Credeti ca exista ingeri?(2) SPLIT

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Katya,adica io nu am voie sa acced spre culmi mai inalte?Desi eu sunt omul faptelor...poate vreau si eu sa inteleg...anumite chestii...da` iote ca nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Madalina, cum sa nu? Bineinteles,numai ca depinde cum intrebi.Si, cum interesul e al tau de a afla ce vrei, ia-l pe om "pe toate partile", doar doar o vorbi pe intelesul tau, nu asa cu "esti dezlinat si nu pricep nimic".Cum se zice pe-aici pe forum:"tonul face muzica".Uite, Victoria-mami e un exemplu de persoana care intreba frumos din real interes si lumea-i raspundea cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu mi-as dori ca cei care nu inteleg nimic sa caute alt topic in care inteleg ceva iar mihai din texas sa fie lasat sa spuna informatia pe care o detine asa cum o detine el.
fiecare in parte putem fi de acord sau nu cu ceea ce spune el , cat despre stil nu e musai sa ne placa stilul ci ceea ce transmite persoana respectiva.

imi doresc , daca se poate face asta in mod civilizat, sa se deschida un topic in care sa se "rastalmaceasca" biblia , si mi-as dori ca mihai din texas sa faca asta daca doreste, bineinteles!

repet, fiecare ia ceea ce considera din informatie si este sau nu de acord cu ea, nu trebuie sa dovedim nimic unii celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Oh, sarmana de mine ...

Ce nu intelegi? Este simplu: ecologistii sunt satanisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
Scriptura va arata ca pe o mincinoasa, pentru ca nu are ce cauta Domnul Iisus cu dvs., din moment ce El este aflat in cu totul alta parte


Mihai o intorci ca la Braila. Mai intai spui ca Scriptura o face pe Michelle mincinoasa (cand de fapt tu o faci), ca apoi cand esti confruntat cu Scriptura si Crezul Apostolilor sa spui ca de fapt Biblia ta nu-i Biblia noastrta, si ca Crezul vostru nu-i Crezul nostru. Praf in ochi.

Stii ce e trist, faptul ca tu faci un deserviciu Bisericii Ortodoxe. Sper sincer ca nu reprezinti Biserica Ortodoxa, pentru ca ura pe care o arati fata de alte culte crestine nu lasa absolut nici o portita pentru dialog. Tu ai fi fost un bun inchizitor, ti-ai fi facut treaba cu constinciozitate, in numele lui Dumnezeu bineinteles. Esti imaginea fidela a fariseului care tinea asa de bine de litera legii ca a preferat sa-L rastigneasca pe Hristos care nu se potrivea imaginii lui despre mantuire.


Ai incercat sa ma educi despre Adevar. Eu stiu Adevarul, L-am cunoscut si m-a eliberat cu multi ani in urma cand eram asa ca tine, doar un fariseu care invartea la roata literei, dar fara Duhul de Viata.

Vorbesti despre dragoste pe care nu o cunosti. "Iubiti pe vrajmasii vostrii, binecuvantati pe cei ce va blastama, faceti bine celor ce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc, ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri."












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bravo Greieras,adevarat grait-ai.Ai spus exact ce am spus eu,doar ca tu probabil stii mai mult.Insa esenta e aceeasi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Greieras, eu il inteleg pe Mihai Texas si ar trebui sa-l intelegi si tu, si-am sa-ti spun de ce :el e cu Ortodoxia cam cum sinteti voi cu Evanghelia : si el si voi(ma refer la neoprotestanti in gen) vreti sa aratati si altora adevarul, sa se bucure si altii, vreti, in fapt, sa faceti un bine. Deci din pct asta de vedere ar trebui sa intelegi ce-l anima.

Sigur ca nu sint de acord cu ce i-a zis lui Michelle ca n-ar fi Domnul cu ea...ca Domnul e cu cine vrea.La fel cred ca se inseala si in privinta "iubitilor de atei", cum le zice el , mie, dimpotriva,imi pare ca mai degraba il afurisesc ateii pe un ortodox impreuna cu popa al lui si cu biserica lui cu tot decit pe un protestant.

Mihai, eu as zice ca, daca vrei si ai timp sa te investesti, sa scrii la un subiect separat despre, cum frumos ai zis undeva, infinitatea ortodoxa. Si acolo scrii de-ale ortodoxiei,cu Biblie si Apocalipsa si cu tot ce-o diferentiaza de alte culte si tot ce vrei tu si, cine vrea sa citesca, bine, ca sa nici nu mai superi pe nimeni, pe de-o parte, dar nici sa nu treci peste ceea ce vrei sa comunici cui o vrea sa te citeasca.

edit-sa spun ca am vazut ca nu sint prima care ti-a cerut topic separat , deci o sa ai pt cine scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

multumesc Katyei pt sugestie de a readuce subiectul si moderatorilor pt ca ne-au inteles.

parerea mea ar fi ca sa readucem in discutie fiecare cam ce stim despre ingeri si asa poate am revenii in topic.

madalina, esti binevenita cu orice intrebare care o ai despre subiect.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras
Esti imaginea fidela a fariseului care tinea asa de bine de litera legii ca a preferat sa-L rastigneasca pe Hristos care nu se potrivea imaginii lui despre mantuire.
Gloria si Eva (22 dec. 2004)
www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011

Evil thrives when good men do nothing



Interesanta remarca. Chiar interesanta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si mie mi se pae interesant mai ales ca e prezentat cursiv nu dezlanat.Eu o si apropb pe Greieras.....sa vedem acu` cine ce si cum.

Mergi la inceput