Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, de ce te interneaza din nou luni daca esti fara contractii si fara tratament special?

catalina, bine ai venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, dar de nastere pana acum cand ati discutat cum era vorba sa se intample lucrurile?

Ralu, mi-e teama sa nu depasesc targetul ala de kg, mai ales ca activitate fizica nu am mai deloc. De mancat nici eu nu mananc mult, ma straduiesc sa mananc variat si calitativ, mai scap si in junk, incerc insa nu prea des.

Anne, te asteptam la raport


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, ma interneaza din cauza colului scurt (1.29) si a risculuu de rupere a membranelor in orice moment. Dpdv psihic ma simt mai in siguranta acolo, plus ca dr meu pleaca vineri in concediu si intr-un fel ma asigur ca fac transferul la noul dr.

35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Brigit, cateodata imi spunea ca voi naste natural, alteori prin cezariana, insa eu am stat cuminte si nu am insistat pt ca eram cu sabia deasupra capului din cauza nasterii premature. Ma gandeam mereu ca important e sa inaintez in sarcina ca voi vedea eu ce fac si uite ca sunt spre final si sunt in pom. Abia acum mi s-a spus ca e indicata nasterea naturala din cauza risculuu de sangerare a fibromului.

35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, stii cum e, nu e usor sa accepti, mai ales ca nu asta ar fi optiunea ta favorita, dar daca trebuie ales raul cel mai mic asta este. Nu mai stiu, tu faci si clexane?



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

fetelor, va tot citesc si bineinteles ca acum vreau sa va raspund si habar nu am cine ce a spus. Dar eu dau inainte cu tupeu

Catalina bine ai venit. Si eu am avut tripleti pana in saptamana 10-12 cand unul dintre ei s-a oprit in evolutie. Acum am doi baieti frumosi si destepti...in devenire :D

Ralu, si eu am luat 9 kg pana la 23 de saptamani si sincer mi-e teama de ce o sa spuna cantarul la final. La eco ce greutati au bb? Daca ei se afla in grafic poate nu ar trebui sa te ingrijorezi. Important este sa fie ei bine si cu siguranta stii si tu cazuri de femei-scoabe care au nascut copii de 3-4 kg. Nu conteaza cat iei tu in greutate ci cat iau ei. Daca vrei iti mai dau eu de la mine cu cea mai mare placere

Am uitat numele fetei noi (scuze). Eu ma duc la herghelegiu si am sa nasc cu el. Asa cum zicea Anabel, este un dr foarte bun, il ajuta experienta si aparatura din spital si are o rabdare sa insiste pe toate degetelele. Dupa eco se mai uita odata peste amandoi. Dar la capitolul comunicare nu sta f bine. Pe toata durata ecografiei vorbeste despre tot ce vede, dar daca tu nu esti familiarizata cu terminologia, atunci nu ai sa intelegi f multe. Este un dr ocupat dar mie imi place f mult. Vezi ca la morfo de trim 1 am dat 580 de lei, iar acum am dat 750 de lei.

Stiti cat am colul fetelor? 4,1 . Necerclat a ajuns la 4.1. Nu-mi vine sa cred. Nu l-am avut niciodata mai mare de 3.5. BB1, tudor, este transversal sub buric si are 540 g iar BB2, Stefan, a urcat dupa 3 saptamani deasupra buricului, tot transversal, cu 522 g. Azi am 23 de saptamani si 0 zile (asa scrie pe raport) iar ei au 22s si 5 zile. Singura problema este ca am valorile IRR usor marite. Mi-a spus ca normal ar fi fost sa le am 0.6 iar eu am 0.61 pe stanga si 0.64 pe dreapta. Mi-a dat sa iau 1 aspenter/zi. Tudor nu a stat deloc la eco. A fugit dr dupa el toata ecografia. Si-a bagat podul palmei si genunchiul in gura, a scos limba, a inghitit lichid. Stefan este baiatul meu cuminte dar nu a reusit sa-i masoare nu stiu ce vase de sange din creieras. Cred ca a stat 2 minute si a tot incercat sa prinda un flux constat. Mi se facuse si mila de dr ca se chinuie atat dar pe de alta parte imi placea ca este insistent. Ambele placente sunt de gradul 1 cu grosime 2,6 (nu stiu ce inseamna asta dar cred ca e de bine ) iar lichidul este in cantitati normale.
va fac cinste cu o prajitura

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, bravo pt rezultatele la eco!
colul l-a masurat vaginal sau abdominal?

merci de prajitura. eu dulciuri nu refuz .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Multumesc de primire. Cu siguranta ma vor ajuta si sfaturile mamicilor si purtatoarelor de gemeni , unde sunt doi mai intra si al treilea :). Anne Mary ma bucur pt tine si felicitari pt baietei. Eu am decis sa vin la 21 de saptamani in Grecia pt a naste aici . Din pacate am avut cateva prietene care au avut probleme in spitalele din Romania si pt ca sotul e grec si am avut posibilitatea sa vin aici am zis de ce nu. Este destul de greu psihic pt ca el nu poate sa stea foarte mult cu mine dar asta este treb sa trec si peste asta si sa fac ce cred ca e mai bine pt bebei. Marti am sa merg la eco sa vad ce fac comorile mele. La ultima eco baietii sunt mai Mari cu o sapt fata de termen si Fata e exact la termen. Eu pana acum am luat 15 kg masurata dim pe stomacul gol . Sper ca pana la sf sa nu depasesc 25 kg, deja am inceput sa tai dulciurile desi imi e foarte greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Bravo Anne!!!!!
Felicitari si pt col si mai ales pt rezultatele bune ale bebeilor! Fluxurile vor scadea cu aspenter, oricum nu sunt mari, iar ei vor recupera cele doua zile.
Si la noi tot asa, pe baietel l-a prins la inghesuiala si l-a masurat repede, insa domnisoara noastra s-a tot fandosit pe acolo, la mine ea e sus de tot, aproape de diafragma si are spatiu de manevre.
Cand te mai vezi cu dr?
De nastere ati vorbit?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

multumesc pt incurajari si sfaturi.Balanta,daa,azi am fost bine cu moralul....a mai trecut o noapte si ozi cu bine,multumesc lui Dumnezeu.Legat de controlul vaginal,e al 2 facut in toata sarcina.....vedea colul la abdominala,dar nu stiu de ce acum face si vaginal,oricum de la primul control a zis ca e deschis,numai ca nu stiu cat era deschis ca sa fac comparatie cu cel de joi....dar vad marti daca s-a mai dilatat.Bun venit fetelor noi si sarcini pana la capat si usoare.Eu nu am nimic cu nasterea naturala,sincer mi-am si dorit-o,iar bebicii s-au pozitionat fix de la inceput.Ma intorc la citit,ca vad ca a fost activitate,nu gluma.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput