zymaflour

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

la noi nu se adauga fluor in apa potabila din reteaua publica. si din ce in ce mai multi parinti evita sa le dea copiilor sa bea apa "de la robinet", prefera apa plata imbuteliata. nu am studiat chiar toate etichetele de pe sticlele de apa plata, insa dintre dorna, perenna si aqua nu-mai stiu-cum, perenna este singura care are si fluorul inscris in lista ingredientelor.

medicul meu stomatolog imi spunea la un moment dat ca exista in oltenia o regiune unde apa din panza freatica are fluor si ca locuitorii din acea zona nu prea au probleme cu dantura.

desigur ca mostenirea genetica, bunele obiceiuri alimentare si igiena dentara au o influenta majora in privinta calitatii danturii copiilor nostri. pacat ca serviciile stomatologice sunt atat de scumpe incat multi romani cu venituri medii si mici nu-si permit vizite regulate la dentist, se duc atunci cand "pagubele" sunt atat de extinse incat extractia e singura solutie, pentru ca dintele/maseaua nu mai poate fi salvat/a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Din cate stiu eu in SUA a fost un scandal pentru ca se administrau suplimente de fluor desi apa lor este imbogatita cu fluor.

Dar tocmai pentru ca apa avea fluor la ei sunt mult mai putini oameni batrani fara dinti.

Dupa parerea mea - fluorul este bun dar sa nu fie in exces. Daca alegi sa dai supliment de fluor copilului sa verifici apa pe care o bea sa nu aiba fluor. Excesul de fluor poate produce ingalbenirea dintilor.

Eu ii dau lui Vladut de la 6 luni - dar nu ii dau doza pentru varsta lui ci mult mai putin si folosim o pasta de dinti pentru 0-6 ani cu mai putin fluor.

Avem ceva dificultati cu dintii temporari care nu vor sa cada dar rezolvam la dentist. Un medic mi-a recomandat sa ii dau fluor pentru mineralizarea dintilor definitivi.

Monicai nu ii dau fluor ci folosim regulat pasta de dinti cu fluor pentru varsta ei.


Mergi la inceput