Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

eu cred totusi ca are legatura cu Directiva 2003/88/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 4 noiembrie 2003..
daca gugalesti pe tema CO afectat/neafectat de CM asta apare cel mai des ...inclusiv am gasit acest raspuns:
" Da, in mod normal ar trebui sa se aplice Decizia Curtii Europene, insa foarte putini juristi cunosc si aplica prevederile acesteia. Motiv pentru care pana in prezent s-a mers inca pe ideea acordarii CO in functie de activitatea efectiv prestata, asa cum este prevazut in Codul muncii.
Insa, concediul medical nu ar trebui sa afecteze concediul de odihna, salariata putand efectua CO aferent perioadei in care s-a aflat si in concediu medical."
am luat de pe clublegislatiamuncii . ro

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

ce n-am luat de pe google si mi-a zis mie contabilul, este ca am dreptul la CO pe toata perioada, tinand cont ca, contractul de munca se suspenda abia la intrarea in CIC...si conform codului muncii, "dreptul la CO anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari"..

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Gresit - CM se suspenda pe oricare perioada - CIC, prenatal/postnatal sau concediu medical.
Si din acest motiv CO nu se poate acorda pentru perioadele de timp in care CM este suspendat deci prin lege nu isi produce efectele.
2. Directivele Europene sunt asa cum le spune numele doar directive ele in sine nu au caracter obligativ sunt cum sa zic, directii, cum ar trebui sa fie, si ramane in sarcina fiecarui stat sa aplice in mod concret si particular aceste directive insa obligatoriu la noi prin formele admise (legi, ordonante etc) care trebuie sa fie publicate in MO.
Atata vreme cat nu sunt publicate - nu exista.

3. Partea cu cesiunea, limitarea sau cedari exista in Codul muncii insa se refera totalmente la altceva (contabilul a dat un raspuns fara nici o legatura cu cazul concediilor de odihna pt perioadele nelucrate) si se refera la faptul ca tu nu poti sa renunti la CO nici daca vrei, nu poti sa-l imprumuti cuiva, nu poti sa-l negociezi deci CO este obligativ asa cum este prevazut si nu poate face obiectul....samd.
La asta se refera acest pasaj.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

de ce spui ca se suspenda contractul de munca in CM, de ex? mie mi s-a zis ca la intrarea in CIC sa duc la munca o cerere de suspendare a contractului, nu mai devreme..
codul muncii spune ca un contract de munca se suspenda in caz de:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
c) carantina;
d) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;
e) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
f) forta majora;
g) in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
h) de la data expirarii perioadei pentru care au fost emise avizele, autorizatiile ori atestarile necesare pentru exercitarea profesiei. Daca in termen de 6 luni salariatul nu si-a reinnoit avizele, autorizatiile ori atestarile necesare pentru exercitarea profesiei, contractul individual de munca inceteaza de drept;
i) in alte cazuri expres prevazute de lege.

iar in ce priveste directiva europeana:
"Constitutia Romaniei prevede la art.148 alin.(2) dupa cum urmeaza:
Ca urmare a aderarii, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum si celelalte reglementari comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate fata de dispozitiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare. "

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. "de ce spui ca se suspenda contractul de munca in CM

Tocmai ai raspuns la punctul b din lista


2. Directivele nu au caracter obligatoriu iar cele la care se alineaza statele sunt obligatoriu cuprinse prin emiterea de legi ordonante etc inclusin Normele de aplicare publicate in MO, corespunzatoare acestora.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Directiva Europeana cu pricina nu are jurisprudenta in Ro.
Abia acum este pe rolul unei instante.
Ma intereseaza si pe mine subiectul ...sunt cam in aceiasi situatie.
Momentan daca vrei sa ti se aplice va trebui sa mergi in instaunta.

Eu am calculat si para calculat... tot ce am scos a fost 4 zile de concediu... ceea ce nu ma ajuta cu nimic...

Are dreptate Marius din pacate. Pt mine

Edit. Probabil patronii tai sunt din UE iar in statul cu pricina se aplica...
Eu sunt bugetar... la noi nu merge inca... si nu pare nimeni sa aibe vreun interes sa se aplice prea curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Esti bugetar?Ce domeniu?
Daca esti functionar public,se aplica hg250/1992.
Contractual in sistem bugetar daca esti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Stiu de 250/92 ... nici asta nu ma ajuta prea tare...
Am muncit de pe 5 martie pana pe 1 mai?
in aug intru in prenatal iar in oct nasc...
de unde sa-mi dea co?...
Am 4 zile pe ce am muncit. 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Daca vorbeai de celebrul art 5 ...
.art5(2)HG250/1992:
(2) În cazul în care perioadele de concedii medicale si de concedii fara plata prevazute la art. 25 alin. (3), însumate, au fost de 12 luni sau mai mari si s-au întins pe 2 sau mai multi ani calendaristici consecutivi, salariatii au dreptul la un singur concediu de odihna, acordat în anul reînceperii activitatii, în masura în care nu a fost efectuat în anul în care s-a ivit lipsa de la serviciu pentru motivele prevazute la alin. (1).

de la RU mi-a spus ca nu se aplica decat in caz de demisie ... in caz ca lichidezi tot ... nici eu nu am inteles prea bine ce si cum...
daca a aplicat cineva ... dupa 2 ani de CCC si-a luat in anul revenirii la munca si CO aferent celor 2 ani de crestere copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu scrie nicaieri la 1) ca doar in caz de demisie,am forma republicata in fata ochilor....

Roaga-l pe Marius,poate isi face timp s-o analizeze...partea asta care te intereseaza pe tine.Eu zic ca se aplica,nu in caz de demisie...ca nu scrie nicaieri in ea...

Marius e mai analitic,poate are timp sa te lamureasca mai bine.

Mergi la inceput