Fiv Turcia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Multumesc mult MBK.
Eu nu pot sta atat de mult, voi combina vacanta de anul viitor si procedura.Voi profita de ocazie sa vizitez orasul, de mult imi doresc.
Tratamentul cat a durat?Si daca se poate sa imi spui care a fost costul procedurii? Eu sunt interesata in mod expres de IMSI si ceva care sa ajute la implantare.Citisem ca serviciile de traducere sunt incluse in pret, dar din mesajul tau am inteles ca nu.
Lorelai am citit si despre reusita ta pe tarimurile turcesti, daca ma poti ajuta cu informatii, iti multumesc mult!
Toate cele bune tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Ms ms! La noi pe langa problemele mele, enumerate mai ko#351;, :), si sotul defect kap koada gat si mobilitate, doar 1% buni! Eu fiind turcoaica nu m am dus prin firma colaboratoare, cea cu translatori, din cauza asta am platit mai putin! Tratamentul l am incep in a 2 a zi cm, apoi primul control la 1 sap dupa inceperea tratamentului! Medicatia m a costat ceva mai mult deoarece eu nu raspundeam la tratm. Tayfunel mi a marit doza in ultimel 2 zile si s a intamplat minunea! Am avut 6 puisori, 5 s au dezv, 3 au rezistst- 2 bunicei si 1 mai putin! Mi i a transf p toti 3 a zis ca nu transf 3, dar nu Avea rost sa cong 1!ref la cazare, nu este apartament , çi Casa #351;a curte, ne a gasit o ruda prin agentie imob! Nu este lux, dar se poate trai decent! Sincer p Mine nu m a interesat unde stau çi rezultstul! Proprietarii stau in aceeasi curte , sunt facute 2 casute, dar nu ne au dersnjat deloc! Si oricum la banii astia Nici nu puteam gasi altceva! Daca mai ai intrebari iyi rasp cu Toata placerea! Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Pai pretul de 2000 si ceva de Euro este cubtranslator cu Tot nu mai platesti ceva separat decat medicatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Multumesc mult MBK!Si noi ne aflam intr-o situatie asemnatoare:2% forme normale, desi sotul a luat tratament timp de aprox 7 luni.Mi-ai dat speranta ca se poate.IMSI mi se pare esential in acest caz.
Dar sper ca dl dr Tayfun sa aiba idei pentru noi care sa ne ajute si la implantare, pentru ca eu cred ca si aici ramane o necunoscuta in cazul nostru.
O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Hatice,iti raspund cu placere.Eu am platit 2300 euro pt FIV cu IMSI(se face la toate cuplurile automat),translator si inghetarea embrionilor,iar cu tot cu medicatie ,transport ,cazare si ce am mai cheltuit noi acolo,a ajuns sa ne coste ~ 4500 euro.Eu am stat la Hotel Tayhan care l-am gasit in acea perioada cel mai ieftin si intr-o zona cat de cat ok,adica pe langa Marele Bazaar.L-am contactat prin agentie de turism la un tarif de ~35-37 euro/noapte(daca imi amintesc eu bine),pe site avea pret mult mai mare.Noi am fost cu masina pt a ne descurca mai usor acolo,fiind cazati pe partea europeana,iar clinica fiind la o distanta f mare,pe partea asiatica.Ajunsi acolo am descoperit ca mijloacele de transport in comun sunt ok si am preferat mai des sa le folosim pe acelea,iar drumul de la hotel la clinica era o adevarata placere,am putut in acest fel sa fim mai activi ceea ce eu cred ca a contat.Cand vom merge sa luam fratiorii Clarei acasa tot asa vom proceda,adica vom sta tot pe partea europeana,unde sunt si obiectivele turistice,dar cred ca vom calatori cu avionul,caci e mai comod .Eu am stat acolo 21 zile,insa intre prima si a doua vizita a fost distanta de o saptamana,timp in care puteam reveni in tara,noi am ramas in Istanbul.Am ajuns cu o zi inaintea primei vizite la Acibadem si am plecat la o zi dupa ET.Problema noastra a fost de hidrosalpinx bilateral,trompele au fost extirpate in urma unei laparoscopii,insa din pacate dr care m-a operat de 2 ori la Sibiu a mai lasat cate o portiune din ambele trompe si se formase iar hidrosaplinx.Acesta a fost motivul esecurilor mele la Sibiu,hidrosalpinxul format din nou a fost scos la punctie la Acibadem(provizoriu,se va reface iar).Desi dupa operatia de la Sibiu am facut 2 FET-uri si trebuia sa se vada acel hidrosalpinx la eco in tara,nu am stiut de el.Multumita doctorului Tayfun si a echipei medicale de la Acibadem am o scumpete mica si frumoasa.Daca nu mergeam acolo,nu stiu daca as fi ramas graviduta,cel putin in tara nu cred ca as fi reusit.Iti doresc multa bafta!
vreau_bebel,succes maxim asemenea!Stiu povestea ta si cred ca ai avea o sansa buna la Acibadem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Multumesc Lorelei.Si eu m-am operat de hidrosalpix, inainte de fiv 2 dar se pare ca nu a facut diferenta.De fapt aceasta operatie a fost sugerata dupa primul fiv urmat de 2 ET fara success.Am facut si histeroscope inainte dar inclin sa cred ca problema e alta.Ce ar putea fi nu cred ca mai stie nici dl doctor.
Si eu sunt o mutanata : Mutatia 677 heterozigota si mutatia 675 homozigota dar am facut tratament cu Clexan 0.4+acid folic 5 mg/zi.
Am citit de injectie in uter (cred ca cu progesteron) si o ciupitura a uterului.Tie ti-au facut asa ceva?
Va multumesc mult pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Multumim mult pt info, ne sunt f utile.
Dar varianta cu transportil lor hotel-clinica ori de care ori e nevoie pe perioada sederii se aplica?
Referitor la pret pe situl lor scrie ca 2250 fiv & icsi si 250 imsi.
Noi in febr 2013 cred ca mergem la Tayfunel.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

vreau_bebel,eu am platit ~ 2300 euro,cu tot cu IMSI,tind sa cred ca nu au mai cerut bani in plus si pt acesta,desi eram pregatiti si noi pt 2500 euro ,cum am primit de la ei preturile.Daca va cazati in apropierea clinicii,adica in partea asiatica aveti transportul inclus,altfel nu.Insa nu lua asta ca si criteriu al alegerii hotelului pt ca la clinica vei face doar 6-7 drumuri si atat.Pt noi a fost mai convenabil ca si pret sa stam langa Marele Bazaar si sa ne ocupam si de transport tot noi(e f simplu de ajuns,o sa iti explic daca vei avea nevoie),plus ca eram tot timpul in centru si aveam ce face.Acum depinde de voi,pt noi asa a fost ok si nici nu stiam daca reusim sau nu,vroiam sa ne incadram cat mai bine cu banutii caci nu stiam cate FIV-uri trebuie sa facem pt a reusi.Din fericire a fost cel norocos si iti doresc si tie acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Buna,

As vrea sa va intreb cum s-a procedat cu medicamentatia? Ati primit reteta? le-ati cumparat din Turcia sau de aici?Daca se pot cumpara de aici, nu prea imi dau seama cum, pt ca ma gandesc ca reteta e in lb turca sau in engleza, farmaciile din RO elibereaza astfel de retete? sau le-ati luat din Turcia? au fost probleme la vama? cum se procedeaza?
Ma scuzati daca sunt intrebari banale.
Multumesc pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Loreley tu cand ai fost? Poate s-au mai marit preturile. In banii procedurii au intrat si monitorizarile si analizele din tp. stimularii?
Te dog da-mi detalii deeper traseu acum ca vom merge sigur. Pup

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput