Relatia cu fosta

Relatia cu fosta | Autor: DRAGM

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Am ceva timp de cand nu am mai scris pe acest forum.S-au intamplamulte in viata mea.Sunt o mama singura cu doi copii.De un ansi jumatate ii cresc si ii ingrijesc singura, tatal ii viteaza f. rar.De ceva vreme sunt impreuna cu cineva tot divortat care are un baietel, baietel ce sta cu mama lui.De aprope doi ani nu i-adat voie sa il vada iar acum dupa atata timp , dupa procese inca neterminate pentru program de vizita , mama s-a hotarat sa ii dea dreptul la vizita si sa il poata lua la el.Problema a aparut ca de cand s-a hotrat face tot posibilul sa fie si ea in preajma iar tatal neavand hotrarea definitiva pentru progrmul de vizita considera ca este bine sa se plimbe cu ea si cu copilul si mai rau este faptul ca , daca baietelul e la el si noi stam in parc vine si ea, el considerand ca nu poate face nimic in acesta privinta spunand ca e ok sa stam amandoua in parc atat timp cat copilul se joaca.(ii e teama ca nu il mai vede).Voi ce credeti,ca eu nu pot accepta situatia asta pana se termina procesul.Voi ati sta pe aceeasi banca cu fosta sau ati accepata asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui DRAGM

Buna tuturor!
Am ceva timp de cand nu am mai scris pe acest forum.S-au intamplamulte in viata mea.Sunt o mama singura cu doi copii.De un ansi jumatate ii cresc si ii ingrijesc singura, tatal ii viteaza f. rar.De ceva vreme sunt impreuna cu cineva tot divortat care are un baietel, baietel ce sta cu mama lui.De aprope doi ani nu i-adat voie sa il vada iar acum dupa atata timp , dupa procese inca neterminate pentru program de vizita , mama s-a hotarat sa ii dea dreptul la vizita si sa il poata lua la el.Problema a aparut ca de cand s-a hotrat face tot posibilul sa fie si ea in preajma iar tatal neavand hotrarea definitiva pentru progrmul de vizita considera ca este bine sa se plimbe cu ea si cu copilul si mai rau este faptul ca , daca baietelul e la el si noi stam in parc vine si ea, el considerand ca nu poate face nimic in acesta privinta spunand ca e ok sa stam amandoua in parc atat timp cat copilul se joaca.(ii e teama ca nu il mai vede).Voi ce credeti,ca eu nu pot accepta situatia asta pana se termina procesul.Voi ati sta pe aceeasi banca cu fosta sau ati accepata asa ceva?


daca partenerul meu ar avea un copil dintr-o relatie anterioara, in viata caruia vrea sa fie prezent, da as sta pe banca cu fosta pana se clarifica custodia si conditiile legale in care copilul poate petrece ceva timp cu tata... pana la urma sincer iti spun ca daca as fi in locul fostei si eu as vrea sa stiu ca imi voi lasa copilul in siguranta..si ass vrea sa fiu prezenta la primele intalniri cu tata si noua lui partenera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

De ce nu?
Ti-e teama ca, cine stie, poate ca se reia legatura intre ei?
Pai, daca asta e sa se intample, mai bine sa stii si tu cum sta treaba...Fii mai relaxata, ai incredere in el...daca e sa fie cel pe care-l vrei, o sa ai confirmarea. Dca e sa nu fie...mai bine lipsa.
Da, nadaflorilor are dreptate: e plin forumul de mame ingrijorate, care nu si-ar lasa copilul cu fostul sot fara sa fie prezente...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da. As sta pe banca cu fosta, as discuta amabilitati cu ea si i-as da de inteles ca nu are de ce sa isi faca probleme ca nu m-as purta frumos cu copilul ei sau ca as putea urmari sa-i iau locul in viata copilului. Fosta e si ea o femeie ca si tine, e normal sa vrea sa isi stie copilul in siguranta si e normal sa se teama ca poate intr-o zi copilul ei o sa vina sa-i zica ca tu esti mai buna decat ea ca-i dai voie sa faca X lucru cat e la tine pe cand ea nu e la fel de permisiva.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai de ce sa nu stai pe o banca cu o mamica si copilul ei? Ce are?
E fosta sotie, exact cum si tu esti o fosta sotie. Care este diferenta dinte voi? Niciuna in fapt, nu?
Aveti fiecare copiii vostrii, sunteti fiecare cu copiii vostrii, fiecare dintre copii au un tata, si fiecare tata respectiv mama sunt persoane independente din punct de vedere relational.
Restul e doar in capul nostru.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Daca femeia n-are ciuma, raie sau alte boli transmisibile de ce n-ai sta pe banca cu ea. Nu e ca si cand impartiti patul sau barbatul. E doar o banca. Daca ti-e teama ca lucrurile ar putea sa degenereze si s-ar putea reinstala in viata fostului ei sot inlaturandu-te pe tine atunci e mai bine sa tii minte ca e intelept sa-ti tii prietenii aproape si dusmanii si mai aproape.
Eu una niciodata nu mi-am facut nici o problema referitoare la vreo fosta. Din simplul motiv ca e fosta. Adica deja a fost cu ea, deja a vazut ce-i poate pielea si bune si rele si daca s-au despartit inseamna ca le-a fost clar ca nu mai mergea si o sa le fie la fel de clar ca daca se impaca tot nu o sa mearga. Nu e ca si cand s-au despartit dupa prima cearta acum 2 zile. Odata ce-au trecut prin divort acum cativa ani si in timpul asta ea nici n-a fost de acord ca el sa vada baiatul e clar ca s-a rupt tot intre ei fara loc de intors. La general vorbin trebuie sa fii foarte naiv sa iti imaginezi ca ciorba reincalzita va mai avea acelasi gust si daca cumva el si fosta vor cadea in capcana acestui gand atunci e mai bine pentru tine ca ai scapat de un om pe care nu te puteai baza si poti zice sa le fie de bine ca naivi se gasesc pe toate drumurile, oameni cu scaun la cap ceva mai greu.
O relatie fara incredere e ca o masina fara combustibil. Poti sta in ea oricat vrei ca n-ai sa ajungi nicaieri.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai mai depinde si ce varsta are baiatul (daca cel mic poate sta doar cu tatal sau, ca nu s-a inteles exact din descriere)

Cred ca trebuie sa existe o masura in toate, poate ca la inceput se poate sa iesiti in formatia asta, dar numai pentru scurt timp, pana cand copilul se obisnuieste. Apoi nu mai vad ce rost are ca mama sa mai participe.
Lucrurile astea trebuiesc discutate intre parintii copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DRAGM spune:

Sunt de acord cu tine A_Iulia.
Varsta baiatului este de sapte ani.Deja a dormit o seara impreuna cu tatal lui si a fost o seara super.Nu a intrebat de mami si a stat si a doua zi.Concluzia, nu poti spune ca mama trebuie sa fie mereu alaturi si prezenta in preajma lui la fiecare miscare.Sunt in aceeasi situatie.Credeti ca daca cunosti mama poti schimba ceva?Daca tatal accepta noua mamica ce rost are sa o cunosti tu?Esenta din punctul meu de vedere este sa ii dai tatalui liberatea de a participa la cresterea copilului impruna cu noua mamica si sa ai incredere.Tu nu poti decat, sa constati ceva care iti face placere sau nu in legatura cu viitoare mamica si nu cred ca daca nu va place noua mamica , tatal nu mai vede copilul??Eu nu vad rostul plimbarilor si statului impreuna pentru ca, daca dai peste o mamica care nu iti place(si uneori poate fi mamica care ti-a stricat familia si singur nu iti place) si tatal are sentinta cu program de vizita, ce faci?Sunt de acord ca atunci cand sunt zile de nastere parintii trebuie sa fie impreuna pentru copil sau in alte cazuri, dar in situatia de mai sus in conditiile date eu nu ma voi putea apropia de copil daca vom fi amandoua mereu la joaca , in parc etc...atunci cand sutn zilele de vizita pentru tata.Voi unde credeti ca ar veni copilul in parc la mine sau la ea????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sunt convinsa ca situatia nu va persista vesnic asa si vei avea ocazia sa te apropii de copil dar exprimarea "noua mamica" mie nu imi place. Nu esti noua mamica a acestui copil esti doar noua sotie a tatalui lui. Daca as avea copil si as divorta nu mi-ar conveni deloc ca noua iubita a fostului meu sot sa-si asume rolul de noua mamica a copilului meu. Cata vreme eu sunt inca in viata eu si numai eu sunt mama copilului meu. Mai mult decat atat cred ca as face o criza de isterie daca copilul meu i-ar zice mama acelei femei indiferent daca mie imi place de ea sau nu (poate sa imi fie ea si cea mai buna prietena de pe pamant si tot nu as privi cu ochi buni treaba asta). Pana la urma e copilul meu si sange din sangele meu.

Intrebi asa: "Credeti ca daca cunosti mama poti schimba ceva? Daca tatal accepta noua mamica ce rost are sa o cunosti tu? Esenta din punctul meu de vedere este sa ii dai tatalui liberatea de a participa la cresterea copilului impruna cu noua mamica si sa ai incredere."
Eu sunt de parere ca e evident ca poti schimba ceva si e normal sa vrei sa o cunosti pe respectiva femeie cata vreme participa la educatia copilului tau. Tu ai avea incredere sa-ti lasi copiii cu noua prietena a tatalui lor fara sa o cunosti, doar asa ca o stie el si deci e ok? Daca el e orbit de dragoste pentru ea si ea e o dezaxata care ii uraste pe copiii mi se pare logic sa te opui vehement si astfel intalnirile respectivei cu copilul nu vor mai avea loc. Toata ideea cu aceste vizite este ca tatal sa faca parte din viata copilului nu neaparat si noua lui familie. Zicea in prima postare ca aproape 2 ani nu a fost de acord nici ca tatal sa vada copilul deci nici in el nu avea incredere atunci, cum ar fi putut avea in tine asa fara sa te vada macar?
Mai zici si ca "tu nu poti decat, sa constati ceva care iti face placere sau nu in legatura cu viitoare mamica si nu cred ca daca nu va place noua mamica, tatal nu mai vede copilul?? Eu nu vad rostul plimbarilor si statului impreuna pentru ca, daca dai peste o mamica care nu iti place(si uneori poate fi mamica care ti-a stricat familia si singur nu iti place) si tatal are sentinta cu program de vizita, ce faci?" - cum ce faci? simplu, ii spui tatalui ca are acces la copil numai el, nu si respectiva si se duc doar el si copilul in parc si la joaca si asa mai departe. Pana la urma e drept de vizitare nu custodie comuna din cate inteleg.
"eu nu ma voi putea apropia de copil daca vom fi amandoua mereu la joaca , in parc etc...atunci cand sunt zilele de vizita pentru tata.Voi unde credeti ca ar veni copilul in parc la mine sau la ea????????????" - pai ideea ar fi sa vina la tatal lui, ca dupa cum ziceam si mai devreme scopul e sa se apropie copilul de tata nu de tine.
Nu iti face probleme ca se va apropia si de tine in timp dar nu mai fi asa reticenta in a o lasa pe fosta sa te cunoasca, e normal ca femeia sa vrea sa stie cu cine isi lasa copilul. Practic esti ca o bona pentru copilul respectiv cata vreme e cu tine si daca la bone mama copilului poate face casting si o alege pe cea care ti se pare mai ok la prietena fostului sot nu poate face casting dar nu inseamna ca gata merge pe incredere oarba si asta e. O sa te cunoasca, o sa vada ca nu esti vreo psihopata, o sa se relaxeze si o sa va lase in pace. Dar asta poate sa mai dureze inca o vreme.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu esti nici o "noua mamica", esti doar prietena tatalui, mai tarziu poate si sotia lui. Copilul are o singura mama, pe "fosta". La cum ai scris, ma astept sa-i ceri baiatului sa-ti spuna si tie "mama". Nici nu este obligatoriu sa asisti la toate intalnirile tata-fiu de acum, imediat dupa divortul lor. Se pot distra foarte bine si impreuna, poate au nevoie de timp pentru ei doi, poate mai au de vorbit, de clarificat, s-auschimbat multe pentru baiat. Este destul ca vine la voi acasa. Cred ca mama lui il insoteste pentru ca, pur si simplu, nu doreste sa se desparta de copil in timpul liber (cand vine la voi acasa, asta este, trebuie sa-l lase singur). Poate si copilul o roaga sa ramana. Ar fi pacat sa provoci un scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

DragaM, si mie mi se pare exagerat la 7 ani ca mama sa procedeze asa. Copilul poate sa sune mama in orice moment si sa se duca acasa, daca nu ii mai face placere "anturajul".
Fii-mea are 8 ani si iese de la 1 an cu tatal ei, fara niciun insotitor.

Sunt de acord cu tine ca sunt acceptabile iesiri de ziua copilului, sau la un eveniment, dar nu asa, mai mereu, in parc cu totii, de parca ar fi un copil mic. Si tatal are drepturi si este de admirat ca incearca sa si le recastige, oricum instanta nu mai ia in calcul prezenta unui insotitor la asa o varsta a copilului.

Copilul trebuie incurajat sa relationeze cu ambii parinti si separat.

In ceea ce priveste titlul de "noua mamica", nici eu nu ma dau in vant dupa el, desi recunosc ca mi-a facut mare placere cand fetita mea imi povestea ca prietena lui tati a spus ca atata timp cat ei sunt impreuna, ea are doi copii (ea avand doar un baietel). Mi se pare o dovada de apropiere si de intentii bune. E bine sa nu faci apropierea asta cu forta, in fine, probabil ca stii ce si cum cata vreme ai deja copiii tai.

Imi dau seama ca nu ti se pare rezonabil ce se intampla, daca te ajuta cu ceva, nici mie nu mi se pare, dar din pacate nici nu stiu ce poti face mai mult. Lasa-i pe ei sa hotarasca ce si cum, cu timpul lucrurile se vor aseza.

Mergi la inceput