Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba tocmai ca scrie, ti-am dat baza legala. Mai mult de atat nu am ca sa-ti dau, nu-ti ramane decat sa citesti. Daca nu ai legea ti-o dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

N-ar strica,e posibil sa-mi fi iesit din mana.....


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Buna seara si La Multi Ani!
Am un stres privind concediul de ingrijire copil. Teoretic nasc in mai 2013; din septembrie 2012 am alt serviciu, am plecat inainte sa aflu ca sunt insarcinata.
Am continuitate ultimii ani, nu doar 12 luni, insa am plecat cu scandal de la fostii- exista vreun alt mod de a dovedi acea continuitate afara de adeverinta chiar de la fostul angajator pe lunile mai-septembrie 2012?
Acum cartile de munca sunt electronice, poate actualul angajator sa-mi dea adeverinta pe 12 luni?
Nu am fisa fiscala de la fostii, banuiesc ca vor emite in martie2013. Si daca trimit fisa fiscala direct la primarie? Nu am fluturasi de la ei, insa stiu ca sunt ok, ca am putut lua credit pe drept, adeverinta pentru medicul de familie.
Incotro sa merg? La primarie sa intreb ce acte pot sa duc, ma gandeam, dar cine stie peste ce/cine dau?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tu ai nevoie de 12 luni anterioare nasterii copilului.Daca ai avut contract legal de munca,inseamna ca ai si vechime.Intrebarea mea este...Daca sa zicem pe 01.09 ai plecat de la ang.1 pe 02.09 esti angajata la ang.2?
Continuitatea presupune ca nu trebuie sa ai intreruperi delc,o zi,doua conteaza....

Adeverinta care se depune la dosarul de CIC se da de catre angajatorul actual pentru perioada de la el si de catre cel vechi pentru perioada lucrata acolo.
Sunt obligati prin lege sa-ti dea,depinde de data incheierii vechiului contract si inceperea noului contract.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Multumesc de raspuns. Am continuitate fara o zi de pauza, contract de munca la ambele firme.
In conditiile in care am vorbit cu avocat cand am plecat de la fostii, ca sa nu platesc nejustificat cateva mii de e, pt ca plecam in acelasi domeniu, nu am sa vad acea adeverinta fara o actiune. Chiar nu exista alta cale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai ai varianta de a intra in instanta cu ei. Tu soliciti adeverinta iar ei vor solicita banii care sunt prevazuti in contractul dintre voi. Sau mai exista medierea - care poate sa va aduca la un acord comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai daca ai putut sa pleci fara sa platesti acea suma,banuiesc ca ei ti-au facut lichidarea...cum ai plecat?Demisie,acordul ambelor parti?Ma gandesc ca,atat timp cat nu ti-au oprit banii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Demisie, acceptata de ei de nevoie, preaviz respectat. Nu ma asteptam sa mai am nevoie de ei. Nu mi-au oprit banii nici mie, nici altor colegi dupa ce am plecat, poate a fost doar un mod de a ne retine.
Ma intreb si eu, in caz ca firma da faliment, de la cine se mai ia acea adeverinta. Daca gasesc o cale sa ocolesc, as prefera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inspectoratul Teritorial de Munca - contracost.

Mergi la inceput