Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

bunaa...

Bianca mea sper sa ia macar aceleasi note de la simulare , la examensi atunci vom avea mai multa liniste

eu merg pe ideea ca daca va merge la un liceu bun are sanse mari ca mai tarziu sa faca o facultate buna ....anturajul conteaza foarte mult ei fiind la varsta ...,, stiu eu ,,


am avut ocazia sa merg la acum vreo 2 sapatamani la liceul Victor Babes.Nu este un liceu foarte bine cotat , dar am ramas uimita de disciplina , siguranta si seriozitatea celor implicati. Adevarat ca am inteles ca ei se consulta si implica familia foarte tare ,iar elevii au cam inteles cum sta treaba.Deci...se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu detin una bucata nepot care va da admiterea la liceu,adica acea evaluare nationala.
bun.
terminat 8 clase el, terminate si noi,adica :mamita,mam'mare si doua tanti Mita (eu si sora mea gemana).dupa rezultate senzationale,exceptionale etc etc cadere libera din clasa a sasea.
acum speram sa ia un rezultat decent.
s-au afisat pe edu.ro modelele de subiecte la romana si matematica.
cu mine se pregateste la limba romana,cu gemanuta mea la matematica.
dialog:
asculta-ma ca stiu tot.
pun cateva intrebari,enervat imi raspunde:tu nu stii sa intrebi, pt ca eu stiu raspunsurile!

http://www.mateinfo.ro/programa-evaluare-nationala-matematica-2011
http://subiecte2012.edu.ro/2012/evaluarenationala/
http://www.clopotel.ro/edu/invatamant/Evaluare_Nationala/

acestea sunt niste linkuri ajutatoare.
personal, la limba si literatura romana, incerc macar sa obtin cam tot ce se poate obtine din subiectul I si II,pentru ca nu am sanse la subiectul III,decat teoretice.

elementele de prozodie imi mananca jumatate din viata,iar figurile de stil si sintaxa frazei,celalalta jumatate.
mai respir nitelus la vocabular.

cat priveste liceul ales?
depinde de cat de onorabila va fi media de la evaluare.
oscilam intre Petru Maior, Airinei, visam ,visam la Lovinescu.

despre Victor Babes?
eu am facut acolo liceul Sanitar.pe vremea mea era o inchisoare din care ieseai cu o meserie,fara sa stii practic nimic altceva.
poate s-au mai schimbat lucrurile.cine stie?
in orice caz ,amplasarea lui langa Insitutul Oncologic inca imi da fiori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai sunt 5 zile.

Fii-mea e cand jos cand sus.
La subiectele puse pe edu.ro a luat peste 9. La alte subiecte/modele de evaluare din culegeri a luat si 6 la mate si 8 la romana.

Concluzia: si eu sunt la fel cand optimista, cand pesimista.

Si chestia asta ma omoara incetisor, incetisor.

Acuma am descoperit ca a uitat gradele de comparatie ale adjectivului si confunda adverbul cu atributul.
Confuzia asta o face din clasa a V-a. Sunt 4 ani de cand ii spun adverb-verb deci sta pe langa verb, ea o tine pe-a ei.

La scoala au in fiecare zi de la 8 la 10 pregatire cand la mate cand la romana.

Profesoara de la meditatii romana m-a intrebat daca vreau sa faca si duminica. I-am raspuns afirmativ. Daca nu o tin in priza se pierde. Asa functioneaza ea mai bine.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@viviana, a mea nici nu mai lucreaza. Ca nu se ingrasa porcul in ajun. Maine are un test important la japoneza, de trei zile repeta pentru el. In seara asta ma intreaba daca are voie ca maine sa-si cheme cativa prieteni sa joace " Colonistii...", ca s-a plictisit de repetat la japoneza. Pe de alta parte nici eu nu o verific, de exemplu, n-as putea spune ce note a luat la testele pe care le face sau ce lacune are...Mama denaturata. Dar asta ma ajuta oarecum in perioada asta stresanta. Asta si volumul de munca de la serviciu. Imi tot repet ca va fi bine, sa am incredere in ea. Ii mai incurajez si pe altii.
Sus moralul, va fi BINE!!!!!




"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

eu chibitez alaturi de prietena mea... 9.96 pe toti anii lasa loc si greselilor. Asa cum ar fi normal, un 10 la mate si un 9 la romana i-ar permite sa aleaga ce vrea (adica Mishu!). Daca insa e cascat baiatul si ia 9 la mate, nu are inspiratie si rupe un 8 la romana, alege din plutonul doi (Sincai, probabil). Daca insa e o zi neagra, de betie, cu 7 la mate si 7 la romana Scoala Centrala va fi o optiune decenta. Presupunand insa ca doarme efectiv si ia 5 si la una si la cealalta, alege intre Liceul Sportiv (mate) si Colegiul Sf. Iosif. Analizand la rece nu e nici o tragedie indiferent in ce situatie se afla dupa examen. Asa ca, stau relaxati si mizeaza ca va fi bine. Eu ma ocup de masaj!
e greu pentru cei care nu stiu ce profil sa aleaga. Mate info merge numai daca a invatat in generala la mate. Liceul economic este o alegere buna pentru cei cu simt practic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai sunt 4 zile.

I-a chemat dimineata la 8.30-9.00
Se pare ca examenul va incepe la ora 10.

Dupa-amiaza e festivitatea de premiere.
Adio scoala si bun-venit liceu!


Fii-mea se simte mai binr cand repeta si faptul ca mai face meditatii ii ofera un plus de sigursnta.
Dar, cred ca nici cu repetatul nu se prea omoara din moment ce am prins-o cu "Jocurile foamei" pusa strategic in caiet.

Singura parte proasta e ca are emotii si adoarme foarte tarziu.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

viviana,
elevii confunda adverbul cu atributul, cand adverbul isi schimba valoarea gramaticala si devine adjectiv determinativ.
de ex: Eu merg repede. clar, repede e adverb ca parte de vorbire, complement circumstantial de mod,ca parte de propozitie.
cand spui : Mersul repede ma oboseste. Repede devine adjectiv determinativ prin conversiune si are functia sintactica de atribut adjectival.
solutie:
partile de vorbire sunt actorii, iar partile de propozitie sunt roulurile pe care "actorii" le pot juca. un actor joaca mai multe roluri, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

asta cu " Jocurile foamei" e boala grea...si bag seama ca se transmite...

Si a mea doarme putin din cauza gandurilor. Sa le dam ceva homeopat...? Sau mai bine sa se perpeleasca nitel?




"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pe mine ma ia groaza cand va aud, mai ales pe Viviana.
Teodora face cate un test-doua pe zi...habar n-am ce confunda cu ce si n-am nici un reper, nici o nota la nici un test.
A fost zilnic la scoala, la o pregatire...tot asa, ea stie ce face.
O avea emotii, dar asta n-a impiedicat-o sa umble teleleu ieri cateva ore. Iar sambata si duminica are concurs la atletism, exclus sa invete ceva (mai ales ca noi n-o sa fim acasa).
Interesant mi se pare ca noua directoarea ne-a spus sa fie copiii la scoala pana in 8.30, ca incep la 9. Ma gandesc totusi ca vor afisa ora, odata cu salile de examen si impartirea lor pe sali.
Nu pot sa zic decat: Doamne ajuta!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Si pe ai nostri tot la 8,15-8,30 i-a chemat. Cica la 9,00 incepe.

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput