Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Alt barbat.....chiar si sexual e exact ce-ti trebuie.Ai o varsta la care in mod normal creierul functioneaza dupa alte principii.Ai nevoie sa faci sex intens cu altcineva.Ai sa vezi ca o sa te simti din ce in ce mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

Am plecat pentru prima oara in strainatate...Am fost cu altcineva acolo...


Si ce te opreste sa fii cu altcineva si acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Vreau sa ma detasez total de el...vreau sa ma simt eliberata de el inainte sa fiu cu altcineva. Oricum acum nu as fi capabila de o relatie normala, m-a intoxicat intr-un fel cu boala lui psihica...nu am incredere in nimeni si cred k la un moment dat toata lumea face rau...

Din cauza lui, cred k nu merit sa fiu cu o persoana care sa ma iubeasca cu adevarat. Sunt constienta k mi-a bagat numai tampenii in cap, problema este k nu pot scapa de ele...ma simt ultimul om dupa pamant...

Candva ma acceptam cu defectele si calitatile mele, nu aveam complexe, eram pur si simplu multumita exact asa cum sunt...acum am devenit extrem de complexata din toate punctele de vedere, vad doar o fiinta plina de defecte...pt k el a mi-a scos la suprafata doar defectele si mi-a adaugat si unele pe care nu le am...

Incerc acum sa ma desprind de el, pt k stiu k este o fiinta josnica, care nu se va schimba niciodata si imi voi pierde anii cu el...si cum zicea si emilia_m ori ma omoara, ori il omor...

Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

Emilia_m cred ca ai descris exact situatia mea...ma simt franta, debusolata si plina de ura fata de o persoana pe care candva am adorat-o din toata inima...candva mi-as vi dat viata pt el, acum, cum spui tu, imi vine uneori sa-l omor, sa-l vad disparut...

Am incercat sa-ti trimit PM dar forumul spune ca nu accepti mesaje private...

E atat de greu cand cineva iti intoxica atat de mult sufletul si tot ce ai fost candva...


Alma, eu accept mesaje private. Problema e ca tu nu ai mesageria privata activa. Odata logata la forum intra la profil personal si gasesti acolo optiunea de activare a mesageriei private.

Stiu ca e greu sa vezi cum erai candva si cum esti acum dar de dragul tau trebuie sa te scuturi de ce-ai devenit si redevii ce-ai fost. Trebuie s-o faci mai ales de dragul tau, de dragul tineretii tale, dar si de dragul parintilor tai, de dragul prietenei tale, de dragul celor care te sustin si te sfatuiesc aici pe forum. Just walk away from him!

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

E atat de aiurea situatia...ma simt k intr-o cusca... inainte nu intelegeam de ce totusi face lucruri frumoase pt mine si se poarta uneori extrem de frumos...pana am citit faza cu psihopatii...

Chiar este posibil ca o persoana sa faca anumite lucruri doar pt el si aparent pt celalalt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Alm@, uite cum sta treaba: esti intr-un impas emotional, de fapt intr-un blocaj in toata regula. In mod firesc, o femeie la 28 de ani este matura, poate rasturna munti, este perioada cea mai intensa a vietii ei. Ce faci tu in perioada asta? Esti blocata.
Sa-ti spun cateva cuvinte despre el: un barbat nu spune despre relatiile anterioare ca-s nenorocite; macar pentru ca ce naiba de barbat e ala care recunoaste ca l-a nenorocit o femeie? Asta trebuie sa fie primul semnal de alarma pentru orice femeie: un barbat care se crede napastuit de fosta. Nu ca n-ar putea fi adevarat...dar nu e un subiect "barbatesc". Apoi, sincer, e greu de crezut ca va uita "derapajul" tau. Ce te-o fi mancat limba...asta e alta poveste. Ma indoiesc, insa, ca va accepta pe viitor fapta ta. Nu e stilul. In schimb, e clar care-i stilul, daca te cafteste, injura, injoseste.
Probabil ca-l iubesti. Nu vad pentru ce o femeie accepta tratamentul asta. Si isi si imputa o gramada de lucruri.
Daca te hotarasti sa plecati pe drumuri diferite, sunt multe oportunitati. Daca inca nu esti hotarata, asta-i altceva, da-ti ragaz sa te hotarasti.
In faza asta, eu nu te vad hotarata. In pofida tuturor lucrurilor care le spui despre el.

Ca barbat, pot sa spun ca in general barbatii nu apreciaza femeile care se lasa calcate in picioare. Poate la inceput e vorba de razbunare, poate orgoliul masculin doreste dovezi; dar odata obtinute, nu mai ramane nimic de "cucerit". Poate ca asta e valabil si invers...dar chiar nu mai reprezinti nimic in ochii lui. Asta inseamna ca nu poti avea un viitor cu un om pentru care nu mai existi, decat episodic, printre palme si injuraturi. Chiar daca esti abuzata, deci esti o victima, nu ai nici o scuza ca ramai in starea asta. Decizia e la tine si, oricat de greu va fi, va trebui sa o iei. Reda-ti libertatea, reda-i si lui libertatea, sa fiu sincer am cunoscut femei si barbati ingrozitori intr-o relatie, dar fermecatori dupa ce au reusit sa treaca mai departe, in alte relatii. Parca erau alti oameni. Poate chiar erau.
Ar trebui sa o terminati de comun acord, cu zambetul pe buze; daca nu este posibil, orice sfarsit e bun. Doar sa se produca si sa va dea sansa de a merge mai departe. Pe drumuri diferite.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Am fost cu altcineva, pt k am crezut k este o metoda sa ma eliberez de el si de controlul lui, de umilinte si de bataia de joc, pt k imi distrugea viata in orice secunda si eu park nu aveam nicio putere sa o opresc...cel mai mult m-a ranit k atunci cand imi era mai greu, nu a fost langa mine decat sa ma injoseasca si sa ma umileasca... imi era atat de greu acolo, eram singura pt prima oara si el constant ma ataca...

Nu am reusit sa ma eliberez de el, chiar daca am fost cu altcineva, asa k am decis sa-i zic , crezand k o sa plece el... k o sa ma umileasca si o sa plece...m-a uimit atitudinea lui, dar acum stiu k probabil atunci ink mai eram de cucerit poate...

La inceput fosta lui era o nenorocita, o proasta pe parcus a devenit frumoasa, desteapta, nu o proasta retarda k mine care nu-i ajung nici l degetul mic....aproape zilnic o ridica p ea in slavi, ma cobora p mine...eu deveneam aia nenorocita si proasta care nu ii ajungeam la degetul mic fostei...m-a facut sa ma simt un nimik...cand ii reproseam asta, cik glumea, k vrea sa ma faca geloasa, k vrea sa vada dc imi pasa ... stupid... toate erau mai k lumea k mine, eu eram curva, proasta, retarda , zi de zi...si peste 5 min imi zicea ca sunt frumoasa, k ma iubeste, k s extraordinara , k s iubirea vietii lui :(

Mi-a dat doar o palma o data, recunosc k si eu am dat in el cum am putut...inainte credeam k dc nu ma loveste, este totul ok, insa efectele psihice ale abuzului emotional m-au distrus complet...

Multumesc Rufus pentru raspuns...e bine sa aud si parerea unui barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus eu nu cred ca se poate cu zambetul pe buze,nu in cazul ei,nu in alte cazuri.Temperamentala fiind eu ii dadeam cu tigaia in cap si gata de la prima atingere,pe bune daca nu.

Complacerea in situatia de victima e parte a angrenajului....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

In anii astia, abuzul emotional, verbal, psihic m-au pus la pamant... credeam k dc nu este si fizic, e totul ok, ma minteam singura... Doar o singura data am primit o palma, pe care i-am intors-o cu o alta ocazie...in rest, manipularea, minciunile, jignirile, umilintele m-au facut sa fiu aceasta fiinta patetica de astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Emilia.m eu mi-am activat mesageria privata dar imi spune la fel "Scuze, emilia.m nu accepta mesaje private" ... As vrea sa vorbim.

Mergi la inceput