Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

Am facut multe lucruri pentru el, am renuntat la multe lucruri care mi imi faceau placere.Unele lucruri mici la care am renuntat (nu m-am mai plimbat la un moment dat cu o prietena, deoarece constant suna si i se parea k aude ceva sau k fac altceva sau la cumparaturi de cateva ore) la inceput mi se parea k este un pret mic pentru un om "minunat" si credeam k este doar afectat de fosta relatie si k in scurt timp isi va reveni.
Insa cu cat renuntam mai mult, cu atat pretindea mai mult, la un moment dat ajungandu-se la jigniri si injuraturi din motive extrem de stupide. La orice pas eram proasta si incapabila, c--va, t--fa... insa atunci eram naiva si inocenta si credeam in oameni, credeam doar in bunatatea oamenilor. I-am gasit diverse motivatii, sperand k se va schimba...Plangeam si in fata lui si ii explicam k este gresit ce face, k o sa ma indeparteze. Mereu zicea k ma prefac sau k exagerez...
Si la fel, cu cat acceptam mai mult si nu plecam, cu atat se adanceau jignirile si injuraturile, nu auzisem in viata mea asemenea jigniri si injuraturi, atat de dure si menite fix sa atace ceea ce ma durea mai tare. Tot ce ii spusesem eu in legatura cu familia mea, se intorcea impotriva mea intr-un mod extrem de umilitor.
Ajunsese sa-mi fie frica de orice, oricand si aproape m-am izolat in casa k sa nu mai existe motive de cearta, de jigniri, de umilinte...casa era locul meu de "confort". Insa degeaba, tot se gaseau motive sa ma jigneasca, k ma culcam prea tarziu si ma trezeam tarziu, deci sigur faceam ceva... Am inceput sa mint prietenii care ma invitau prin oras sau pe la ei, gaseam diverse motive sa nu ies cu ei.
Insa indiferent ce faceam, tot nu era bine, ca tot mai ma duceam din an in paste la doua prietene si erau motive bune de cearta. Ma duceam o data pe luna si imi reprosa k ma duc mereu... Pe una din ele nu o suporta deloc si imi zicea sa termin cu ea k el nu o suporta si nu o bag eu in viata lui fortat. Insa este prietena mea cea mai buna, asa k i-am zis k nu am bagat-o in viata lui, k suntem prietene de multi ani. Multa cearta pe acest motiv...
Apoi frustrarile au inceput sa creasca, stres continuu k nu fac nimic bine...Existau bineinteles si momente "fericite" in care zicea k se va schimba k ma iubeste... si inevitabil o lua de la capat... Chiar si cand mergeam pe strada cu el, nu stiam unde sa ma uit ca sa nu cumva sa zica el ca ma uit la vreunul...oriunde ma uitam, trebuia sa existe un barbat, ar fi trebuit sa ma uit in pamant k sa nu iasa cearta. Trebuia sa fiu atenta si la cele mai mici gesturi...trebuia sa fiu mereu in garda...de exemplu ne plimbam si i-am dat drumul la mana ca sa imi aranjez parul, culmea a fost k in fata noastra dar destul de departe era un baiat...scandal, crize k i-am dat drumul ca am ceva ceva cu ala si nu am vrut sa vada ala k sunt cu cineva...
De cateva ori m-a injurat si jignit in plina strada...odata pentru ca ma adusese la el cu masina prietena mea cu prietenul ei. In timp ce ma injura si jignea, am vazut o fata pe care o cunosc, i-am zis sa inceteze acum ca o cunosc pe respectiva, dar atunci mai rau a facut, intentionat.
Sunt doar o parte din lucrurile pe care le-am trait...Mult timp nu am inteles, m-am condamnat si pentru ca el se purta si frumos, am crezut k se va schimba k va vedea k sufar si ma iubeste, nu va putea sa faca asa la nesfarsit... Cand devenisem deja nebuna, anxioasa, stresata la orice pas, am cautat pe net sau in diverse carti daca este normal asa cev, daca sunt nebuna. Am citit despre abuzul psihic, emotional si verbal...i-am zis si lui, insa m-a facut proasta k nu sunt in stare sa gandesc singura, ca, citesc pe net si cred ce scrie acolo.
Frustrarile si furia au inceput sa creasca si la un moment dat i-am facut la fel, l-am jignit, umilit cu tot ce il deranja mai mult... si auzeam k nu sunt femeie ca o femeie nu injura asa, indiferent ce i se face...Si zi de zi auzeam cat de minunata era fosta si cat de gunoi sunt eu...
Am vrut sa fac niste cursuri, scoala de soferi dar el ma tragea inapoi, ca trebuia sa am grija sa nu fie niciun barbat unde m-as duce....mi-era teama sa nu ma fac de ras si pe acolo.
Oricat de mult am incercat sa ameliorez situatia, sa o ascund, nu am reusit....mi-au explodat toate in fata si mai toata lumea din jurul meu a vazut cum ma trateaza.
Toate astea se intamplau inainte ca eu sa fiu cu altcineva...
Furia si frustrarea s-au acumulat ca incepusem sa am si stari de panica continuu...
Stiu k nu este buna furia, ranchiuna, insa sunt singurele sentimente care in aceasta situatie ma fac puternica aparent.

Va multumesc tuturor.

Asta e comportament clasic de abuzator. Incearca sa izoleze victima, sa o tina sub cheie, sa o calce in picioare, sa o faca sa se simta cat mai prost. Acest tip de comportament nu are justificare, scuza, motivatie. E aberant si punct.
De aceea de acum inainte sa iti fie invatare de minte si sa nu mai cauti scuze nici unui om care iti ingradeste libertatea ci sa-i dai un sut in posterior din prima clipa. Prima data explici frumos ca tie nu iti spune nimeni ce sa faci si cand sa faci si cum sa faci si cui nu-i convin regulile dupa care te ghidezi in viata n-are decat sa plece. Daca ramane si comenteaza in continuare pleci tu si gata. Ca abuzul nu o sa se mainfeste niciodata ca fapt extrem din prima clipa, ci gradat. Ca in fabula cu broscuta.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

Stiu ca , candva am facut tot ce puteam k sa fie ok intre noi, mai tarziu m-a iveninat atat de mult inkt am facut k el, m-am purtat oribil...
Urasc faptul ca sunt persoana care mi-a tot repetat el k sunt si nu-l pot ierta stiind k l-am iubit si am fost mereu langa el...

Da' nu esti persoana care te-a acuzat el in repetate randuri ca esti. Ca doar nu te gandesti la sex de fiecare data cand privesti in directia unui barbat, nu folosesti pretextul ca te intalnesti cu o prietena ca sa te duci sa fii cu altii si nu tu ai fost cea care s-a purtat oribil ci el. Intotdeauna. Tu te-ai purtat prea frumos chiar si in moementele in care nu te-ai purtat tocmai frumos. Nu merita nici macar atat.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stiu vrei sa te razbuni pe el,dar iti faci rau singura,Fata mie mi-au bagat copilul in spital desfigurat si mi-au spus ca a fost un bebe de 1 an si 11 luni de vina...sa vezi ce am vrut sa fac ca-n bancul cu Funar...razbunare si ura am strans in mine si era sa ma distrug si sa distrug....pana cand in urma unei discutii cu o persoana neimplicata,dar acre stia ce inseamna am inteles.Si cand am inceput sa iert,sa zic "da-i doamne minte ca nu stie ce face"..atunci m-am linistit si toate s-au luminat.Tu nu ai copii cu el,nu va leaga nimic.Devine imatur totul......retrage-te inainte sa te raneasca.Stiu ca doare,razbuna-te daca vrei dar vezi ca universul ne da ceea ce-i dam.Ura naste ura.Si strii ce cred?Ca degeaba spunem noi asta,pana tu nu vezi cu ochii tai si pana nu te convingi singura.....ne batem gurile degeaba.

Mi-e ciuda ca Marius incepe sa aiba dreptate....dar ai dreptul sa fii furioasa .....descarca-te sparge ceva,plangi,bate intr-un sac de box....dar scoate furia din tine mai repede.

Madalina
Edit"scrie normal ca limbajul de chat e greu de urmarit.Pe vremea mea se zicea ca e "limbaj de mIRC.

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Mi-e ciuda ca Marius incepe sa aiba dreptate....

Madalina
Edit"scrie normal ca limbajul de chat e greu de urmarit.Pe vremea mea se zicea ca e "limbaj de mIRC.

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Asta nu am inteles-o.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Desi o sustin pe fata asta,si o inteleg mai bine decat o face un barbat,(barbatii sunt mai ....duri)totusi o ia de la capat again and again.....deci mi-e ciuda ca pe undeva ai intuit.Din punctul meu e scuzabil,dar uite ca te indrepti spre a avea dreptate iar....(ei,la o anumita varsta....mai incepi sa le intuiesti....asta nu solutioneaza insa problema fetei asteia)).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:


Marius, gresesti. Nu in rationament, e unul logic si coerent. Gresesti in ceea ce priveste premisele.

O persoana abuzata astfel si atat de mult timp NU MAI GANDESTE LOGIC. Nu mai gandeste punct. Isi pierde stima de sine, identitatea, capacitatea de a simiti si reactiona normal.

Sentimentele ei sunt intr-o carapace. are nevoie de senzatii extrem de puternice sa se simta "alive" si furia, razbunarea ofera senzatia asta pe scurta durata.

Alm@ are nevoie sa vorbeasca ca sa poata incepe vindecarea. Drept e ca nu aici, ci i-ar fi mai bine in cabinetul unui psiholog care stie prin ce trece si nu ar veni cu raspunsuri care sa o loveasca si mai mult, si ar putea s-o ghideze in procesul de vindecare.

Abuzul psihic, cel emotional - sunt atat de subtile si insidioase incat nu stii cand depasesti granita intre o persoana cu o identitate si o persoana cu identitatea spulberata in urma unui abuz sistematic. Si o persoana care nu a trait o astfel de experienta nu are cum sa o inteleaga - cu cateva exceptii: terapeut, counsellor, social counsellor, a studiat mult fenomenul din vari-motive - cu alte cuvinte il cunoaste pe de rost chiar fara sa-l fi trait, fiindca a vazut mecanismul in actiune.

Alm@, iti recomand aceasta carte, te va ajuta sa intelegi mai multe despre tine si despre experienta prin care ai trecut (si care sper ca vei accepta sa o lasi in urma)

www.amazon.com/No-Visible-Wounds-Identifying-Non-Physical/dp/0449910792" target="_blank">http://www.amazon.com/No-Visible-Wounds-Identifying-Non-Physical/dp/0449910792







Cuvintele sunt harta mintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@eumada - Am inteles. Nu exista nici un secret, nici o enigma, este doar o chestiune de... experienta.
Si ca sa pun paie pe foc(ul tau) nu intotdeauna procedez la fel.

Am lucrat efectiv (relatie directa) cu sute de oameni intr-o perioada de timp de X ani, sunt chestiuni care te formeaza si iti formeaza anumite "abilitati" personale.

Gata ca suntem off topic.




Citat:
citat din mesajul lui Aqai


Marius, gresesti. Nu in rationament, e unul logic si coerent. Gresesti in ceea ce priveste premisele.

O persoana abuzata astfel si atat de mult timp NU MAI GANDESTE LOGIC. Nu mai gandeste punct. Isi pierde stima de sine, identitatea, capacitatea de a simiti si reactiona normal.

Sentimentele ei sunt intr-o carapace. are nevoie de senzatii extrem de puternice sa se simta "alive" si furia, razbunarea ofera senzatia asta pe scurta durata.

Alm@ are nevoie sa vorbeasca ca sa poata incepe vindecarea. Drept e ca nu aici, ci i-ar fi mai bine in cabinetul unui psiholog care stie prin ce trece si nu ar veni cu raspunsuri care sa o loveasca si mai mult, si ar putea s-o ghideze in procesul de vindecare.




@Aqai - ti se pare cunsocut ce scrie mai jos?






Citat:
citat din mesajul lui marius

Pro
Nu e rau ca ai un pas - intelegi ideea de obsesie. Partea proasta este ca deja iti apartine. Nu mai depinde de el obsesia ta. Este a ta si numai a ta. Iar o rezolvarea poate sa apara fie de la tine(nu est exclus dar cu linia asta sunt destul de rezervat) fie de la o persoana competenta (de specialitate) aceasta a doua varianta cred ca este mai de succes.
Insa a tot veni aici, sau oriunde, in viata de zi cu zi si a relua din nou si din nou "oropseala", este cel putin neprolific.
Ma intelegi?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa






www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Da, Marius, sa traiti! Recunosc tot

dar nu la asta ma reactionat, ci la

In principiu asa este. Insa e valabil pentru tine. Dar acum nu mai conteaza. Vad ca esti totusi o fire razbunatoare.

si la

Am curajul sa pun un pariu. Iti numar mesajele, le pun intr-un singur document contorizez expresiile (grupate) pe tip de expresie si se va vedea ca repeti acelasi lucru la nesfarsit. Pariul insa consta in faptul ca din aceasta clipa nu vei mai scrie nimic altceva decat doar ceea ce ai scris si pana acum astfel incat numarul expresiilor identice va creste.
Pe cat?

Dupa cum am spus, nu zic ca gresesti in rationament. Recunosc si tehnica de scuturare care uneori da roade bune. Doar ca tu acum vorbesti cu un perete - din punct de vedere emotional. Are rost si logica sa te superi pe peretele acela si sa-l iei la rost pt ca nu aude? Indiferent de discursul folosit, tot cu peretele te certi...

iara peretele asta are nevoie de cineva care s-o reinvete sa devina o persoana cu identitate, nu de cineva care s-o certe ca nu face pasii necesari.

Eu am ramas socata cand am aflat prima data ca este posibil ca recuperarea sa nu fie niciodata completa. Si a fost un pumn in fata cand am citit cartea de mai sus si am aflat ca abuzatorii NU SE SCHIMBA. Sigur, e o opinie printre multe si care in majoritate sustin contrariul, insa dupa autoarea de mai sus nu exista nici o terapie eficienta.








Cuvintele sunt harta mintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aqai - anumite comentarii nu le (mai) pot face in acest cadru.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai la asta ma gandeam si eu.
Cat de mare e distrugerea din sufletul asta.
Marius esti prea dur...da si eu recunosc tehnica de scuturare,dar daca distrugerea e prea adanca poti sa faci mai rau.Fata pare afectata profund,a ajuns la obsesie ,nu vrea decat sa se razbune pe el,de fapt nu-i mai pasa de el,ii pasa de razbunarea ei....



Mergi la inceput