Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu mai ai ce sa speri....bucura-te ca esti tanara,acum ain experienta,din punctul tau de vedere nu ai ce sa regreti...a fost inca un punct pe lista ta de viata.Incearca sa inveti din asta sa stii ca tu esti cea mai frumoasa,desteapta si meriti ce e mai bun.Repeta-ti asta in fiecare zi de o mie de ori,in fata oglinzii.

Nu mai incerca sa intelegi..asa cu credem in Dumnezeu,asa nu mai incerca sa cercetezi.Ia ca atare aceasta experienta de viata,da-o in subsol si gata.Si maine e o zi.......stii tu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

Nu stiu exact la ce intrebari am evitat sa raspund, daca te referi la ce fac in afara sa ma plang, raspunsul e urmatorul : incerc sa-mi ocup cat mai mult timpul liber, ma plimb, ies in oras, vorbesc cu unele persoane, ma ingrijesc mai mult, fac sport si alte lucruri care imi fac placere.


Multumesc pentru raspuns. Asta este foarte bine, dar fa tot posibilul sa iti umpli si gandurile, cu ceva frumos. Ca un sertar, arunca tot ce este vechi si umple-l cu lucruri noi. Si vino sa ne povestesti!

Te-am mai intrebat: cumva te-a cerut de sotie pe ultima suta de metri sau te santajeaza cu ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Nu m-a cerut de sotie acum...vorbeam candva despre asta, insa nu era nimic concret cu planuri. De santajat, santajeaza emotional si ameninta uneori...se victimizeaza, se lamenteaza, ma invinovateste pe mine, intr-un fel devine el o victima, apoi ameninta cu chestii de genul te bat, te fac eu, o sa-mi platesti, iti arat eu cine e mai smecher decat o tarfa...si lista mai poate continua.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Va multumesc tuturor pentru ajutor. O sa mai postez uneori cum mai decurg lucrurile...
Mi-ati fost de mare ajutor sa inteleg ca nu sunt eu nebuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai nu esti fetita,esti normala,ala e defect.....tu bucura-te de viata si cand va fi sa fie vei sti ce sa faci.....acum ai o experienta in plus....bine ca s-a terminat.Normal ca poti sa ne tii la curent....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Buna!
Am citit si eu povestea ta, iar faptul ca ai rezistat atat de mult langa un asa om,dovedeste ca intr-adevar l-ai iubit si ca ai sperat sa se schimbe.Stiu ce inseamna asta. Stiu si ca e greu, te simti furioasa, neputincioasa, dezamagita ca ti-ai pierdut atata timp incercand sa faci lucrurile sa mearga. In urma cu doua luni am pus si eu capat unei relatii de doi ani jumate.Nu mai suportam jignirile si faptul ca apoi isi cerea scuze si imi promitea ca se va schimba.Nu-si putea controla nervii.Ma ametea mai tare. Nu puteam face pasul decisiv pentru ca mereu speram intr-o schimbare.Imi doream ingrozitor de tare lucrul asta si parea ca si el dar...M-am simtit la fel, vinovata ca nu am mai putut lupta, ca daca as fi putut face mai mult etc. Nu puteai face nici tu mai mult de atat.Esti constienta de asta. Asculta-te pe fete, ca stiu ce-ti zic.Pe mine m-au ajutat sa realizez ce traiesc si ce trebuie sa fac.Credeam ca daca ma jigneste doar atunci cand se enerveaza foarte tare, nu e abuz, ci doar ''isi descarca nervii''. Atat de tare m-a afectat si pe mine incat si acum ma doare.Dar o sa treaca definitiv, sunt convinsa. Incearca sa nu te mai invinovatesti pentru nimic, nu ai de ce.Increderea in tine o sa ti-o recapeti,dar tot cu ajutorul tau. Sentimentul ala de libertate, faptul ca ai avut curajul si ai spus stop, o sa-ti dea o senzatie nemaipomenita.

Eu am avut puterea sa ma opresc si sunt mandra de mine.Fii si tu mandra de tine! te pup!

Povestea mea e aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172046&nm=Buna-fetelor-Am-mare-nevoie-de-un-sfat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Hapiness, ti-am citit povestea, imi pare rau ca ai trecut prin acelasi lucru ca si mine, insa ma bucur ca ai reusit sa te desprinzi mai repede.
Relatia asta abuziva m-a afectat enorm pe toate planurile.

M-au ajutat enorm persoanele de pe acest forum, desi nu ma cunosc personal, chiar si-au dat interesul sa ma ajute, lucru pentru care sunt recunoscatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@
Relatia asta abuziva m-a afectat enorm pe toate planurile.

Dumnezeu i-a daruit omului doua ajutoare: speranta si ignoranta. Intre ele, ignoranta e mai sigura. V.Hugo

Cred ca ai sperat destul , este cazul sa ignori de-acum!

Citat:
citat din mesajul lui Alm@
M-au ajutat enorm persoanele de pe acest forum, desi nu ma cunosc personal, chiar si-au dat interesul sa ma ajute, lucru pentru care sunt recunoscatoare.



Iata ce am gasit scotocind pe net , ideea o stiam dar am vrut s-o editez exact sau ma rog aproape exact : Cere ajutor cerului si Dumnezeu iti va trimite oameni potriviti. Nu este nevoie decat de a vorbi cu oamenii despre problemele tale. Vor fi inspirati sa te ajute, numai daca Dumnezeu a gasit ceva placut in ei.Octavian Sarbatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

M-au ajutat enorm persoanele de pe acest forum, desi nu ma cunosc personal, chiar si-au dat interesul sa ma ajute, lucru pentru care sunt recunoscatoare.




Prima si ultima care va inchide usa ta, vei fi tu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

Citat:
citat din mesajul lui Alm@
Relatia asta abuziva m-a afectat enorm pe toate planurile.

Dumnezeu i-a daruit omului doua ajutoare: speranta si ignoranta. Intre ele, ignoranta e mai sigura. V.Hugo

Cred ca ai sperat destul , este cazul sa ignori de-acum!

Citat:
citat din mesajul lui Alm@
M-au ajutat enorm persoanele de pe acest forum, desi nu ma cunosc personal, chiar si-au dat interesul sa ma ajute, lucru pentru care sunt recunoscatoare.



Iata ce am gasit scotocind pe net , ideea o stiam dar am vrut s-o editez exact sau ma rog aproape exact : Cere ajutor cerului si Dumnezeu iti va trimite oameni potriviti. Nu este nevoie decat de a vorbi cu oamenii despre problemele tale. Vor fi inspirati sa te ajute, numai daca Dumnezeu a gasit ceva placut in ei.Octavian Sarbatoare


Asta e foarte frumos. Am s-o tin minte.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput