Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 72 -

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

acum sunt mai bine cu moralul , velvet trebuie sa reusim , minuni se intampla !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

sylenia cel mai bun tratament ti-l da hematologul , dar sa sti ca si mie si inainte de a avea rezultatele analizelor mi-a dat aspenter 75 1 pastila / zi si femibion ( complex de vitamine si acid folic )
eu pe langa Pai si MTHFR ( dear al celelat ) mai al si Mutaia XIII leu , oricum pentru ca ai PAi-ul cred ca vei merge in continuare preconteptional cu aspenter si dupa instalarea srcinii pe clexane , dar cel mai bine iti spune doctorita , fiecare caz este particular .




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

da,olimp,asteptam si noi Minunea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sylena spune:

Ms Olimp de raspuns! Sa vedem ce zice dr daca sa fac si mutatia factor XIII, nu m-ar mira sa fie si ea identificata. Astazi am luat tratamentul pt o luna si incep de maine. Oricum ma duc in septembrie si eventual imi trec pe o foaie la ce intrebari sa imi raspunda. Tot in septembrie mi-a dat voie si dr ginecolog sa raman gravida. Poate de data asta o fi bine.....
Vreau sa te intreb daca dr tau ginecolog stie cu ce se mananca mutatiile astea pt ca a mea doctora a zis ca nu e de competenta ei.


MTHFR 1298 A heretozigota si PAI -675 4G heterozigota/ 2 sarcini oprite in ev la 6s si 4s (avort menstrual)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sylena spune:

Si eu am o stare....ma gandesc ceva sa incep usor usor sa imi iau gandul de la copii... Nici nu stiu daca din cauza acestor mutatii pierd sarcinile asa de mici....Ma mai motiveaza mama, care saraca a pierdut 15 sarcini pana sa ma faca pe mine (la ea motivul cica ar fi fost uter infantil, dar imi e cam greu sa cred)....si totusi a reusit dupa 4 ani de chin.


MTHFR 1298 A heretozigota si PAI -675 4G heterozigota/ 2 sarcini oprite in ev la 6s si 4s (avort menstrual)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

sylena tu cete mutaii ai facut ? da ar fi bine sa faci si PAI -ul.

ginecoloaga mea a fost cea care mi-a dat trimitere sa imi fac analizele de trombofilie , eu am discutat si cu hematoloaga Avram , ambele au venit de comun acord in ceea ce priveste tratamentul pentru trombofilie.

eu spun sa incerci sa-ti gasesti alt ginecolog pentru ca exprimarea " nu face parte din competetele ei " scuza-ma dar atunci nici in eventualul unei sarcini nu va sti sa te monitorizeze cum trebuie.

si inca ceva daca mama ta a pierdut 15 sarcini eu cred ca si ea este puratatoare de trombofilie , fa-ti toate mutatiile , macar sti cu ce te inarmezi la drum .




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sylena spune:

Am facut si PAI-ul si e heterozigot...ma gandeam sa mai fac si factor XIII. Si eu cred ca mama e purtatoare dar e bine ca pana la urma a gasit solutia. Ea zice ca a facut multe injectii, inclusiv progesteron. Dar ce ma mira ca la a 2a sarcina cu sora mea, nu a mai facut nici un tratament.
O sa incep sa imi trec pe foaie toate intrebarile si ce cred eu ca e important si cand voi merge la Fundeni sa o intreb pe dna dr.

Olimp tu urmezi tratament pregatitor? Ai voie sa raman graviduta in perioada urmatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna, tuturor !
Am fost la consultul genetic : laboratorul se numeste Personal Genetics ,iar dna dr Florina Nedelea ( sa nu te bazezi pe sot cand trebuie sa faci analize !!! ) . E destul de tanara dna dr ; s-a uitat pe rezultatele ecografiilor si examenului patologic si mi-a recomandat analizele urmatoare : MTHFR C667T si A1298C si f II/f V Leiden plus Fraxa (in familia mea se intra pana in 40 ani la menopauza)
As vrea sa stiu daca voi cunoasteti acest laborator , pentru ca am vazut ca ,pe pliantul lor, scrie ca analizele se realizeaza in laboratorul propriu, adica Personal Genetics. Si , de asemenea, daca stit ceva despre dna dr Nedelea.
Merci d'avance !

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

caresse eu nu am auzit nici de lab nici de dr, dar nu am inteles ce legatura are FRAXA cu menopauza timpurie ?!?
Pt a vedea rezerva ovariana se face AMH - Hormonul Anti-Mullerian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

QiaoBing, ai dreptate ,pentru rezerva ovariana sa face AMH, dar aceasta rezerva are legatura cu Fragile X care determina autismul /retardul mental.Femeile care intra mai devreme la menopauza au mari sanse sa aiba X fragil si fatul poate avea probleme. Din nefericire, AMH nu vede decat rezerva, iar Fraxa iti "spune" daca exista posibilitatea unui copil cu aceste probleme. Bunica mea a intrat la 36 de ani in menopauza, iar mama la 38 de ani. In familie, nu avem cazuri de autism sau retard, insa toate femeile au nascut pana la 30 de ani : eu am 33 !
Cum eu am trecut,deja, printr-un avort terapeutic, nu vreau sa mai trec prin asa ceva si suflu "si-n iaurt".
!
P.S - Personal Genetics are site si multe informatii acolo

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput