Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

balanta, eu le-am dat cu biberonul, ma mulgeam si puneam in biberon, uneori mai puneam si completare praf
Ema era prea lenesa sa manance si Eva cam micuta, in plus dura cam 30-40 min la fiecare, ca nu aveam cum sa le pun in acelasi timp, si cum zici si tu, le puteam tine la san si sa nu stiu cat au mancat; asa ca am preferat biberonul
eu mi-am luat si cantar, cu preciie la 5g si poti sa-i cantaresti inainte si dupa masa, dc vrei sa stii exact cat au mancat
eu nu am reusit sa le pun pe amandoua in acelasi timp, am inteles ca se poate cat de cat, dar ale mele erau mici rau de tot si n-am putut
am preferat biberonul, asa le puteam da si in acelasi timp, uneori o puneam pe Ema pe canapea, si-i sprijineam biberonul cu o paturica mica si manca singurica mititica...nu stiu de ce eram asa fraiera si nu-l trezeam pe sot sa-i dea

apropo, vezi ca exista niste mameloane de silicon la Philips, minunate, trag mult mai bine cu alea, la mine stangul nu e format bine si nu-l puteau prinde, cu alea il luau si nici nu ma durea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anna, multumesc mult!
cam la ce interval de timp te mulgeai? ce incalzitor de biberoane ai avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

felicitari proaspetelor mamici si multa putere celor care sunt pe final! vad ca aici sunt multe gravidute aflate aproape de termen; asa ca am de la cine invata! mai ales ca pe mine , aceasta sarcina m-a cam prins cu temele nefacute. Ani de zile am studiat cum sa obtin o sarcina dar n-am citit nimic despre ce e de facut dupa! noroc cu voi , ca pe medici nu ma pot baza, ei iau totul atat de usor!
Balanta n-am stiut ca ai fost la Viena si la 12 sapt. Am intrat pe site-ul de la Fetomed dar am vazut ca au mai multe clinici; tu la care ai fost ? daca poti , trimite-mi, te rog , pe privat sau pe mail datele de contact.
Eu am urmatoarea programare la medic la 13-14 sapt.Credeti ca e tarziu pt un cerclaj profilactic? sa-l caut pe medic mai repede?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am alaptat pe Rares la san, pt Bianca m-am stors. Nu am avut cantar, i-am cantarit doar la medic lunar la inceput, apoi mai rar. Eu cred ca acel cantarit inainte si dupa masa nu e decat un motiv de stress si ingrijorare. Marele secret este sa pui copilul la san de fiecare data cand o cere (chiar daca e la 20-30 de minute de la ultimul supt), sa te odihnesti, sa te hidratezi si sa te hranesti bine (nu mult, dar calitativ). La mine au facut minuni ceaiul din seminte de marar (nu aveam decat un pic de colostru dupa cezariana si mi-a adus o prietena o sticla de 2l de ceai din seminte de marar, l-am baut intr-o zi in loc de apa si a doua zi mi s-au intarit sanii si a inceput sa curga laptele) , apoi ceai de chimen si fenicul (astea sunt bune si anti-colici). Eu am avut lapte pentru amandoi, desi fizic nu sunt 'impresionanta' deloc.
Ce m-a ajutat mult a fost de asemeni faptul ca nu am avut deloc rani si ragade (in prima saptamana am folosit o pompa electrica de la maternitate). De asemeni, o prietena (medic de familie) m-a ajutat in una din primele zile de alaptat sa imi desfund canalele (facusem niste galme tari si dureroase si m=a ajutat apasand tare cu degetele de la baza sanului spre mamelon, in timp ce tragem cu pompa electrica)
Nu a fost usor inceputul, pt ca Rares nu stia sa suga, eu nu stiam cum sa il pun corect la san. Dar usor-usor am invatat si a mers treab brici apoi.
Stiu ca sunt mame de gemeni pe forum care au alaptat ambii copii deodata. Sunt pe net poze, filme si articole cu pozitii de alaptat simultan.

Orice s-ar spune, gurita copilului este cea mai buna pompa si cel mai bun stimulent pt lactatie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, azi am mai intrat si eu pe forum, si am stat sa citesc tot de aici.
Adijo, felicitari pentru sarcina, eu habar nu am avut, nemai citind mai pe nicaieri ! Si eu zic ca DT nu prea are sens la gemeni, decat in var. mentionata de Brigit, si ca sunt fff imp. eco (mie dr. meu de fiv mi-a zis ca sunt ff imp eco la 12s si la 18s pentru depistarea anomaliilor cromozomiale) Dar daca vrei si poti merge la Viena, go ahead !

Anabel imi place lista ta, si eu vroiam sa fac ceva asemanator, dar am cedat in fata calculatorului - nu rezist sa mai stau la el..., asa ca apreciez fff mult lista ta.
Eu mi-am propus sa trec de 36 sapt dar mai ales sa aibe peste 2kg prichindeii, asta inainte sa stiu de ce ati zis voi pe aici de"cobit"

Miruna, ce sa-ti spun, eu cred la fel ca degetele alea pe acolo nu prea au ce cauta ... si daca te face sa te simti mai bine, marti cand te duci acolo daca nu e avansat nimic fata de acum, sa ii zici ca vrei sa mai stai un pic in spital, daca te linisteste asta, adica sa nu-ti provoace nasterea, ca nu se stie cat ii mai poti duce dupa degetele alea :) si macar esti mai linistita.

Amary felicitari !!! au avut greutati foarte bune bbii !! Spor la laptic si somnic ! sa creasca mari si sanatosi !

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
14+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo, 14 sapt e chiar optim pt cerclaj profilactic, nu e deloc tarziu. Colul nu e deloc sub presiune, uterul incepe sa se ridice, e perfect. Insa asta nu e o chestie pe care o faci tzak-pak, cred ca tb sa vorbesti inainte cu medicul tau, se iau culturi de col, mie mi-a dat si un tratament pregatitor, era ceva antimicotic, vreo 4-5 zile.

Anna, Laura, multumim pt ca ne-ati impartasit experienta voastra cu alaptatul.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, ma bucur sa te citesc.
Si eu mi-am propus de mult 36 sapt si 2 kg de bucata , iar acum studiind problema mai detaliat am "inaintat " o data de nastere in sapt 37, pe ideea ca in 36 avem cativa sarbatoriti in familie si sa nu imparta ziua cu nimeni, sa fie ziua lor punct.
Orisicum, 36 implinite e just perfect, ai vazut doar ce bbi mari a nascut Amary, cu tot retardul de crestere


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, cand zici de eco 18 s te referi la eco morfologie trimestru 2? Ra


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adijo, ti-am timis de ieri mailul cu fetomed, insa n-am precizat ca eu am fost la sediul central, la privatklinik dobling - pt mine, doar sediul asta exista .
de cerclaj ti-a zis brigit vad. si eu am facut culturi de col inainte. de fapt, asa am si aflat ca am colul deschis: m-am dus la medlife sa imi fac culturi de col (ca acolo am gratis) si fiindca tot aveam gratis, l-am rugat pe dr sa ne uitam la col...dr se ingrozise in fata monitorului. se vedea o cascatura mare (palnia, adica deschizatura orificiului intern iar bucata de col mai aveam doar 1.3 cm . la 14 sapt il aveam inchis si de 2.9 cm iar la 17 sapt...amenintare de avort din cauza colului. fara nici un simptom, fara efort, fara nimic - eu am fost in concediu de risc maternal din saptamana a 9-a.
cred ca maxim in sapt 15 e bine sa faci cerclajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

laura, multumim mult pt detaliile legate de alaptare.
retii cumva daca anumite alimente ce le mancai provocau colici la bb-i? sau oare depinde de fiecare mamica in parte si de fiecare bebe?

Mergi la inceput