cate randuri de haine pt bebe la botez?

cate randuri de haine pt bebe la botez? | Autor: annnna35

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!

Duminica 10.06 sunt nasica si am o nelamurire: trebuie sa cumpar doua tinute pt bebe? adica s-o imbrac si acasa, inainte de biserica, apoi cu alte lucrusoare dupa botezul propriu-zis? voi ce stiti? sau cum ati procedat?

Multumesc pt raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui annnna35

Buna ziua tuturor!

Duminica 10.06 sunt nasica si am o nelamurire: trebuie sa cumpar doua tinute pt bebe? adica s-o imbrac si acasa, inainte de biserica, apoi cu alte lucrusoare dupa botezul propriu-zis? voi ce stiti? sau cum ati procedat?

Multumesc pt raspunsuri!


simbolic are fi doar o tinuta, ca sa subliniezi a le returnezi parintilor un copil "nou" imbracat (de fapt el la botez se imbraca in Hristos, hainele pe care le pun nasii sunt pur simbolice)...

daca parintii au pretentia sa-l imbraci si de acasa pentru biserica si tu accepti faci si asta, daca vrei tu sa faci lucrul asta fara sa ti se fi cerut..iar e ok si e treaba ta...

eu cand am fost nasa am imbracat bebele doar de laz biserica catre casa si am mai avut hainute in pachetul de cadou, dar de acasa l-au imbracat parintii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu am cumparat un singur rand de haine

depinde si de "moftul" parintilor, rudelor si de ritualurile carora li se supun

si mie imi spunea cineva ca trebuie sa cumpar ca nasa 2 seturi de haine de botez, unul de dus la biserica si altul in care sa plece de la biserica insa mi s-a parut ridicol. Botezul se face in spirit, nu conteaza sa schimbi tinuta bebelusului. Am preferat sa cumpar hainute obisnuite pentru bb, in schimb, precum si o bratarica + o cruciulita de aur pe care sa le sfinteasca preotul in timpul botezului. Iti dai seama ce nonsens sunt aceste tinute fastuoase de botez? in care bb abia respira printre satin-uri, dantele, fermoare, elastice, bretele etc. Curata ostentatie ! Una ajunge, zic eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

eu am cumparat un singur rand de haine

depinde si de "moftul" parintilor, rudelor si de ritualurile carora li se supun

si mie imi spunea cineva ca trebuie sa cumpar ca nasa 2 seturi de haine de botez, unul de dus la biserica si altul in care sa plece de la biserica insa mi s-a parut ridicol. Botezul se face in spirit, nu conteaza sa schimbi tinuta bebelusului. Am preferat sa cumpar hainute obisnuite pentru bb, in schimb, precum si o bratarica + o cruciulita de aur pe care sa le sfinteasca preotul in timpul botezului. Iti dai seama ce nonsens sunt aceste tinute fastuoase de botez? in care bb abia respira printre satin-uri, dantele, fermoare, elastice, bretele etc. Curata ostentatie ! Una ajunge, zic eu :)


da si eu gandesc la fel, oricum "pe vremea mea" nu erau inute din astea (in romania) dar si acum c si atunci as prefera sa iau un set de haine normale decat farafastacurile alea inzorzonate si inutile... hainele sa fie noi, frumoase si de calitate a.i. parintelu isa-i fie drag sa mai imbrace bebele si dupa eveniment cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Va multumesc pt raspunsuri!

Sunt de acord cu voi, am cumparat o singura tinuta, hainute simple frumoase, de calitate, pt ca nici mie nu-mi plac tinutele alea fastuoase si kitsch-oase, pe care nu le mai poate purta niciodata dupa aceea.

Am mai luat un rand de lucrusoare pt a doua zi, cand se face baita lui bebe (se ia mirul) se zice la noi).

Mergi la inceput