Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Multumesc de raspunsuri dar nu-s deloc mai lamurita decat doar ca acest concediu de maternitate este obligatioriu.

1. Ok daca este obligatoriu cum procedez in cele 42 zile? Inchid activitatea?

2. N-am nevoie de banii respectivi pe concediu de maternitate dar cine ma obliga sa nu merg la munca daca eu vreau? Ei, aici sunt eu in dilema cum fac totul pentru a putea lua stimulentul respectiv fara sa intrerup deloc activitatea, am contracte care trebuie sa se deruleze continuu nu-i pot intrerupe pe oameni nemaifurnizandu-le serviciile 1-2 luni ca eu sunt in concediu de maternitate fortat.

3. Cine plateste de fapt acest concediu de maternitate si cum se verifica daca l-ai luat sau nu?

Eu platesc impozit in sistem real, eu imi tin contabilitatea, eu virez ce este de virat unde trebuie deci n-am nici un stat de plata si nu mi se retine la sursa nimic.


4. Apoi, am inteles ca CIC nu-i obligatoriu dar nu este obligatoriu sa imi fac dosar pentru el (pentru acest CIC) daca vreau sa iau stimulentul?

5. Cand trebuie sa depun acest dosar si unde se depune?

6. Stimulentul este tot 500 ron pe luna?

7. Dosarul pentru cei 200 ron alocatie pentru copil unde se depune?


11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inteleg ce spui.
1. Nu stiu ce fel de servicii prestezi insa in acte vei fi in concediu medical. Atata timp cat nu reiese ca tu efectiv ai prestat serviciile respective prin semnatura olografa si/sau stampila este Ok.
2. Legea te obliga. Prin lege ai posibilitatea de a delega serviciile respective unui furnizor similar spun teoretic pentru ca nu stiu ce servicii furnizezi.
3. Statul roman plateste - se verifica prin acte.
Nu stiu forma ta de organizare presupun ca este PFA doar deduc pe masura ce scrii.
4. Trebuie dosar pt stimulent nu pt CIC in cazul tau.
5. Direectia de prestatii sociale.
6. Da
7. Directia de prstatii sociale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Mda ... din pacate prestez servicii cu parafa si semnatura ... dar daca eu de ex nu as anunta nicaieri ca am nascut cum ar putea ei sa ma traga la raspundere ca nu mi-am luat concediu de maternitate, eu nu inteleg, daca eu n-am chef de concediu ala medical de ce sa ma oblige ei? Poate ma duc la 8 dimineata si nasc si la 14 dupa masa ma intorc la munca, ce treaba au ei daca eu ma simt in stare sa fac asta, statul n-are nimic de pierdut ca eu nu le cer bani de concediu de maternitate.

Apoi, dupa cele 42 zile imi depun dosarul de stimulent.

Asa e, forma de activitate e dupa toate regulile PFA-ului cu diferenta ca noi nu suntem obligati sa avem casa de marcat neaparat doar daca dorim, emitem chitante pentru banii incasati de la persoane fizice si normal factura si chitanta daca serviciile sunt catre firme.

Deci care-i baza legala prin care legea ma obliga sa stau in concediu de maternitate chiar daca eu n-am nevoie de el?

Ar exista posibilitatea ca in perioada respectiva de 42 zile sa prestez serviciile cu titlu de gratuitate fara sa incasez venituri, m-ar ajuta asta la ceva?

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am mai scris dar nu-i nimic.
Concediul de maternitate este obligatoriu prin lege in limita minima de 42 de zile postnatal si nu reprezinta o optiune conform OG 158/2005 art.24 alin.2

Acuma ce sa zic. Daca nu anunti nu spui nu inregsitrezi... din punct de vedere practic nimeni nu stie ca ai nascut - insa sa nu vii dupa aceea tot tu si sa spui stiti defapt am nascut si vreau stimulent de la stat. Adica eu vreau sa se aplice legea numai cum vreau eu nu cum scrie in ea. Nu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar de ce nu cedezi temporar serviciile doar nu e capat de lume ca doar nu esti prima si ultima femeie care naste.
Ia-ti concediul vezi de tine si de copil ca este de un milion de ori mai important zic eu decat clientii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Marius, multumesc mult pentru raspunsuri dar eu tot nu ma pot impaca cu ideea ca e musai sa-mi iau 42 zile concediu ala de maternitate, nu-i vb ca eu voi sta acasa o perioada ca am 2 voluntari care vor merge in locul meu la munca, doar ca dpdv legal eu nu pot parafa actele respective in perioada aia. Pai si crezi ca-i asa simplu sa cedezi contractele unui tert? Au fost facute in anumite conditii, sunt anumite chestii de confidentialitate, nu-i asa usor sa se transfere totul catre altcineva.

Nu vad legatura intre stimulent si neluarea concediului de maternitate, cred ca n-au legatura unu cu altul. Mie nu-mi trebuie concediu de maternitate si deci nici pretentia sa mi se plateasca dar da, stimulentul este dreptul meu si mi se pare logic sa-l pot lua. Eu cred ca "obligativitatea asta" a concediului de maternitate se refera la faptul ca nu poti sa-l inlocuiesti cu CIC nu ca n-ai dreptul sa renunti la el. Probabil fondurile sunt din surse diferite deci nu e normal ca cei care platesc CIC sa plateasca cele 42 de zile de concediu de maternitate. Logic vorbind asa mi se pare ca ar fi corect.

Mda am gasit ceva explicatie :" Tototdata, OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca prevede obligativitatea salariatei de a parcurge concediul de lauzie de minim 42 de zile. Ratiunea care sta la baza acestei prevederi este aceea de a nu pune in pericol sanatatea salariatei sau a copilului, in cazul in care ea decide sa nu isi exercite dreptul la concediu crestere copil insotit de indemnizatie sau pentru cazurile in care nu indeplineste conditiile de acordare a acestuia, fiind nevoita sa revina in unitate dupa efectuarea condediului de maternintate."

In cazul acesta trebuie sa vad cum ma descurc cu cele 42 zile ... sunt calendaristice sau lucratoare oare?

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ahhh da si OG96 - ai gasit ratiunea obligativitatii postnatalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Din ce stiu eu,stimulentul se acorda daca salariata se intoarce mai devreme din CIC.Daca nu exista CIC,atunci nu exista stimulent adaugat la salariu,ai regim de salariata de la cap la coada.
Stimulentul,asa cum e definit el,se adauga la salariu pentru a convinge persoana sa se intoarca mai repede din CIC...daca nu exista CIC,nu exista nici stimulentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Stii gresit. Conform OG 111/2010 (cu actualizari) art. 7 al.1 sunt definite conditiile de acordare a stimulentului de insertie.
Nu a fost niciodata conditionat de CIC ci de obtinerea de venituri impozabile pe perioada cand ar avea dreptul la CIC. Sa nu confundam primarul cu primaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,in lege nu scrie nic` de asta...din lege nu reiese de nicaieri.

Nici nu am zis ca e batut in cuie ce spun eu.
O sa intreb maine juristu`....am treaba pe acolo si o sa intreb exact care e procedura.

Nu strica .

Mergi la inceput