Credeti ca exista ingeri?(2) SPLIT

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Hai ca ai zice ca chiar am pus cozi la cirese (pe care, eventual, o sa editez si-o sa le scot).

Sa mai zicem si despre ingeri daca avem ce.Eu nu prea am, ca n-am prea citit. Stiu ca cei din cer se cheama heruvimi si serafimi, unii au aripi multe si altii au ochi multi. Dar mereu ii incurc. Care-s heruvimii si care-s serafimii.

In realitate, cu siguranta ingerul meu pazitor m-o fi pazit de multe. Doar ca eu n-am realizat sau nu mai tin minte.Asa ca n-am vreo intimplare a va povesti.

(In orice caz, ca si "aparitii", sper sa nu vad niciodata vreunul, ca mi-ar fi frica.Pina sa deosebesc de care inger ar fi, bun sau rau...Imi ajunge sa cred ca exista, n-am nevoie sa si vad.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Marius

Pentru mine avertismentul nu e ca o floare la butoniera, ci ca o buba. Am inteles ce mi-ati spus, iar fiecare cuvant spus imi demonstreaza profesionalismul deplin necesar pozitiei pe care o ocupati pe acest forum.

Fiind cu legatura directa la mine, se poate sa spuneti in ce fel ati gasit afirmatia greierasei interesanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Mihai,

Citat:
michelle-usa spune neadevarul in continuare, sustine ca exista crez la secta baptista, in care Sf. Treime ar fi descrisa in acelasi fel ca in crezul de la Biserica Ortodoxa


as vrea sa te abtii de la astfel de acuzatii cum ca spun neadevaruri si deci ca sunt o mincinoasa.

nu am spus niciodata ca apartin "sectei baptiste" -cum o numesti tu.

si nu am spus ca biserica la care merg ar fi baptista...desi mi-as dori sa am aceasta ocazie....si am toata stima pt biserica baptista, pastori baptisti care ii ascult in mod regulat de ex. Charles Stanley.

cat despre afirmatia ca Satan are acces la Dumenzeu, adica ca poate vb cu Dumnezeu, este luata chiar din primul capitol al lui Iov.
am spus acces pt ca nu mi-a venit in minte alt cuvint in romaneste, dar am continuat cu expresia ca "vorbeste cu Dumenzeu", ca sa fiu mai clara si sa nu se inteleaga altceva.

si care e problema ta referitor la asta? de ce nu ar putea fi posibil?





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@MihaiTexas:
Hmmm cred ca inteleg, este o asociere nefericita. Sa lamuresc din start. Nu are nici o legatura cu dvs. dar acum recitind imi dau seama ca asa ar rezulta. Imi cer scuze asa s-a potrivit sa selectez toata propozitia.

"Esti imaginea fidela a fariseului care tinea asa de bine de litera legii ca a preferat sa-L rastigneasca pe Hristos care nu se potrivea imaginii lui despre mantuire."

Partea de "esti" se poate exclude total, in speta m-a marcat esenta ideii pentru ca (am sa va surprind cu ce voi scrie acum) m-am gandit la mine.

Uneori am senzatia ca gresesc. Eu sunt implicat (sa zicem) in aspecte de natura juridica si uneori am senzatia ca desi actionez avand la baza temeinicia legilor ma framanta uneori gandurile daca nu cumva gresesc, daca nu cumva "tinand atat de bine de litera legii" gresesc pentru ca imaginea din mintea mea nu se potriveste cu adevarul. E mai alambicat. Insa aceasta afirmatie m-a prins(pus pe ganduri). Uneori am aceasta senzatie personala si ma face sa ma intorc din drum sa ma intreb din nou sa ma mai uit inca o data si inca o data. Nu am putut sa o explic in cuvinte si aceasta fraza m-a marcat prin simplitatea ei, totul redus atat de simplu in cateva cuvinte.
Asta ar fi esenta ideii.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Mihai,
Citat:
michelle-usa spune neadevarul in continuare, sustine ca exista crez la secta baptista, in care Sf. Treime ar fi descrisa in acelasi fel ca in crezul de la Biserica Ortodoxa


as vrea sa te abtii de la astfel de acuzatii cum ca spun neadevaruri si deci ca sunt o mincinoasa.

nu am spus niciodata ca apartin "sectei baptiste" -cum o numesti tu.

si nu am spus ca biserica la care merg ar fi baptista...desi mi-as dori sa am aceasta ocazie....si am toata stima pt biserica baptista, pastori baptisti care ii ascult in mod regulat de ex. Charles Stanley.

cat despre afirmatia ca Satan are acces la Dumenzeu, adica ca poate vb cu Dumnezeu, este luata chiar din primul capitol al lui Iov.am spus acces pt ca nu mi-a venit in minte alt cuvint in romaneste, dar am continuat cu expresia ca "vorbeste cu Dumenzeu", ca sa fiu mai clara si sa nu se inteleaga altceva.

si care e problema ta referitor la asta? de ce nu ar putea fi posibil?





michelle


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Mihai,
Citat:
michelle-usa spune neadevarul in continuare, sustine ca exista crez la secta baptista, in care Sf. Treime ar fi descrisa in acelasi fel ca in crezul de la Biserica Ortodoxa


as vrea sa te abtii de la astfel de acuzatii cum ca spun neadevaruri si deci ca sunt o mincinoasa.

nu am spus niciodata ca apartin "sectei baptiste" -cum o numesti tu.

si nu am spus ca biserica la care merg ar fi baptista...desi mi-as dori sa am aceasta ocazie....si am toata stima pt biserica baptista, pastori baptisti care ii ascult in mod regulat de ex. Charles Stanley.

cat despre afirmatia ca Satan are acces la Dumenzeu, adica ca poate vb cu Dumnezeu, este luata chiar din primul capitol al lui Iov.am spus acces pt ca nu mi-a venit in minte alt cuvint in romaneste, dar am continuat cu expresia ca "vorbeste cu Dumenzeu", ca sa fiu mai clara si sa nu se inteleaga altceva.

si care e problema ta referitor la asta? de ce nu ar putea fi posibil?





michelle





mi-a fugit mesajul. poti sa ne spui ce spune iov in primul lui capitol?

edit: adica in ce verset regasesti ceea ce ai spus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Marius

Deci afirmatia greierasei despre mine era gresita, si partial adevarata despre dvs. Acum m-am mai linistit, pentru ca din punctul meu de vedere – de “potential rastignitor al lui Dumnezeu” – nu exista in univers si mai ales in afara lui o ofensa mai urâta care mi s-ar putea aduce.

Si eu va rog frumos cum am vazut ca se face si ca sunteti binevoitor, sa-mi ridicati avertismentul daca se poate. Provoaca o tristete greu de lamurit – chiar si pentru mine -, in inima mea, dupa cum intelegeti ca si eu, la randul meu, am gresit si am vrut sa scriu altfel decat cum am scris. Am editat mesajul in punctele pe care le-ati aratat cheie si imi cer iertare.

Se pare ca dvs. cautati perfectiunea - dupa cum am inteles, aplicata la lucrurile lumesti - iar in natura noastra, ea nu exista, caci intodeauna da gres prin adaptarea la probabilitate.

Cu respect,
Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bine - in speranta ca nu se va mai repeta.


Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@Marius

Deci afirmatia greierasei despre mine era gresita, si partial adevarata despre dvs.



Cu tot respectul nu aveti calitate de a face o astfel de afirmatie.
Si cand greieras a scris acest mesaj nu era vorba de mine.

Eu am facut o analogie fata de propriile-mi ganduri fara nici o legatura cu nimeni.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Marius

Iertati! E greu a judeca analogii in legatura cu Hristos. Am mai citit o data mesajul dvs. si am inteles acum cred, ce vreti sa spuneti. Dupa parerea mea nu se putea face o analogie mai clara: cum ca noi suntem aceia/acelea care gresim ucigând, rastignind propriul nostru sens, adica pe Hristos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
ce spune iov in primul lui capitol?

Cartea asta este fascinanta!

Cei doi prieteni plus strainul incearca sa-l convinga (pe parcursul cartii) pe Iov ca are un pacat undeva, Iov nu si nu. Iov sfarseste prin a accepta situatia, si asta este punctul forte din punct de vedere canonic, si anume acela ca in ciuda credintei nestramutate a lui Iov in nevinovatia sa (recunoscuta dealtfel si de Dumnezeu in culise, in fata lui Satan), el nu se leapada de Dumnezeu si-si recunoaste limitele intelegerii. Dealtfel, Dumnezeu il va recompensa indoit pentru "rolul" jucat.

Marea ironie a povestii este abil subliniata de autorul povestii inca din primul capitol. Si anume ca celelalte patruzeci si unu de capitole sunt rezultatul unui ... pariu intre Dumnezeu si (cel mai apropiat inger al sau!) Satan. Iov este un simplu pion in jocul de sah dintre Dumnezeu si Satan. Joc care nu este de natura dualitatii bine-rau din apocalipse (toate aparute in perioade ulterioare), ci mai degraba un pariu intre prieteni. In vremea in care a fost scrisa Cartea lui Iov, Satan nu capatase inca conotatiile negative venite pe filiera persana in timpul captivitatii babiloniene.

Mergi la inceput