma lumineaza si pe mine cineva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Myha, fiecare mutatie in sine nu e grava, dar asocierea lor poate da infertilitate sau pierderi de sarcina. Trebuie sa mergi la un hematolog sa vezi ce iti recomanda. In principiu, Aspenter sau Aspenter+Clexane si Femibion (in sarcina).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

In 2 iunie 2012 am aflat ca prima mea sarcina este oprita in evolutie la 11 saptamani. Era o sarcina obtinuta greu dupa multe incercari. In saptamana 8 de amenoree mi-am informat medicul ca am avut in copilarie un avc, moment in care a hotarat sa ma trimita la hematologie. ( este o greseala pe care am platit-o scump; ar fi trebuit sa informez medicul cu mult inainte sa raman insarcinata de problema mea veche de 30 ani). Cu ajutorul doamnei dr. Catana, am ajuns la doamna dr. Avram in cluj. Mi-a facut toate testele si rezltatul a fost:

-PAI 1 4g/4g homozigot
-MTHFR C677T heterozigot.

Din pacate am aflat ca sarcina mea este oprita in evolutie la o zi dupa ce am facut prima injectie cu clexane.

Acum nu pot decat sa sper ca va fi o noua sarcina cat mai repede si ca va merge ok cu tratamentul adecvat. Sper. Din tot sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ileana, imi pare rau pentru experienta ta...citind aici vei gasi informatii care te vor ajuta sa obtii mai repede o sarcina. E bine ca ai aflat ce scartaie si ca stii ce ai de facut...Stiu, acum e dureros, e si greu sa te gandesti la alta sarcina, dar peste ceva timp, o vei face.
Si eu am aceleasi mutatii...
P.S. Trebuie sa scrii repede inca 9 mesaje scurte ca sa nu mai fie moderate, acum nu apar in timp real, le vedem cu intarziere.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

MeAlex inca incerc sa imi revin din punct de vedere psihic, dar ma gandesc la fel de mult ca abia astept sa primesc acceptul medicului pentru a incerca din nou si sper ca de aceasta data sa fie totul mai bine. Ma sperie gandul ca as putea sa mai pierd cateva sarcini. Se pare ca mutatia PAI 1 homozigot este tare pacatoasa. Totusi, am niste medici minunati care se preocupa de mine si problemele mele, ceea ce imi da impulsul necesar sa trec peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Alex, mercy
Am inteles ca MTHFR e responsabila pt asimilarea B-urilor...dar restul???

Profilaxie mi-au trecut pe rezultat aspenter+acid folic
Oare cum poate influenta si sindromul antifosfolipidic daca ar iesi pozitiv??? Ar fi bine sa il fac si pe asta??

As incerca sa ii scriu si dr Avram, oare raspunde la e-mail???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Daca MTHFR e heterozigot, nu afecteaza asa mult asimilarea B-urilor. Celelalte afecteaza fixarea, ori o impiedica, ori e proasta si atunci duce la oprirea in evolutie. Totul se leaga de circulatia sangelui la locul de fixare si de alimentarea cu sange a embrionului
Pentru profilaxie poti lua si Femibion, asta iau gravidele cu trombofilie.
Sindromul antifosfolipidic este foarte dur, afecteaza corpul mult mai tare. Eu l-as face si pe el.
Nu stiu daca dr. Avram raspunde la e-mail, dar sunt aproape sigura ca ti-ar zice ca si in sarcina sa iei acelasi tratament cu Aspenter. Recomanda foarte anticoagulant si foarte multe fete au avut sarcini duse cu bine doar cu anticoagulant (Clexane de exemplu).

Uite ce scrie la Synevo despre mutatiile astea:
despre gena PAI - in ceea ce priveste patologia sarcinii, potrivit unui studiu, prezenta genotipurilor 4G/4G sau 4G/5G este clinic semnificativa pentru dezvoltarea tromboembolismului venos in sarcina.
despre combinatia celor 2 mutatii - Un alt studiu a aratat ca genotipul 4G/4G, statusul homozigot pentru mutatia Val34Leu a factorului XIII sau homozigotia/heterozigotia compusa pentru ambele defecte se asociaza cu pierderile de sarcina din trimestrul I, prin afectarea formarii placentei.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

mercy alex

O sa-mi fac si sindromul inainte de a merge la hematolog...Oare cate luni defineste profilaxia???

Va pup

Mergi la inceput