M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui diciu

Dragi parinti, viitori parinti si simpatizanti, sunteti invitati sāmbata, 2 iunie, īntre orele 10,00-14,00, īn Parcul Alexandru Ioan Cuza (IOR, Bucuresti, la intrarea principala,dinspre Campia Libertatii) la evenimentul din cadrul Campaniei de promovare pentru declararea zilei de 2 IUNIE ca Zi Nationala a Adoptiei, initiat si organizat de Asociatia ADOR COPIII (Comunitatea Familiilor Adoptive). Īn cadrul evenimentului, printre altele, vor fi: teatru pentru copii, spectacol de magie, muzica, spectacol de dans, concurs de dans, poezie, cantece, animatori, modelare baloane si face-painting.


Va asteptam cu drag pe toti!


diciu




"daca dragoste nu e...nimic nu e"



diciu




"daca dragoste nu e...nimic nu e"



Se pare ca tot mamicile mai vechi participa. Cele noi sau aspirantele nu vor sa ni se alature.
Oricum noi va asteptam la urmatoarele intalniri.

Multumim organizatorilor si fundatiei ADOR COPII, dar in mod special Danei Pluhovici pt tot sufletul care l-au depus in ceea ce au facut astazi pt acesti copii minunati. Sunteti deosebiti si DD sa va ajute in tot ceea ce veti face si de acum inainte


Imbratisez cu mult drag toate mamicile fericite cu care ne-am intalnit astazi si sper sa ne vedem mereu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor....listele de la ORA au ajuns in judete(nu asta e problema) dar dosare de deschideri proceduri adoptie nu sunt in tribunale(cum este cazul la mine in judet) sau sunt f putine (cum sunt in alte judete).....adica lucrurile merg exact ca pana acum....degeaba legea noua impune termene clare in a deveni un copil adoptabil....directiile se misca cu incetinitorul .
Sincer ma gandesc si nu stiu ce ar trebui sa fecem sa punem presiune pe directii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

nu aveau cum sa se miste atat de repede....la cum merge sistemul era prea frumos sa vedem schimbarile imediat .
Acum ca vine si perioada concediilor o sa fie si mai statica treaba.
Stiu ca nu suna incurajator dar trebuie sa va inarmati cu rabdare,pentru fiecare bunul D-zeu are ceva pus deoparte,ca e mai devreme ca e mai tarziu totul depinde de divinitate.
Presati-le pe d.nele de la DCP-uri...eu sunam saptamanal,stiam ca le stresam dar putin ma interesa,pana la urma asta era treaba lor sa ne consilieze si sa ne raspunda la intrebari.
Eu am fost extrem de insistenta si desi imi spuneau ca nu sunt copii adoptabili ca bla bla bla eu tot le sunam saptamanal.Eram cosmarul lor desi stiam vesnicul raspuns...si ce credeti ?intr-0 zi cand am sunat imi spun doamnele..Vai chiar vroiam sa va sun ca avem un baietel..de unde?sunt sigura ca nu ma sunau dar savad eu ca se implica...nu a fost sa fie dar ideea.
Eu nu acceptam ideea ca in toata tara asta nu exista un copilas care se corespunda profilului nostru.Imi faceam probleme ca avem noi cine stie ce...nu intelegam..dar pana la urma mi-am dat seama ca sistemul era infect
Asa ca fetelor va spun din proprie experienta ca rabdarea e singura arma cu care puteti lupta in fata sistemului...speranta e aliatul vostru ..si minunea se va infapui.
Va doresc asteptare scurta !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Malex, de unde stii ca nu sunt deschideri de proceduri de adoptie? Intelesesem ca nu se fac publice, cum ai aflat? Ti-a zis de la directie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Raspunsul pt Printe.......DA!!!!!
Amy2007 nicio veste privind potrivirea cu una din fetite?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna fetele. Ne-au potrivit teoretic cu una dintre fetite. Am fost si am vazut dosarul si pozele si ne-am hotarat sa mai asteptam. Nu am simtit nimic, nici macar curiozitatea sa merg la prima vizita. Stiu ca probabil or sa intre sa ma critice unele fete, insa eu asa am simtit ca nu e pentru noi si ca nu e cazul sa tulbur si fetita. Mai astept. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Buna fetele. Ne-au potrivit teoretic cu una dintre fetite. Am fost si am vazut dosarul si pozele si ne-am hotarat sa mai asteptam. Nu am simtit nimic, nici macar curiozitatea sa merg la prima vizita. Stiu ca probabil or sa intre sa ma critice unele fete, insa eu asa am simtit ca nu e pentru noi si ca nu e cazul sa tulbur si fetita. Mai astept. :)


amy2007 Sa te critice? Esti de apreciat ca ai spus adevarul, suntem liberi sa avem propriile opinii, daca voi considerati ca asa este mai bine,foarte bine, inseamna ca puiul de om este trimis de DD ptr. alta familie, puiul vostru poate nu sa nascut sau mai are putin pana va gaseste. Eu am facut numai belele pana mi-am regasit puiul de om cu degetelul in gurita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

fetelor....am hotarat ca la inceputul lunii iunie vom suna fiecare la directiile de care apartinem sa mai aflam informatii.
Eu am sunat deja......ce am aflat este catastrofal pentru mine....legea noua nu a adus nicio imbunatatire a situatiei, nu a inceput fluidizarea adoptiilor, copiii sunt tot blocati in sistem.
La noi la directie nu este niciun dosar de deschidere procedura adoptie in trinbunal si sunt in jur de 70 familii in asteptare.
Voi ce ati aflat???????
Stau sa ma intreb, in ritmul asta, familia cu nr 70 peste cati ani ii vine randul?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna fetelor
am dat telefon la directie
mi s-a spus ca au venit ceva liste dar inca nu s-au uitat prin ele, dar ma suna mai dupa amiaza
am niste emotii, imi tremura mainile, picioarele, am fluturasi in stomca, parca imi vine sa rad, parca imi vine sa plang, oare chiar a sosit momentul sa devin mama???????
mi se deruleaza prin minte tot felul de scenarii.
va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taade spune:

simo iti tin pumnii sa te cheme sa-ti cunosti in sfarsit copilulde mult nu am mai citit vesti bune pe aici.asa ca te rog incepe cu vestile bune

Mergi la inceput