Scolari de Iulie - August 2004 * (99)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

LMA!! sa ne traiti, sa infloriti, sa fiti sanatoase si sa aveti un car de noroc!!

jesus' Marina rad singura

cu bicla, cu cat e copilul mai mare si bicla mai mare cu atat invata mai greu pe 2 roti, plus ca depinde si de greutatea biclei.
mai e o solutie, daca se poate da saua jos de tot cat sa ajunga cu picioarele pe pamant (cu talpile), ii scoti pedalele si merge cu ea dand din picioare pana invata echilibrul, apoi ii pui pedalele la loc. Este metoda austriaca, ei invata direct asa (la ei nu sunt bicle cu 4 roti sau nu am vazut eu, ci majoritar din astea, la ei se numaesc runners; http://www.bebecarucior.ro/vehicule-pentru-copii/biciclete/dino-bikes-bicicleta-fara-pedale-runner-140r.html

mai depinde si de copil, eu am invatat pe blicla din aia mare, la 6 ani, si mergeam pe sub cadru daca va puteti imagina atat de disperata eram sa ma plimb cu bicla lui taica-miu, apoi am avut un Pegas de "fete mari" ... ca urmare eu si acum am genunchii vineti si unul din ei scartzaie rau de tot....

Victor a schimbat la 5 ani de la 4 la 2 roti si i-a trebuit o zi. Mircea a incercat acum 2 saptamani (bine el are 4 ani jumate) si nu a reusit, bicla lui e prea grea pt forta lui, asa ca i-am pus rotile mici la loc si cautam alta bicla la decatlon. Dar o bicla de aluminiu costa ...daca nu reuseste eu nu l-as forta, ia-l incet. Dar mai am si exemplul surorii mele care nu a reusit sa mearga pe bicicleta pana pe la 9 ani si drept urmare nu merge nici in ziua de azi, refuza total ideea.

Rox... sa auzi ce discutii avem noi despre ce se afla in sutiene



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Buna seara,

Vin si eu cu o intrebare la obiect pentru Gabi. Stiu ca ati fost la Disneyland intr-un an. Am o controversa cu sotul si poate o poti rezolva tu . De cate zile ai zice ca e nevoie ca sa vezi parcurile in mod relaxat? Mai poti sa-mi dai si alte informatii? Chestii pe care daca ati merge a doua oara le-ati face altfel (cozi, transport, cazare)?

Daca ati mai fost alte fete pe acolo feel free sa interveniti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ca sa vezi Disney Land relaxat iti trebuie 3 zile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Mitzu vezi ca e si un subiect maare de tot la calatorii despre Disneyland - sunt acolo o gramada de sfaturi, hoteluri, transport, etc. si distractie placuta
de azi incepe canicula la noi.... se simtea de dimineata, nicio adierea, 26 de grade la ora 8... hehe a venit vara!
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

io atat m-am plans de iarna ca mi-am propus sa nu ma vait de caldura:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza! La multi ani sarbatoritilor pe care i-am ratat!

Caldura mare si la noi...

Matei a invatat anul trecut singur sa mearga pe 2 roti, dar tot pe bicicleta mica si pe iarba in curte, astfel incat caderile nu s-au soldat cu efecte serioase :) S-a ambitionat pentru ca fetele din zona mergheau fara roti ajutatoare si i-a fost rusine :)

Anul acest i-am luat o bicicleta mare, din aluminiu, a costat 500 RON dar e mare sportiv de cand o are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata,

Kim si Roxi, mersi de raspuns si de pont!

Hai ca va invit la o cafea ca n-am mai intrat pe aici de mult

Vrem si noi vacanta, suntem ca lemnele dimineata, de-abia ne trezim. S-a acumulat oboseala. Eu sunt multumita acum la final de Tudor, in sensul ca vad o mare imbunatatire la el, fata de cum am inceput clasa I. E muuuult mai responsabil si mai serios, nu se ridica de la masa pana nu termina ce are de facut, ma inteleg cu el, e cooperant. Doamna zice la fel, ca s-a schimbat foarte mult in bine. Culmea e ca in ultimul timp a luat numai B pe la teste , dar fara exceptie au fost greseli de neatentie la chestii pe care el de fapt le stia (motiv de ciuda pentru mine). Ieri si azi au dat testul final la ro si mate, dar sunt relaxata. Stiu aproape sigur ca va lua B, pentru ca sunt convinsa ca va gresi iar din neatentie, dar in acelasi timp nu ma ingrijorez, pentru ca vad ce stie. A progresat foarte mult la mate, care nu-i placea deloc.

Cu cititul stam mai rau. Citeste cursiv (si daca se antreneaza la citit ii place) dar n-ar da Angry birds pe citit. Avem mari discutii pe tema asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Adela felicitari pentru progres!
Luca a toto cazut si s-a lovit cu bicicleta..nu cred ca o sa vrea sa mai practice..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata si de la noi
Si aici e soare, chiar daca bate un vant racoros
Mitzu, felicitari pentru progrese
Kim, poate ii vine cheful daca vede si alti copii
La noi toate asa s-au facut, in spirit de turma


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza...hai ca a inceput distractia cu aniversatiiLa multi ani CatrinaLa multi ani Coco
Mitzu felicitari pentru progrese....io cred ca in perioada asta este criminal de mers la disney,adik cozile sunt infernale,parerea mea
Kim io zic ca si fetele,da-i shaua cat mai jos ca sa poata ajunga cu picioarele pe sol ....si nu in ultimul rand cumpara-i niste roti ajutatoare,ca se gasesc la magazinele de bici si-n doua trei zile isi da drumul garantat....daca o sa cada si se mai simte si presat nu va invata asa usor....a mea de la 5 ani merge fara roti ajutatoare dar pana a prins curaj ,vreo saptamana a mers cu ele ridicate
Mandra ieri a fost campioanaa primit doua medalii si 8 diplome de la concursurile de pe semestrul II....bona cand a vazut-o ca iese din scoala cu medaliile la gat a fost in extazca-i mai mare concurenta intre bunici decat intre copii...... azi dimineatza la 7 nu puteam sa o trezesc deloc asa ca am apelat la tvr1 si desteapta-te romaneca doar asa se pot trezi campionii....
Revin si io cu intrebarea legata de hotel Dana din Venus si recomandari pentru un hotel fain in Bulgaria,pliiiizzz
pupici

Mergi la inceput