M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_rt spune:

Buna ziua,
azi am aflat de o vecina insarcinata cam in 7 luni (cred), care nu stie cine e tatal copilului, din cate stiu, ca ar fi zis ca va lasa copilul in spital dupa ce naste si va fugi. Poate se poate aplica chestia aia cu tatal adoptiv care ar recunoaste copilul sau mai stiu eu ce alta procedura mai normala de adoptie, in asa fel incat copilul sa nu ajunga in sistem. Nu cred ca este tiganca. Nu am idee daca este sanatoasa. Dati email la acest user pentru a va spune adresa, este vorba de Bucuresti, sectorul 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

"Nu am inteles nimic de ce bebeanca a renuntat la pitica de care era indragostita. Eu poate vad altfel lucrurile, poate privesc cu alti ochi aceasta poveste a adoptiei. Nu sunt de acord ca aceai copii " buni" sunt dati la familiile cu bani , si nici invers, ca noi cand am adoptat am adoptat numai " resturi". Acuma depinde de fiecare dintre noi ceea ce asteptam de la un copil, si ceea ce consideram noi ca se potriveste cu noi. Eu sunt de parere sa mai luam si lucrurile asa cum sunt si ca in general acesti copilasi au unele intarzieri fata de altii de varsta lor si asta in special se datoreaza mediului in care au trait si dragostei cu care au fost incojurati. Nu trebuie sa uitam ca ei au fost abandonati inainte de a se naste si acest lucru s-a observat in evoluita lor.
Eu una nu sunt genul care se caut adanc, de fapt nu m-am uitat pe fisa lor medicala decat dupa ce le-am avut acasa, nu am cautat adanc in instoricul lor pentru ca nu m-a interesat foarte mult si nici nu le-am luat din mila, asa cum nici cand m-am indragostit de sotul meu nu i-am cerut istoricul familiei. Nu stiu , poate eu sunt altfel, poate privesc adoptia ca pe un lucru normal, poate nu sunt foarte pretentioasa si nu in ultimul rand poate mi-am dorit sa am un copil mai mult decat orice si nici o bariera nu mi-a stat in cale."
danaionela- Faptul ca acei copii"buni"sunt dati la familiile cu bani a fost o intrebare a mea la directie unde mi s-a CONFIRMAT de catre un lucrator din cadrul compartimentului adoptii ca,citez:"se practica acest sistem"....mai mult decat atat ce vrei sa iti spun...e clar nu?Deci nu e o banuiala sau o supozitie a mea ci o confirmare a ceea ce banuiam sau banuim cu totii.Cat despre cautarile in istoricul copilului eu zic ca prinde bine ptr ca mai apoi sa nu te trezesti cu surprize de genul:copilul are intarziere mentala,are nu stiu ce boala,nu merge,nu vorbeste etc...sau mai stiu eu ce...deci ar fi bine sa stim ce adoptam chiar daca sunt probleme insa sa adoptam in cunostinta de cauza nu sa mergem la risc ptr ca oricum riscurile sunt mari chiar si atunci cand e copilul tau natural.
alina_rt -Ceea ce spui tu aici este complet ilegal si cred ca ar fi bine sa ti ptr tine...daca afla autoritatile despre ceea ce ai scris aici nu prea e in regula...Cat despre adoptia copilului nu poate fi "normala" cum spui tu in conditiile date de tine.Fetele de aici de pe forum pot confirma ca nu e ok.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Anda ,eu te admir ,ai mult curaj si esti realista .
Eu am vrut sa stiu cit de multe lucruri despre sanatatea copilului inainte de al adopta ,l-am dus la diversi medici asa cum am crezut eu chiar daca am vazut ca e un copil normal.
Femeile ,care nasc copiii pe care stiu din start ca o sa-i abandoneze ,de multe ori nu sint inscrise la medic de fam ,nu fac nici un fel de control in timpul sarcinii si nu stiu de multe ori nici ele cu cine au ramas insarcinate ,asa ca mie mi se pare normal sa stiu care este starea de sanatate a copilului sau daca in fam lui au fost cazuri de boli mentale ,alcoolul este inca un lucru care ma sperie ,noi(eu si sotul) nu sintem consumatori de bauturi alcoolice ,stiti si voi ca sintem situati ca tara intr-un loc fruntas in privinta asta.
Maternala copilului insa mi se pare de mare folos pt.viitoarele mamici ,ea cunoaste bine cum a crescut copilul si daca pe parcurs a avut probleme de sanatate si sigur controalele la medicii de specialitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zerkalo spune:

Buna, ALINA RT, pt. informarea ta sa stii ca nu exista "o procedura mai normala de adoptie", tot ce poti sa faci e sa citesti noua lege a adoptiei, sub imperiul careia se afla toti cei care doresc sa adopte. Conform acestei legi, un barbat nu mai poate pretinde ca este tatal copilului pt. ca va fi supus la testul ADN. Stiu ca multe familii asa au adoptat, dar era o practica neortodoxa.
Incearca sa vorbesti cu viitoarea mamica sa-si pastreze copilul si sa nu-l abandoneze.
PS: in ultima instanta, poti sa te adresezi organelor abilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

bebeanda, am vrut sa-ti scriu un mesaj mult mai lung dar l-am sters...Ca nu merge, ca nu vorbeste, astea le vezi de la bun inceput, ce Dumnezeu !
Chiar crezi ca toate fetele care au adoptat de pe aici si sunt mai 'normale' la buzunar, nu cu podu' plin de bani, avem parciuri de copii si ca 'aia buni' sunt la altii ?! Cate frici si cate bariere, pentru Dumnezeu !

danaionela, cata dreptate ai ! V-am cunoscut, v-am vazut si aveti doua fetite absolut superbe !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Mariaa-La un copil de 1 an si 5 luni nu iti dai seama daca vorbeste sau nu,copilul la acea varsta de abia daca zice cateva cuvinte...si nici nu poti sa stii daca va avea probleme de sanatate care vor izbucni peste ani din moment ce fisa medicala a copilului e curata la dosar ptr ca asa vor cei de la directie ptr ca cel copil sa poata fi adoptat mai usor,iar mama declara,citez:”verbal”,ca este sanatoasa.Uite de aceea eu m-am informat putin mai mult si am aflat realitatea nu ceea ce s-a scris la dosar de catre cei care lucreaza in ”interesul superior al copilului” .De aceea e bine sa cautam un pic mai mult noi...dar nu e obligatoriu...ptr ca in ultima instanta fiecare face cum vrea...Cum iti asterni asa dormi.Nu trebuie sa mi-o luati in nume de rau fiecare face cum vrea si isi poate expima dorintele si opiniile aici pe forum asa cum simte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

marumiha-Iti multumesc ptr cuvintele de incurajare.Cred ca nu trebuie sa ne lasam calcate in picioare sau sa lasam sa se profite de noi doar ptr faptul ca ne dorim cu tot sufletul un copil.Nu cred ca suntem absurde atunci cand cerem sa avem un copil sanatos si de acea nu trebuie saacceptam orice ni se propune doar ptr a avea un copil.Ptr ca asa cum ati spus si voi:nu vrem oricare copil ci ”acel” copil.Atunci cand apare ”acel” copil sunt sigura ca totul e ok dar cu conditia sa stii totul despre el in mod real si nu o poveste frumoasa spusa de ”un dosar” scris de o persoana care nu are practic nici o legatura cu viitorul tau si al copilului pe care il adopti.Ai facut bine marumiha ca ai procedat asa cum ai procedat si asta inseamna ca ai adoptat in cunostinta de cauza adica ai stiut ce adopti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_rt spune:

Cine vrea sa lase copilul "in sistem", ca sa fie plimbat aiurea la maternali (stiu eu una sadica), poa' sa se abtina. Stiu sigur ca exista persoane care ar duce femeia aia la doctor, i-ar plati analize, ecografii performante, etc. daca vor sa adopte mai rapid, inainte sa fie copilul privat de afectiune. Exista copii "in sistem" cu mame tot cu sarcini neurmarite, asa ca nu vad care ar fi diferenta. Ba chiar in cazul descris de mine se poate face ceva mai inainte. Nu ma intereseaza autoritatile care oricum ar baga in sistem copilul si nu o sa devina brusc femeia aia zen si o sa pastreze copilul (nu stiu daca musai i-ar fi bine cu ea) pentru ca vorbesc eu cu ea, sa fim seriosi!!!Ha!
Nu cred ca cine nu e interesat de post trebuie sa faca un asa mare efort sa-l ignore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Simo cum a decurs intalnirea de azi??? Nu ne spui nimik??
Azi toata zuia m-am gandit la tn, dar n-am indraznit sa te sun. Nu vroiam sa te deranjez de la o intalnire asa importanta
Astept vesti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

Hai salutare la mamici shi la pitici shi la aspirante pline de intrebari,nelinishti shi angoase.greu cu scrisu cind fugi mereu sa fereshti din calea piticilor toate lucrurile periculoase shi frustranta treaba asta ca nu mai am timp de scris aici,dar,mai citesc din cind in cind... salut toate fetele mai veki shi pentru noile vene vorba mea de incurajare este sa creada in shansa lor de a fi parintzi,sa aibainima shi mintea deskise pentru a putea vedea mai als ce e bun...pupici la mari shi la pitici


Mergi la inceput