cabinet stomatologic in incinta scolii

cabinet stomatologic in incinta scolii | Autor: tiusca

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Ati apelat vreodata la cabientele stomatologice din incinta scolii?Eu mi-am dus baiatul acolo,si in afara de echipamentul cam vechi...totul a parut ok.Dna doctor s-a purtat frumos si a explicat tot ce urma sa faca.La voi a fost ok?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Eu nici nu stiam ca mai exista cabinete stomatologice in scoli. Am aflat asta iarna cand m-a 'recomandat' o cunostinta unei doctorite la care isi duce ea baietelul. Echipamentul era relativ bun (nici prea nou, dar nici prea vechi), asistenta extrem de draguta (mi-a placut mult-mult de tot de ea), doctorita OK: a fost ceva ce nu mi-a placut la ea, dar nu mi-am dat seama nici acum ce. Cred ca incerca sa fie draguta, nu era asa de felul ei.

Ma rog, am fost de 3 ori: i-a servit fiica-mii o lectie despre igiena gurii, a facut exercitii de spalat pe dinti in cabinet (mi-a explicat ca elevii din cadrul scolii respective sunt invitati periodic in cabinet pentru asemenea actiuni) si i-a sigilat vreo 3 masele. La a doua vizita mi-a zis ca ne vom mai vedea de inca 2-3 ori si intre timp a rugat-o pe fetita sa isi miste cu limba un canin care sta sa cada. Mie nu mi se parea deloc ca acel canin s-ar misca macar putin. Din ianuarie pana acum a trecut a jumatate de an si nici pana acum caninul respectiv nu se misca. Deloc! La a treia vizita mi-a zis ca toata dantura e OK, aceasta e ultima intalnire (desi la vizita anterioara spusese altceva), la revedere.

Acum vreo 2 saptamana a luat-o pe fie-mea iar durerea de masea, fix la maseaua care fusese motivul vizitei la acel cabinet dentar in ianuarie. Am revenit la stomatologul unde o duc de obicei (un sirian tare placut) si i-a tratat omul maseaua incet si cu grija. I-am spus ca din ianuarie trebuia sa miscam de zor caninul ala, ca sa fie scos mai usor si omul a zambit decent: 'Pai nu vedeti, doamna, ca nu se misca deloc?'.

Asa ca eu nu mai fac experiente din astea pe copil, nici macar pentru tratament gratuit. E drept ca dincoace platesc, dar fetita il iubeste mult si nu am avut niciodata ce sa ii reprosez doctorului. S-ar putea sa fi avut doar eu o experienta neplacuta, dar dupa ce te frigi o data ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

La fel ca si tine,si eu m-am mirat ca mai exista cabinete stomatologice in scoala.Apoi am privit suspicioasa catre ele,stiind ca in Romania ce este gratis nu este neaparat si bun(ma refer la servicii).Apoi am strans opinii...
Eu nu am ales sa ma duc la ea ptr tratament gratuit, pentru ca nu a fost chiar "gratuit",ci ptr.ca lucreaza mult cu copii si m-am gandit ca stie mai bine cum sa-i explice.Eu am patit invers,fata de tine.Am fost cu el mai intai la stomatologul meu.A facut abces,si mai avea o carie la alta masea.El mi-a recomandat extractie ptr.amandoua.Eu am zis pas,stiam ca trebuie pastrata distanta intre dintisori,si de aceea am ales sa ma duc la ea.A curatat canalul la maseluta cu abces si i-a pus pansament,si la cea cu carie ,la fel...Mai are de urmat cateva sedinte pana la vacanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu unei doctorite de scoala ii datorez unii dintre dintii cei mai stricati pe care ii am. A facut dintr-o carie mica o gaura mare, materialele au fost proaste si plombele au picat repede, de unde la urmatoarea data gaura a devenit si mai mare. La noi in oras dentsita de scoala era dentista cea mai neexperimentata ca sa nu zic cea mai proasta din oras. Interesati-va bine inainte de a va duce copilul la un asemenea cabinet cit de bun e doctorul acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Prima experienta 'cu copilul la dentist' a fost la clinica de ortodontie pediatrica (vis-a-vis de Facultatea de Stomatologie). 100% gratuit, super-hiper-extra inspaimantator insa: holuri intunecoase (fara becuri), halate rupte (curate, insa spalate de mii de ori, probabil) si 2 doctorite gen Baba Cloanta. Fetita a apucat doar sa spuna ca ii e teama si cele doua au insfacat-o si au culcat-o pe scaun. Logic ca am plecat in secunda doi, (fetita a vomat insa de spaima pe hol) dar am avut nevoie de vreo 2 ani pana am gasit un medic la care copilul sa mearga cu incredere si relaxat. Este vorba de acest sirian.

Doctoritei de la scoala respectiva am incercat sa ii dau niste bomboane la prima vizita si a refuzat atat de vehement, incat am crezut ca au niste reguli foarte stricte si se teme sa primeasca. In cele 3 vizite a stresat-o in schimb pe fie-mea ca trebuie sa citeasca, sa ii placa lectura, sa ia exemplu de la copiii carora le place sa citeasca, bla bla bla, in asa fel incat copilul s-a simtit cam umilit, in conditiile in care ea citeste oricum de pe la 5 ani si scrie scenarii (dintre care unul i-a fost premiat la un festival international). Cred ca doamna respectiva era pur si simplu suprasolicitata de numarul mare de clienti obligatori + cunostinte.

In cazul cabinetelor particulare ... recunosc insa ca am avut experiente neplacute si eu, si mama. Asa ca e valabila vorba: omul sfinteste locul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu unei doctorite din scoala ii datorez niste plombe care rezista de mai bine de 25 de ani. Una din ele am schimbat-o anul asta asa de fason ca nu avea nimic. Si altei stomatoloage din liceu ii datorez un dinte a carui plomba e bine mersi la locul ei si aia de mai bine de 15 ani.
In schimb ala care m-a calarit si mi-a scos cu forta o masea care putea fi tratata si celalalt care l-a chinuit pe barbata-miu de l-a ingrozit (asa e el mai usor de impresionat ) de l-a facut sa nu mai dea 20 de ani pe la dentist, nu erau stomatologi de scoala.

Asa ca depinde foarte mult poti da peste incompetenti si la privat sau peste medici foarte buni in scoli.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Copilul mi-a povestit ca au fost dusi la cabinet, li s-a facut fisa, i-a invatat doamna doctor cum sa se spele pe dintisori...l-a laudat ca are dintisori sanatosi, dar cam strambi si intortocheati. Lui i s-a parut ok, si el e obisnuit cu cabinetele de la Dentestet...L-am sfatuit insa sa nu lase sa i se faca nicio interventie fara sa acordul meu.
Al meu e insa abonat la cabinetul medical al scolii.Vreo 2 zile l-a durut capul (era epidemie, mi-a explicat el, apoi nu stiu ce a patit la un deget (spun nu stiu pt ca pana acasa i-a trecut), si-a pierdut un dinte de lapte (pe care oricum l-ar fi pierdut in cateva zile) intr-o incaierare cu un coleg... s-au dus amandoi la cabinet, el ca la ala stomatologic era inchis, celalat, agresorul ca nu mai putea fi oprit din plans... apoi a cazut fix exact in barba...ca nu-si pune ghiozdanul pe umeri cum trebuie , il lasa oarecum pe brate, si cand a cazut nu a mai avut cum sa se sprijine in maini, blocate de ghiozdan. A avut barbita colorata in toate culorile curcubeului. Stie deja programul..., ii place ca are fisa...el crede ca e ca la biblioteca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Vai Anka,cat am ras...e bine ca nu are frica de cabinete medicale.Si va multumesc ptr.raspunsuri.O sa-l duc in continuare acolo si daca vad derapaje,il retrag,.Deocamdata este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu, fix ca Androix, am 2 plombe din clasa a IV a si rezista bine mersi. Doar ca sunt din alea gri, urate, dar fiind in spate nu se vede. Mi-a zis insa recent un dr ca ar tb sa le schimb pt ca plombele astea ceasusiste nu cad in timp dar cica se crapa maseaua pe langa..
Si baiatul meu a fost abonat ca cabinetul scolii in clasa I. Nu stiu de ce i se parea ff cool sa mearga singur la dr. Ultima data s-a dus spunand ca il doare un deget de la prea mult scris. Dupa care le-a interzis invatatoarea sa mai mearga fara aprobarea ei.Ca al meu lua si jumatate de clasa dupa el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Si in scoala fiica-mi exista cabinet stomatologic.La inceputul anului scolar,dl invatator le-a facut turul scolii si au poposit si-n cabinetele medicale!Cred ca fiica-mii i-a placut tare acolo pt ca se duce singura Dupa ce anul trecut am schimbat 3 doctori pana sa gaseasca unul care s-o faca sa stea cu gura deschisa pe scaun...acum se duce singura!!!I-a scos 2 dintisori!La cea mai mica durere...toti copii sunt la cabinetele medicale!Ce copii curajosi avem!Da' cred ca este mai mult curiozitate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Dragii de ei, cum se duc ei singuri la cabinet! Cred ca e cool printre ei, ce mai, o mare realizare! V-am zis ca al meu stie programul...stie sigur ca joia e inchis, asa ca are grija sa nu pateasca nimic joia!

Mergi la inceput