Gravidute cu tromobofilie -cap 20-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Valy, sper sa fie alarma falsa si sa te linistesti dupa al doilea eco.

Cu vit k in schema de maturare e prima data cand aud, nu se bate cap in cap cu anticoagulantul?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sper, multumim de noul capitol
danezza, suzi, sunt ok, multumesc. am 30s si 3z si sper sa mai stea bb-ii o luna jumate. ma misc insa tot mai greu (pana la baie, ca il alta parte nu se pune problema) iar de mers la medic...este un adevarat chin cu deplasarea, mersul, etc .
valy, nu te ingrijora pt retardul de crestere. stai sa vezi cum iese si dopplerul si daca e nevoie, maresti doza de anticoagulant.

fetelor, ce va venii cu masuratul de ir-uri inainte de sapt 20? ele nu au NICI O relevanta pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Nu stiu de ce mi-a masurat IR-urile asa devreme, stiu ca nu sunt relevante valorile de acum, sa speram ca in iulie, cand o sa am 22 sapt, o sa fie bune valorile. Deocamdata ma stresez mai tare cu lungimea colului, saptamana viitoare merg din nou la eco sa vedem daca e nevoie de cerclaj.
Multumim de informatii Balanta! Sa fii sanatoasa si bebeii sa stea cuminti la caldurica pana la termen.
Alex, bafta la HSG. Si eu am facut (de fapt am facut histerosonografie la Medlife), a fost putin neplacut in timpul procedurii, dar a trecut repede. Si merita ca sa afli ca totul e ok, cum sunt convinsa ca va fi.

Andreea 16+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Balanta nu am deschis eu cap nou, a facut-o altcineva. Cand m-am intors de la HSG era capitol nou facut.

Vitamina K este f coagulanta, se da ca tratament dc ai hemoragie.
Valy afla de ce ti-a recomandat-o si nu o face pana nu-ti intrebi hematologul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ok, rectific: multumim celei ce a facut capitol nou .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Balanta, ce bine ca ne dai vesti si ca sunt bune! Hai ca mai e putin! Cum iti ziceam si cand ai inceput sa stai in pat, gandeste-te la premiu, la ce cadou vei primi (stiu ca te gandesti si fara sa iti spun eu, dar te sustin)!
Andie, eu as vrea sa gaseasca ceva, dar ceva usor de remediat, sa nu am nevoie de luni/ani de zile sa repar...asta daca e pe alese. Eu vreau sa gasesc o cauza, o explicatie...chiar daca nu voi fi sigura ca ea a cauzat problemele, macar voi fi mai linistita in sarcina viitoare.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna ziua, fetelor si va pe toate !
La multi ani de 1 iunie tuturor copiilor nascuti, nenascuti(inca) si ingerasilor nostri!Dar si noua , pentru ca simt ca si noi... suntem "copii"!
Sa avem parte numai de vesti bune !


Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Alex, succes atunci sa gaseasca ce vrei tu.

Andreea 16+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

i-am dat mail dr U-dar nu poate rasp pana duminica.mi-a scris as. Viorica,ca vit k e pt maturarea ficatului...ca si eu la fel ma intrebam daca interactioneaza cu anticoagulantul....
m-au innebunit medicii astia nu mai pot cu capul.fiecare cu parerea lui...nu mai am incredere in nimeni
-tu ce ai patit?am incercat sa citesc din urma ,dar nu am vazut concret.
mi-a spus ginec.sa iau si gynipral 1/2x 3 pe zi....pulsul ajunge la 95.am luat doar cate o jumatate de 2 ori/zi +3no-spa .

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+29 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

balanta-voiam sa te intreb ce ai patit?ca nu am gasit in urma....

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+29 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput