Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

sa stiti ca vb voastre si incurajarile voastre mi-au mai ridicat moralul si va sunt recunoascatoare pt asta,o sa-mi impun sa depasesc sapt 35,chiar daca stau lipita de patul de acasa sau spital....imi zisese dr ca la gemeni cam asa e perioada lor,35 de sapt si ca sunt dezvoltati,nu mai sunt considerati imaturi.....balanta,nu stiam de cele doua forumiste ca pomeneau des data nasterii,nu m-am gandit la asta,dar ai dreptate caci fara sa vrem,daca ne intra o ideea in cap,o si indeplinim,chiar daca nu e de bun augur.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

brigit,ai perfecta dreptate ca modul in care gandim,ne poate face bine sau rau....controlul a fost lejer,are mana usoara.Ma rog,dupa m-a deranjat un pic....sau era ideea ca umblase acolo....oricum,im momentele alea incepuse o ploaieee cu tuneteee,si eu sunt fricoasa la tunete,dar deja mi se pareau nesemnificative pe langa vestea primita despre col.Va pup si va multumesc ca ma cititi,ca ma intelegeti si mai ales ca ma incurajati.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Miruna, asa te vreau, optimista si increzatoare.

Balanta, chiar ca ce chestie... Eu la piersicute am inceput sa citesc dupa ce ati scris voi aici de ada, m-a marcat si pe mine povestea ei atunci si cand am vazut ce de gemeniste sunt pe acolo am tras cu okiu constant. Intre timp a fost si cazul deliei, tot asa m-a cutremurat, insa eu sunt de parere ca nu trebuie sa ne lasam influentate. Incerc sa invat din ce li s-a intamplat cate ceva, si sa gandesc ca pana la urma desi le-a incercat soarta a fost totusi de partea micutilor.





Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

miruna stai linistita oricum va fi totul bine ca sa vezi iti dau exemple pozitive ...eu am facut un inventar al gemenilor nascuti pe acest forum...
am nascut la 34 saptamani (cezariana de urgenta) pt ca s-au rupt membranele. Am carat in ziua cu pricina o sacosa cam grea..inconstienta ce am fost. Eva a avut 1970grame iar Fabian 2230 la nastere. Nu am stat in spital decat o saptamana.
34 sapt. si 5 zile, iar greutatile au fost 1800 gr Carla si 2300 gr. Luca
35s si 3z 2kg cu 3.2kg si am stat 6zile in total dupa nastere ca sa vada ca sug si ca cresc in greutate. Nu au avut nev de oxigen, incubator.
36 sapt Sabrina Isabella de 2255 g si Edwin Leonardo de 3250 g.
37 sapt sophia de 2300 si anton de 2650
37 sapt luca a avut 3.4 lg, iar Ianis 3.3 kg.
37s+5 zile cand am nascut un baietel de 3100 si fetita de 2890. kilogramele
37 sapt.si 1 zi.cred ca as mai fi stat,ca se inchisese colul,desi se scurtase.dar bebicii au avut 3060g si 2060 g

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

lista e incompleta dar tot e buna...

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Mooama, 37 s cu 3.3 si 3.4 ce grasuni ;)

Daaaa, astea sunt cateva exemple, multumim mult Anabel. Sa nu uitam de Salexa, cel mai recent exemplu si fetitele ei ambele peste 2 kg la aproape 35 ssta in conditiile incare stiti ca la eco i se spunea ca una din micute nu se hraneste bine si ca ramane in urma.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

esti tare anabel cu studiul tau despre gemenasi...te felicit si multumim pt lista...e fff incurajatoare....te pup

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

miruna
linisteste-te ca nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare
in primul rand la 35s copii sunt perfect dezvoltati si nu vor fi probleme, nu are de ce sa-i tina la incubator
in al 2-lea rand, greutatile sunt f bune, si oricum nu conteaza, Eva mea a avut 1,5kg si nu a stat nici 1h la incubator, au fost perfect sanatoase, nascute la 36s fix

ceea ce nu inteleg este de ce unii doctori mai consulta pe masa, cu degetele, la o sarcina atat de avansata; evident ca daca-si imping degetele pe acolo deschid si colul...asa mi-a facut si mie ala de la Polizu si vai vai, col de 4, nasti, hai sa te internez repede...aiureli, au mai trecut 3 sapt pana am nascut
dupa o sapt am plecat de acolo ca nu ma intelegem cu dr, si m-am dus la municipal, nenea ala nu m-a vazut pe masa niciodata, m-a trimis frumos la eco, si surpriza, colul nu era deschis deloc, numai ca era sters = f f scurt, aproape deloc
eu cred ca cel de la polizu, nu a facut decat sa ma pacaleasca ca sa ma interneze...sau ma rog cand iti indesi degeletel ca taranul normal ca ti se pare deschis....iar el cu degetoaiele lui cica deschis de 4, seara cand a venit o tipa, baga si ea degetele cica eee, sunt numai 3.....si uite asa ma scoara ei cu "degetarul", in loc sa fi facut o eco si sa vada sigur...dar ramana la pararea mea, ca probabil a vrut sa ma sperie ca sa ma interneze, ca el de la inceput a zis ca la 34s ma interneaza, ca era speriat ca sunt gemeni si prin FIV...poate mai vroia si el niste cascaval....ei tzeapa ca m-a suparat si am plecat de acolo...

stai linisti-ta si sa mai rezisti cat vrei tu, desi sunt sigura ca vor fi bine la varsta asta a sarcinii si chiar si la greutati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

si precizez, dupa 3 sapt am nascut deoarece s-a decis sa le scoata pt ca cea mica nu mai lua deloc in greutate...ca altfel ele mai stateau mult si bine, oricum stateau tarnsversal, Ema, cea mare, 2,5 kg, cu fundul in col; nu aveau in nici un caz cum sa iasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, pentru prima oara am reusit sa deschid calculatorul de cand am nascut si am reusit sa citesc ultimele pagini.
Am nascut acum 2 saptamani, la 36 de saptamani, un baietel de 2500 g si o lungana de fetita de 2900 g. Au trebuit scosi mai devreme, de ce mi-a fost teama n-am scapat, baiatul incepuse sa aiba retard de crestere de 2 saptamani. Suntem binisor acum, destul de cumintei, ne chinuim sa recuperam greutatea de la nastere.
Chiar daca nu va pot citi sau scrie mereu, va tin pumnii la toate sa nasteti cat mai aproape de termen, bebei grasi si sanatosi...

Amary 36+ de +

Mergi la inceput